1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Binali Yıldırım: Hainin rütbesi olmaz

Başbakan Binali Yıldırım: Hainin rütbesi olmaz

Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam gerçekleştirilen darbe girişimi ile ilglili ayrıntıları basın mensupları ile paylaştı.

A+A-

İşte o konuşmadan satır başları

Aziz milletim 15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir.Milletimin bütün fertlerine teşekkür ediyorum. Gereken ders verildi. 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Hayatını kaybeden güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı minnet ve şükranla anıyorum.Paralel çeteye karşı dik duranların alnından öpüyorum.

HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALACAKLAR

Büyük bir belayı defettik. Bu alçak girişime karşı duran komutanlarımızaaskerlerimize teşekkür ediyorum.Bu yaşadığımız olay Türk halkının demokrasi ve milli iradeye ne kadar sahip çıktığını ortaya çıkardı. köprüyü kesen, yolları kesen, tankların önüne yatan o aziz vatandaşlarımızı, canını bu uğurda veren şehitlerimizi bu millet unutmayacaktır. Zor günümüzde bizi arayan dost ülkelere teşekkür ediyoruz. Bu paralel çete mensupları artık Türk adaletinin elindedir. Hak ettikleri her türlü cezayı alacaklar

PKK'DAN BİLE ALÇAKLAR

Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır. Kimse bu milletin iradesi ile oyun oynayamaz. Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir.Milletin üstüne ateş açanlar PKK teröründen bile alçaklardır. 

161 ŞEHİT

Hayatını ülke için, bayrak için, bağımsızlık için veren tüm şehitlerimiz rahmetle anıyorum. Bu kalkışma bastırılmıştı ama maalesef şehitlerimiz var. Toplam 161 şehidimiz var. 1440 kişi yaralı.2839 asker gözaltında. Halkımızla bir olarak, kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Bu kadar orantısız güce karşılık emsali görünmeyecek büyük başarıyı milletime yaşatan Rabbime hamd ediyorum. Medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. 

MECLİS 15:00'DA TOPLANACAK

İşin birinci safhası burada sona ermiştir. Bundan sonra bir yandan vatandaşlarımız normal hayatlarını sürdürürken ülkemizi itibarsızlaştırmaya çalışan güruhlar karşısında her türlü işlem yapılacaktır. Demokrasi bayramımız 15 Temmuz milletimize hayırlı olsun. Parti başkanlarının bu olayda gösterdiği üstün dayanışmadan ötürü teşekkür ediyorum. Bugün saat 15:00'da yüce meclis toplanacak ve bu olay tüm ayrıntıları ile ele alınacak.SORU-CEVAP

Haber alınamayan başka komutanlar var mı?

Komutanlarımızla ilgili endişe edilecek bir durum yok. Durum tamamen kontrol altına alındı. Kısa sürede görevlerinin başında olacaklar.

Yargılanacak askerler vatana ihanetle mi suçlanacak, cezaları ne olacak?

Operasyonlar henüz tamamlanmış değil bu suçun karşılığı hukuk sisteminde açık ve nettir. Bilindiği gibi idam cezası Türk hukuk sisteminden çıkarılmıştır. Bugün TBMM ülkenin böyle çılgınlıklarla karşı karşıya kalmaması için gerekli çalışmaları yapacak.

Fethullah Gülen için ekstra bir girişim olacak mı?

Fethullah Gülen bir terör örgütünün başıdır.İade talebinde bulunduğumuz bir isim. Dün akşamki olaydan sonra bu adamın arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke Türkiye'ye dost değildir. Türkiye'ye karşı ciddi bir savaşın içindedir. 

Darbe girişimi yapan askerlerden kaçı öldürüldü?

 Darbecilerden 20 civarı ölen var. 30'a yakın yaralı var bu rakamlar kesin değil.

Yurtta sulh komitesinden dörevden alınan, gözaltında olan var mı?

Çok var. İşin omurgasını oluşturan bütün isimler alındı, kontrol altında. Bu bir müşterek çalışmanın ürünüdür. Gece boyunca titiz bir çalışma darbe girişiminde bulunanlarla ilgili işlemler yapıldı.

Gözaltında olan amiral var mı?

Bu girişimde bulananların artık komutanlığı amiralliği kalmamıştır. Hainlerin rütbesi olmaz.Paralel terör çetesi bu ülkenin bölünmesi, parçalanması için kim ne faaliyette bulunmuşsa bunların hepsinin hesabı sorulacak. bunların hepsi biliniyor. 

VATANDAŞA BİRLİK ÇAĞRISI

Olayların heyecanı ile bazı yanlışlar yapılmış olabilir. Toplumun piskolojisini o anda kontrol etmek kolay değil. Buradan milletimize çağrıda bulunmak istiyorum. gün ayrıştırma değil birleştirme günüdür. 

Giden mal gelir ama can gelmez. Bizim ciğerimizi yakan şehitlerimizdir. tek tesellimiz bu alçakların başaramamış olması ve gereken dersi alacak olmalarıdır.

Dış destek konusunda bir bilgi var mı?

Bu konu her boyutuyla ele alınacak. Burada nerede eksik var, zaaf var değerlendireceğiz ama o an şu an değil. Biz şu an bu belayı başımızdan defetmek ve gereken cezaları vermekle meşgulüz.

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum