1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bakanlık seçti: İşte Türkiye'de yılın doktoru

Bakanlık seçti: İşte Türkiye'de yılın doktoru

Sağlık Bakanlığı, Skolyoz hastalığı konusundaki çalışmalarıyla tıbba katkı sunan Prof. Dr. Şevki Erdem'i 'Yılın Doktoru' seçti.

A+A-

Bakanlık, Türkiye genelinde her yıl geleneksel olarak kendi illerinde sağlık çalışmalarına yaptıkları katkı, sağlık hizmetlerindeki fedakarlıkları ve duyarlılıkları dikkate alarak 'YılınDoktoru'nu belirliyor. Türkiye'de sayısı 2,5 milyona ulaşan, omurganın ve kaburganın deformitesini ifade eden Skolyoz hastalığı konusundaki çalışmaları ile takdir toplayan Prof. Dr. Şevki Erdem'e ödülü 15 Mart günü saat 19.00'da Ankara'da Devlet Tiyatroları Leyla GencerSahnesi'nde törenle takdim edilecek.

70 çocuk ve genç ücretsiz tedavi edildi

Öte yandan Dr. Şevki Erdem, İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerle işbirliği çerçevesinde bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Yaklaşık 10 aydan beri devam eden proje çerçevesinde tedavi olamamış, maddi durumu yetersiz, anne vebabası olmayan çocuklar tedavi ediliyor.

 


Belirlenen çocukların tedavileri ve ameliyatları,  Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği Skolyoz ve Omurga Cerrahisi Birimi'nde Prof. Dr. Erdem'in başkanlığında tecrübeli ve profesyonel bir ekiple gerçekleştirildi. Projedenİstanbul ve diğer illerden yaklaşık 70 çocuk ve gençyararlandı.

Skolyoz nedir?

Skolyoz (omurga eğrilikleri), omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir.  Skolyoz, toplumda özellikle 9-14 yaşlarında yaklaşık % 2 oranında görülmektedir. Çocuklarda ciddi sakatlıklara, psikolojik sorunlara, solunum sıkıntılarına neden olabilen bu sorun ülkemizde belirlimerkezlerde tecrübeli omurga cerrahları tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir. 

Prof. Dr. Şevki Erdem, Türkiye'nin önde gelen özel sağlık sektörü gruplarının servet değerindeki tekliflerini kabul etmeyerek, Sağlık Bakanlığı'nda bağlı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği'nde görevini devam ettiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!