1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Davutoğlu'ndan 3. seçim açıklaması

Başbakan Davutoğlu'ndan 3. seçim açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gündem başlıklarına dair merak edilen konu başlıklarını değerlendirdi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayınında 1 Kasım seçim sürecine ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan'ın eşi Sare Davutoğlu da açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

Cumhuriyetin anlamı 'Cumhur' kelimesinde saklı. Halkın idareye katılımı gibi sistemik bir şekilde bakmamak lazım. Sadece seçimle yöneticilerin seçilmesi meselesi değil cumhurun iradesinin tecelli etmesine dayalı bir sistem olması. Peki cumhurun iradesi nedir? Bu herkesin tek tek vatandaş olarak değer taşıdığı, kimsenin yukarıda bir otoritenin mutlak iradesi ile yönetilmediği aksine herkesin kendi aklı, kendi vicdanı ile bir kamuya ortak olduğu düşüncesi ile bir ortak nehre aktığı bir zihniyet olmadan cumhuriyet anlaşılamaz.

Tek tek bireylerin felsefi olarak ben ortak bir nehrin unsuruyum dediği anda Cumhuriyet başlar. Aksi takdirde bir kişinin, bir kesimin bir zümrenin bir mezhebin üstün olduğu yukarıda görüldüğü bir anlayış diğerlerini tabi kılar. O andan itibaren adı cumhuriyet olsa bile felsefesinden kopmuş olur. Eğer Cumhuriyet cumhurun içinden bir bireyi nesneleştirirse, yani bir grup karar veri diğerleri onu takip eder derse cumhurun özünden kopar.

KAYYUM KARARI

Türkiye'de yargı kararlarıyla ilgili algı oluşumuna yol açtı yaşananlar. Bu bir hukuki süreç, yürütmeyi suçlamak doğru değil. Sanki yargıya müdahale ediliyormuş gibi bir algı oluşturulursa bu kararları sorgulatır. Bizim tarafımızdan herhangi bir müdahale olmamıştır. Bu hukuki bir süreçtir. Herkes saygı göstermek durumunda. Tartışma ortamından çıkmamız lazım.

Ben de gazetede yazı yazıyordum ve o günlerde 28 Şubat içinde zorluklarla karşılaştım. Hepimiz hesap verebilir durumda davranmamız lazım. Meseleyi yargı içinde değerlendirmekte fayda var. Aksi sisteme zarar verir. Bunu provokasyona dönüştürmek doğru değil. Varsa itirazlar bu yapı içinde yapılır. Paralel yapı, yargıyı hoyratça kullandı. Bu yapı hesap vermeden, hükmetmeye kalkıştı.

"3. SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK"

3. bir seçim gündemimizde yok. Mehmet Ali Şahin beyi o sözünün ardından aradım. 3. bir seçime ülkenin de hazır olduğunu düşünmüyorum.

Sare Davutoğlu:

Kadına karşı şiddet de genel olarak insana karşı şiddetten ayrı görmemek lazım. Kanuni düzenlemelerle her şeyi düzeltemiyorsunuz. Yasal düzenleme açısından çok fazla eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum.

Ajanslar

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!