1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Kılıç: Bayburt'ta 750 Öğrenci Kapasiteli Yurt Yapılacak

Bakan Kılıç: Bayburt'ta 750 Öğrenci Kapasiteli Yurt Yapılacak

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Bayburt'ta üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak üzere 750 öğrenci kapasiteli bir yurt yapılacağını söyledi.


Bayburt Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yılı açılış törenine katılarak ilk dersi veren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Bu ülkeyi hiç kimse bölemez, 75 milyon et ve tırnak gibiyiz." dedi.

 

Açılış Töreni öncesinde üniversiteyi ziyaret eden Bakan Kılıç’ı, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak ve öğretim üyeleri karşıladı. Yoğun kar yağışı altında uzun süre Kılıç’ı bekleyen öğrenciler, Bakan Kılıç’ı alkışlar ve tezahüratlarla karşıladı. Öğrencilerin ilgisini karşılıksız bırakmayan Kılıç, etrafını saran öğrencilerin ikinci öğretim ücreti ile ilgili sorularını cevapladı. İkinci öğretimin üniversitelere önemli bir maddi yük getirdiğini söyleyen Bakan Kılıç, bu yükün azaltılması için ikinci öğretim öğrencilerinden ücret alınmaya devam edileceğini belirtti. Daha sonra Rektörlük Binasına geçen Bakan Kılıç burada üniversitede görevli öğretim üyeleriyle birlikte fotoğraf çektirdikten sonra kendisine verilen hediyeleri kabul etti ve ardından açılış töreninin düzenleneceği Şair Zihni Kültür Merkezi’ne geçti. www.polishaber.net

 

Bayburt Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış Töreni, Şair Zihni Kültür Merkezinde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın verdiği açılış dersi ile gerçekleştirildi. Bayburt Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yılı açılış törenine Bakan Kılıç, Vali Hasan İpek, Bayburt Ak Parti Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ile Bayburt Üniversitesi Rektörü Rektör Prof. Dr. Gökhan Budak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Rektör Budak yaptığı açılış konuşmasında “Bayburt üniversitesi açısından yeni bir döneme ve yeni bir akademik yıla merhaba diyoruz. Bu yeni dönemin ve 2012-2013 akademik yılın üniversitemize huzur ve başarı getirmesini diliyorum. Bizim üniversitemiz anlayışıyla üniversitemiz akademik ve idari personeli ve öğrencisiyle gerçekleştireceği eğitim öğretimi ve bilimsel ve kültürel faaliyetleriyle merkezine önce insan anlayışını yerleştirmek en önemli hedefimizdir. Değerli öğretim elemanları; üniversitemizin kalitesi, sizin kalitenizle doğrudan orantılıdır. Güzel ülkemizin neredeyse her bölgesinden aynı kilimin farklı desenleri olarak kabul edilebilecek güzellikte bir öğrenci profiliyle yeni bir akademik yıla başladık. Bizleri çok yoğun ve yorucu bir dönem bekliyor. Ülkemizin geleceğini inşa ediyor oluşumuzun şuuru içerisinde elinizden gelenin en iyisini yapacağınıza olan inancım tamdır. Yetiştirdiğimiz öğretmenleri, mühendisleri, iktisatçıları ve işletmecileri veya her sektör için hayati öneme sahip meslek yüksekokulu mezunlarımızın teorik ve uygulamaya dönük bilgilerle donatılması çok önemlidir, ancak bundan daha önemlisi mezunlarımızın insani özellik bakımından da yetiştirilmesidir. Hangi mesleğe sahip olursa olsun insana saygı duymayan, iş ahlakından yoksun insanlar, ne kadar bilgili olursa olsun insanlık için ciddi bir zaaf noktasıdır. Birer aydın olma ve aydınlar yetiştirme mesuliyetini taşıyan bizler, ülkemizin en büyük engeli  haline gelen aydın şizofrenisine yakalanmadan, bu coğrafyanın değerleriyle barışık, herkes gibi düşünmesek de herkesin fikrine saygılı, özgür bir akademik ortamı inşa etmek zorundayız. Ancak hiçbir özgürlüğün sınırı, başkalarının hele hele içinde yaşadığımız toplumun değerlerini hor görecek, küçümseyecek genişlikte değildir. İnsanın, kendisine kutsallık atfederek, ‘ben, biz ve diğerleri’ ayrımına gitmesi hastalıklı bir tutumdur. İnançlara, kültürel değerlerimize sahip olmayı ya da onlara saygı göstermeyi aydın olmanın önündeki engeller olarak görmek oryantalist düşüncenin bu ülke aydınına dikte ettiği tehlikeli bir hastalıktır. Bizler bir an önce bu hastalıklı tutumdan vazgeçmek ve değerlerimizden aldığımız ilhamla bilgi ve teknoloji üreterek, insan yetiştirerek bu ülkenin güçlü geleceğine katkı sunmak zorundayız. Bu bağlamda yapacağınız her türlü akademik çalışmaya maddi ve manevi her türlü destek verilecek, üretenin daha fazla değer göreceği bir yönetim anlayışını hakim kılmaya çalışacağız.” dedi.

 

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Budak, “Sevgili öğrenciler, mezun olduktan sonra bir kısmınız akademik eğitime devam ederken, bir kısmınız da yeni bir başlangıç yapacak. Bir üniversiteden diploma almak geleceğiniz açısından önemlidir, ancak nihai hedefiniz olmamalıdır. Unutmamalısınız ki, bugün olduğu gibi yarın da sizlerle aynı mesleği yapacak binlerce insan olacak, ancak onlardan bazıları diğerlerinin arasından sıyrılarak itibar ve ikbal sahibi olacaktır. İşte bu farklılığı oluşturacak olan şey; aldığınız bütün eğitimin dışında kendinizi eğitmek adına yapacaklarınız olacaktır. Size sunulacak olan tüm eğitim ve imkanların üzerinde 74 milyonun hakkı olduğu mesuliyetini aklınızdan çıkarmadan hareket etmek zorundasınız. Öğrenmek için verilenle yetinen değil, daha fazlasını isteyen, ama hepsinden önemlisi üreten bireyler olarak yetişmeniz en büyük hedefimizdir. Bu bağlamda, daha iyi yetişmeniz adına şartları zorlayarak sizlere her zaman daha fazlasını sunmanın gayreti içinde olacağız. Üniversiteniz veya içinde yaşadığınız şehir zaman zaman beklentilerinizin tamamını karşılamayabilir. Sizden beklentimiz; sahip olduğunuz değerleri bir ayrıştırma aracına dönüştürmeden, bize ev sahipliği yapan bu şehrin kadirşinas insanlarıyla huzur içinde yaşamanız ve bu şehrin değerlerine saygı göstermenizdir. Bayburt, Anadolu mayasını temsil edecek zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Farklılıkları bir zenginlik kabul ederek bu şehrin kültürüne katkı sağlayabilir, içinde yaşadığınız bu kültürle zenginleşebilirsiniz. Umuyorum ki, Bayburt halkı sizi sevgiyle kucaklayacak, problemlerinizi çözmek için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elinden gelen gayreti gösterecektir” diye konuştu.  

 

Rektör Budak’ın ardında kürsüye gelen ve Bayburt’un üniversite ile önemli bir ivme yakaladığını ve artık Bayburt’un nüfus artışı sağlayan bir il olduğunu kaydeden Vali İpek ise konuşmasını şöyle tamamladı, “Bayburtlular siz değerli öğrencileri bağrına basmaya hazırdır. Sizinle birlikte bu şehir her geçen gün daha da gelişiyor. Bu huzurlu kentte belki birkaç münferit olay olabilir. Bunları genelleştirmeyin. Devletimizin tüm kurumları kollarını açmış vaziyette sizlere kapılarını açık tutmaktadır. Bütün sıkıntılarınızı hiç tereddüt göstermeden ilgili mercilere rahatlıkla yapabilirsiniz.”

 

Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek de, devamlı göç veren Bayburt’un artık göç almaya başladığını, bunun da üniversite sayesinde olduğunu ifade ederek, “Sevgili öğrenciler, sizden bir ricam olacak: Bayburt, üniversiteye ve öğrencilere yeni yeni alışıyor. Türkiye’nin renkleriyle yeni yeni buluşmaya başlıyor. Biraz müsamaha isteyeceğim Bayburtlular adına. Bayburtlular ile üniversitenin kaynaşması biraz zaman alacaktır. Yani üniversite olmasından dolayı doğusundan batısına kuzeyinden güneyine kadar farklı renklerin Bayburt’ta olması, bizi gerçekten Bayburt olarak biraz zorluyor, ama biraz müsamahalı olursak 3-5 yıl sonra Bayburtumuz da artık üniversiteye, öğrencilere alışacaktır ve Bayburt ile üniversitenin buluşması daha iyi olacaktır. Devamlı göç veren Bayburt’un artık göç almaya başladığını gördük, bu da üniversite sayesinde olmuştur. Üniversiteyi, farklı renkleri farklı kültürleri Bayburtumuza kazandıran başta Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Üniversitemiz açıldıktan sonra bu kampüsün oluşumunda katkısı olan bakanımız ve milletvekilimiz Sayın Ülkü Güney beyefendi ile Sayın Fettani Battal beye, işadamımız Kazım Erdem ve ismini sayamadığım bütün yardımsever vatandaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

 

Törende son konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Bakan Kılıç, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Günümüz gençliğinin kitap okuma alışkanlığının az olduğuna vurgu yapan Bakan Kılıç, gençlere vakitlerini boşa harcamama uyarısında bulundu.

 

Zaman zaman gençlerin bazı kompleksler altında baskıya tutulduğuna değinen Kılıç, "Birtakım unsurlar magazin medyası olabilir, çok bilmişler olabilir, kendini entelektüel zanneden ama aydın yabancılaşmasıyla kendi milletine soykırım suçlusu muamelesi yapanlar olabilir. Bunlar hayatın her alanında karşımıza çıkabilir. Gençliği maneviyat konusunda baskılamaya çalışanlar var. Manevi kanallarını açık tutmayan bir neslin terörle mücadeledeki bir erin şehadet mertebesine eriştiğini anlaması da mümkün değildir, hissetmesi de mümkün değildir. Tek kanatla uçulmaz, biz iki kanatla uçacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi bir kanadımız fen bilimleri ve teknoloji, diğer kanadımız ise milletimiz ile milli değerlerimiz olacak" diye konuştu.

 

Bayburt Üniversitesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak önemli bir proje başlattıklarını ve bu proje için Bayburt Üniversitesine 500 bin liralık bir bütçe ayırdıklarını kaydeden Bakan Kılıç, “Doğu Karadeniz’de olmasına rağmen yeni kurulan bir üniversite olmasından dolayı Bayburt Üniversitesi’ne 500 milyar liralık, eski rakamla yarım trilyon lira üniversitedeki gençlik faaliyetlerine kaynak aktarıyoruz. Bakanlığımız bünyesindeki Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü üzerinden bu yarım trilyon liralık kaynağı 2013 yılında Bayburt Üniversitesi’ne kullandıracağız. Buradaki amacımız spor yoluyla sosyal uyumdur. Üniversite çatısı altında bir tane gençlik merkezi kuracağız. Sabit, kalıcı, küçük ölçekli bir gençlik merkezi inşa edeceğiz. Bu gençlik merkezi üzerinden spor yoluyla sosyal uyum projesini Bayburt Üniversitesi kampüsünde gerçekleştireceğiz. Buradaki amaç çok değişik illerden gelen üniversiteli genç kardeşlerimizin spor yoluyla hem üniversiteye hem de Bayburt kentine uyumlarını sağlayabilmek. Bunlar Bayburt’a verdiğimiz önemin apaçık göstergesidir. Buradan bir müjde daha vermek istiyorum. Ben bugün Bayburt’u dolaşırken Ankara’dan çok güzel bir haber daha geldi. Bayburt’a 750 kişilik öğrenci yurdu için yapılan ihale tamamlandı. Toplam 23 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Hepinize hayırlı ve helal olsun diyorum.” dedi.

 

Bakan Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Bu ülkeyi hiç kimse bölemez, 75 milyon et ve tırnak gibiyiz. Bize bölünme korkusunu yaşatan kendi halüsinasyonlarımız, söylemlerimizdir. O nedenle bu projelerin önemi çok büyük. Atılan bu adımlar ve bu projelerde bir araya gelen gençlerin kaynaşmaları Bayburt Üniversitesi'ndeki gençlerin burada inşa ettikleri dostluklar bu millet adına önemli adımlardır."

 

Bakan Kılıç son olarak “Biz konuştuğumuz her yerde aynı konuşuruz. Bayburt'ta ne söylüyorsak Diyarbakır'da da aynısını söyleriz" diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Bayburt Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış Töreni’nde üniversitenin kurulmasında ve sonrasında emeği geçenler ile üniversiteye katkıda bulunan Eski İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Eski Bayburt Milletvekili Fettani Battal, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Bayburt Dernekler Birliği Başkanı Abdurrahman Polattimur, İşadamı Kazım Erdem, Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Eski Başkanı Ahmet Uygun Aker ile Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak’a plaket veridi. Törende ayrıca 2012 yılında en fazla bilimsel yayın gerçekleştiren öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Esen TaşğınYrd. Doç. Dr. Selahattin Kaynak ve Öğr. Gör. Dr. Fatih Gürbüz’e de plaket verildi.

 

Bayburt Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış Töreni, ilköğretim öğrencilerinden oluşan Bayburt Sazendeleri Korosu’nun verdiği konser ile sona erdi.

 

Suat Kılıç

 

Suat Kılıç

 

Fatih Gürbüz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!