1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Davutoğlu Emniyet milletin teşkilatıdır

Başbakan Davutoğlu Emniyet milletin teşkilatıdır

Başbakan Davutoğlu yaptığı açıklama, "Emniyet Teşkilatı şu veya bu yaklaşımın, şu veya bu çevrenin teşkilatı değildir, Türk milletinin teşkilatıdır..." dedi.

A+A-

Polis Akademisi'nde düzenlenen Polis Teşkilatının 170. kuruluş yıl dönümü töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Emniyet Teşkilatı mensuplarının toplumda fedakarca görev yapan meslek mensuplarından olduğunu söyledi.

Emniyet Teşkilatının merhamet, şefkat ve profesyonellik boyutunun yanında insan hak ve özgürlüklerin korunması boyutunu da ön planda tuttuklarını ifade eden Davutoğlu, 2002'den beri her konuşmasında, yasama faaliyeti ya da açıklamada, özgürlük-güvenlik dengesini vurguladıklarını anımsattı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özgürlük güvenlik dengesi siyasi meşruiyetin en temel hususlarından, en temel özelliklerinden biridir. Eğer özgürlükler için güvenliği feda ederseniz bir müddet sonra özgürlükleri yaşayamaz hale gelirsiniz. Güvenlik için özgürlüğü feda ederseniz bir müddet sonra o güvenlik sizin özgürlüklerinizi tehdit eder hale gelir ve iç çekişmelerin, iç çatışmaların aracı haline dönüşür. Dolayısıyla özgürlüklerden fedakarlık etmeden güvenliği temin etmek, güvenliği riske etmeden, güvenliği tehdit altına almadan özgürlükleri korumak en temel siyaset ilkemizdir. Bu çerçevede Emniyet Teşkilatımız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletinin insan haklarına ve insan onuruna dayalı yapısını korumakla görevli en omurga yapılardan biridir ve bu özelliğini koruyacaktır. Emniyet Teşkilatı şu veya bu yaklaşımın, şu veya bu çevrenin teşkilatı değildir. Türk milletinin teşkilatıdır ve bütün milletimizin fertlerine aynı şekilde yaklaşır, aynı insanlık onuru çerçevesinde onların onurunu korumayı kendine asli bir görev olarak görür."

Emniyet Teşkilatının kullandığı güçle özgürlük ve güvenlik dengesini sarsacak bir yapı içinde olamayacağını, insanlık onurunu zedeleyecek,  80-90'lı yıllardaki gibi kötü örneklerle hatırlanan, işkence gibi faaliyetlerin içinde bulunamayacağını dile getiren Davutoğlu, Emniyet Teşkilatının insan hak ve özgürlüklerin teminatı, bekçisi olduğunu vurguladı.

Narkotim projesi

Narkotim Projesi'ni gururla takip ettiğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Başbakanlık görevini aldıktan sonra, daha önce başlatılan çalışmaları takiben uyuşturucuyla mücadele konusunda çok kapsamlı bir ulusal eylem planı açıklamıştık. Bu ulusal eylem planı çerçevesinde narkotimler devreye girmişti. Yine buradan, bu kampüsten ilk narkotimlerimizi dualarla ve ideal hedeflerle yola çıkarmıştık. Kasım ayından bu yana da narkotimlerin aldığı mesafeyi hep yakından takip ettim. Çünkü nihayet güvenlik sadece bir suç esnasında ortaya çıkan bir husus değil, en temel güvenlik alanlarından biri genç nesillerin akıl ve ruh sağlığıdır. Eğer akıl ve ruh sağlığı genç nesillerde korunmamışsa, her türlü suça temayül gösteren, potansiyel suçlu nesiller yetiştirmiş oluruz."

Özellikle alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı ve bunlara dayalı suçların büyük oran teşkil ettiğini vurgulayan Davutoğlu, "Kadına yönelik şiddette yapılan çalışmaların çoğunda, şiddet uygulayanların o anda ya alkolizme ya da uyuşturucuya bağımlı bir durumda olduklarını gözlediğimiz bir vaka. Yine bu çerçevede narkotimlerimizin genç nesillerin akıl ve ruh sağlığını korumak amacıyla yaptığı çalışmaları takdirle takip ediyoruz" görüşünü paylaştı.

Törenden notlar

Polis Akademisine gelişinde tören kıtasını selamlayan Başbakan Davutoğlu'nu salona girerken de Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait polis kıyafetleri giyen bir grup polis karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının da okunduğu törende, Davutoğlu, Emniyet Teşkilatına katkıda bulunan kişilere ödül verdi.

Toplumda "kahramanlıkları" ile ön plana çıkan emniyet görevlileri ile bazı yarışmalarda başarı gösterenlerin de ödüllendirildiği törende, Başbakan Davutoğlu'na "Mevlana" tablosu hediye edildi.

Törene Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve diğer yetkililer katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
6 Yorum