1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan 2012’yi TRT’ye Değerlendiriyor

Başbakan 2012’yi TRT’ye Değerlendiriyor

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Başbakan Erdoğan, "(Başbakanlık ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili) Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirdik" dedi.

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine de "Anayasa Uzlaşma Komisyonu yeni anayasa çalışmasında başarısız olursa AK Parti kendi teklifini Meclis'e sunacak" şeklinde konuştu.

2012’de de Türkiye’yi güçlü devletler arasına sokmanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, komşu ülkelerle olan ilişkilere dikkat çekti.

Suriye krizi konusunda değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, “Komşu ülkelerin haklarıyla bir sorun yaşamıyoruz, o ülkelerin rejimleriyle sıkıntı yaşıyoruz. Biz Suriye’den Türkiye geçenlere kapımızı kapatamayız, Suriye halkı ile tarihi bağlarımız vardır” dedi.

Arap Baharı süreciyle birlikte Suriye rejimine çeşitli vesilelerle tavsiyelerde bulunduklarını, bu konuda önemli temaslar gerçekleştirdiğini kaydeden Başbakan, “Ancak rejim tüm bu girişimlerimize karşın kendi halkını bombaladı” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “140 bini aştı. Açık kapı politikasıyla gelenlere kapıyı kapatmıyoruz. Yeni kamplar kuruyoruz. Bu konuda STK’larla yayın organlarıyla yeni bir yardım kampanyası başlattık” şeklinde konuştu.

“Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu Görevlendirdim”

Başbakan Erdoğan’a ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili soru da yöneltildi. “Bulunan ‘böcekler’ konusunda Kimden şüpheleniyorsunuz?” sorusuna Başbakan, şu cevabı verdi:

“Bizim mekanlarımız bu tür aramalar belli aralıklarla yapılır. Bu güne kadar rastladığımız şeyler değil. Bunlar bulunduktan sonra ‘savcılık bu konuda gerekeni yapar, bunu gündeme taşımanın almanı yok’ dedik. Bu konuda soru sorunlunca bunu gündeme getirdik. Konuya ilişkin süreç yargıda sürüyor. Bunu abartmaya gerek yok.  Muhalefetin bunun üzerinde bu kadar ısrarla durmasını da anlamıyorum. Bu tür dinlemeler pek çok ülkede de oluyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu bu konuda görevlendirdim. Araştırma sonucunda kim olduğu anlaşılabilir. Bu tür dinlemeler maalesef oluyor. Amacımız bunları minimize etmek.”

“Uzlaşma Komisyonu İçin ‘Makul Bir Süre Belirlensin’ Önerisinde Bulundum”

“Yeni bir anayasa umudunuz var mı?” sorusu üzerine, Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

 “Gönlümüzde bunun 2012’de bitirilmesi vardı. Sayısal olarak Meclis’te çoğunluktayız. Ama buna karşın Uzlaşma Komisyonu’nda eşit üyeye sahibiz. Amacımız ‘üzüm yemek’ olduğu için bu tavrı benimsedik. Ancak muhalefet gelip bizim ‘başkanlık sistemi’ önerimize takıldı. Ben arkadaşlarıma ve Meclis Başkanına şunu söyledim; ‘bu süreç için makul bir süre verin ve bu iş bitirilmeli. Bitti bitti, bitmedi, bu komisyon artık devam etmemeli.’ Temenni ederim ki bu verilecek makul süreçte bu iş biter.”

“AK Parti Komisyon Başarısız Olursa Kendi Anayasa Teklifini Meclis’e Sunar”

Başbakan Erdoğan, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan bu konuda bir sonuç çıkmazsa AK Parti tek başına mı devam edecek? “ sorusu üzerine, “Bizim uyum sağlayacağımız bir siyasi parti olursa biz onlarla birlikte biz bu işi yaparız. Arkadaşlarımıza söyledim; ‘Biz kendi yeni anayasa çalışmamızı da ayrı olarak yapalım. Bunu Meclis’e 2013’te uzlaşma komisyonu başarısızlığa uğrarsa teklif olarak getirelim’ dedim.” karşılığını verdi.

Başkanlık Sistemi Tartışılmalı

Başkanlık sisteminin milletimizce henüz yeterince bilinmediğini ifade eden Erdoğan: "Bu konu siyasetçilerin kahir ekseriyeti tarafından da bilinmiyor dolayısı ile tartışılması gerekir. Burada muhalefeti asıl rahatsız eden konu iki güçlü partinin olacak olması." dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!