1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Banka Ücretlerine Yeni Düzen Geliyor

Banka Ücretlerine Yeni Düzen Geliyor

Hazirandan sonra, bankalar işlem ücretlerini 'tek liste' üzerinden alabilecek. Bankaların aldığı 61 kalemden bir kısmı listeden çıkıyor.

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın dört yıldan bu yana bankacılıktaki işlem ücretlerini azaltma yönündeki çalışmaları, sektörün üst kurulu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) devreye girmesi sonrasında ciddi aşama kaydetti. 

BDDK ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yürütülen son çalışmada tüketici temsilcileri yer almazken, edinilen bilgilere göre bankalar, aldıkları hizmet ve ürün ücretleri için standart getirilmesini ve bazı hizmetlerden de hiçbir ücret alınmaması konusunda anlaşmaya vardı. 

UYMAK ZORUNDA OLACAK 

BDDK ve TBB arasında devam eden çalışma tamamlandığında bu konu bir yönetmelik olarak BDDK tarafından yayınlanacak. Belirlenen standart ve ücret limitlerine bankaların tümü uymak zorunda olacaklar. 

Hiç bir banka açıklanan kalemler dışında keyfi bir şekilde yeni adlar altında tüketicilerden masraf ve komisyon alamayacak. 

BUNLAR GİDİYOR 

Hazirandan itibaren bu kapsamda alınan kasaya bakma ücreti, bozuk para sayma ücreti, kredi istihbarat araştırma ücreti, konut kredisi ipoteği fekki ücreti, arşivden belge çıkarma masrafı, hesap işlemsizlik ücreti gibi kalemlerin kalkacağı belirtiliyor. 

ÜST LİMİT İSTENMİYOR 

Bununla birlikte havale, EFT, çek ve kiralık kasa gibi temel hizmetlerin şube ve alternatif kanallardaki masrafları standart hale getiriliyor. Ancak hangi işlem için üst limit ve yüzdelik oran bazında masraf alınacağı henüz belli değil. Sektörün beklentisi yeni düzenlemede bir üst limitin getirilmemesi şeklinde. 

Bankaların, müşteri şikâyetlerinin bankacılık sektörüne yönelik negatif algı ve eleştirilerin düzelmesi için ‘tek liste’ konusunda anlaşma noktasına geldiği belirtiliyor. 

ŞİKÂYETLER ETKİLİ OLDU 

Daha önce masraf ve komisyonlar için ortak bir yaklaşım ve tek listeden kaçınan bankalar, büyük ve orta ve küçük ölçekli banka faaliyet ve etkinliklerini gerekçe olarak gösteriyorlardı. Ancak, son yıllarda bankaların bu yöndeki birbirinden farklı uygulama ve ücretlendirmelerinin tüm sektöre zarar veren noktalara ulaşması bankaları ortak masraf listesinde birleştirdi. 

‘Kurunun yanında yaş da yanmasın’ noktasına gelen bankacılık sektörü, ellerindeki müşteri şikâyetlerini dikkate alarak masraf ve komisyon listesi oluşturdu. 

Bilindiği gibi banka müşterilerinin en büyük şikâyet konusu olan kredi kartı yıllık aidat ücretleri konusunda bankaların hamlesi, hiç bir masraf alınmayan, puan kazandırmayan, özelliksiz kart olmuştu. Bu nedenle yıllık aidat konusunda yine bir geri adım beklenmiyor.

 

Kaynak: Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!