1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Davutoğlu, özel bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

A+A-

İşte Başbakan'ın programdaki açıklamalarından öne çıkanlar;

Kongreler partilerin ortak aklının,vizyonunun harekete geçtiği zeminlerdir. AK Parti'nin geçmişi itibariyle baktığımızda Türkiye'nin en genç partisi. Çok geniş bir insan havuzumuz var.Bugün AK Parti dışında toplumun bütün katmanlarını barındırdan başka bir parti yok. AK Parti'nin kaderiyle ülke kaderinin ortak olduğu başka bir parti olmadı. Siyasi tarihimize baktığımızda bunu görürüz. Şu anda tek başına iktidar olma şansına sahip olan tek parti, AK Parti. 

"AK PARTİ KONGREDEN GÜÇLENMİŞ OLARAK ÇIKTI"

Türkiye demokratik bir şekilde seçimi gerçekleştirdi. Ancak daha sonra terör olayları ve ardından küresel ekonomik sorunların ardından kongre kararı aldık. Kongreye giden sürece baktığımızda, görüş farklılıkları olur, başarılı bir kongre oldu. AK Parti bu kongreden güçlenmiş olarak çıktı. Bir kongrede olması gereken her şey oldu ve başarılı bir şekilde bu kongreden çıktık.

"AK PARTİ'NİN KURUCU DEĞERLERİ ÇOK ÖNEMLİYDİ"

Ben fabrika ayarlarına dönme tabirini hiç kullanmadım, çünkü bana çok mekanik geliyor. Kurucu değerler tabirini kullandım. AK Parti'nin kurucu değerleri çok önemliydi.  

"MAKAMLAR GEÇİCİ, DEĞERLER KALICIDIR"

Milletten uzaklaşma algısı oluşmuşsa, bu düzeltilmesi gereken bir konu. Makamların geçici, değerlerin kalıcı olduğunu bilmeliyiz. En çok ilgilenilen konu olarak güç ile ahlak arasındaki ilişki; siyasi gücün meşrulaşması ve burada ahlakın rolü. Kurucu değerler hep bu değerlerdi. 

"ABDULLAH GÜL, ÇOK YAKIN DOSTUMDUR"

Abdullah Gül bizim Cumhurbaşkanı'mız ve ilk Başbakanı'mızdır. Akademik kariyerimden siyasete geçişim onun sayesinde olmuştur. Sayın Abdullah Gül, çok yakın bir dostumdur.  Çok zor müzakereleri birlikte yaşadık. AK Parti'ye katkısı inkar edilemez. AK Parti'nin en önemli kurucularından biridir. Bu yola, bu harekete katkı sağlamış herkes bizim için değerlidir. 

"KONGRE ÖNCESİ ÇIKARILAN DEDİKODULAR BENİ ETKİLEMEDİ"

Üzerime aldığım görevi her zaman sorgularım. 1353 delegenin tüm oylarını aldım ben buna bakarım. Dedikoduları bir kenara bırakalım. Kongre öncesi çıkarılan dedikodular beni etkilemedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ardından ki güçlü ve karizmatik bir liderin ardından tüm delegelerin oylarını aldım.

"BENİM GÖREVİM GERGİNLİK ÇIKARTAN ETKENLERİ ORTADAN KALDIRMAK"

Benim birinci görevim partinin birliğini korumaktır. Attığım adımlarda hata yapmadığımı düşünüyorum. Benim görevim gerginlik çıkartan etkenleri ortadan kaldırmak, gerginlik çıkarmak değil.AK Parti kongresi var, hayat durusn denmiyor, hayat durmadığı gibi fitne,fesat terör de durmuyor. O zaman benim yüreğim kongredeyken, benim aklım Cizre'de, benim aklım Ege'de mültecilerde.

Terör operasyonları onların eylemleri nedeniyle başladı. Kürt vatandaşlarımızın haklarını, hukukunu kimseyle müzakere etmeyiz. Artık Türkiye'de bu yapılar olmayacak dedik.

İnsan hakları konusu AK Parti'nin en fazla önem verdiği konulardan bir tanesi. İnsan haklarıyla ilgili genel başkan yardımcığı bir zaruretti. Gezi  olaylarında öyle bir yanlış bir algı ortaya çıktı. 
Çözüm sürecinin temel dokusunu doğru anlamak lazım. Sadece Kürt vatandaşlarımız değil, bazen Aleviler, bazen solcular baskılar altında kaldılar. Hak ihlalleri oldu. AK Parti'nin çözüm süreci öncesinde yaptığı açılımlarla yapmak istediği şey herkesin huzur içinde kendisini ifade edebildiği hiçbir dil ve lehçenin baskı altına alınmadığı bir hayat alanı oluşturmak istedi. Demokrasi geliştikçe terörün alanı dağılır. Birisi hak mahrumiyetiyle sokağa çıkmışsa o mağduriyet gidince çekilmesi gerekir. Ben siyasi yapıda en önemli şeyin aidiyet duygusu olduğunu düşünüyorum. 
 
"AİDİYET HİSSİYATINI YENİDEN KURDUK"
 
Biz o aidiyet hissiyatını yeniden kurduk. Geçen sene Kobani sebebiyle nasıl bir katliam gerçekleştirildiğini biliyoruz. 7 Haziran sonrası saldırılarla tekrar terörü başlattılar. Bu terör operasyonları onların eylemleri sebebiyle başladı. Gerekli tedbirleri almak bizim için yükümlülüktür. 
 
Terör örgütü silahlı gruplar Türkiye'yi terk edecek diye söz vermişti ama daha sonradan birçok yerde çatışma içine girdiler. Demokrasiyle  terörle mücadeleyi aynı anda yapmak o kadar zor ki." 
"ÇÖZÜM SÜRECİ DEMEK..."
 
Ben siyasi yapıda, en önemli birleştirici unsurun aidiyet bilinci olduğu kanaatindeyim. İnsanların oraya ait olduklarını hissetmeleri lazım. 12 Eylül ve 28 Şubat süreçleri aidiyet hissiyatını zayıflatmış, hatta kısmen yok etmiştir. Biz o aidiyet bilincini tekrar kurduk. Türkiye'de bu demokratikleşme adımları atılırken, Irak ve Suriye'de otoritenin ortadan kalkması suretiyle orada biriken silahları vesaireyi, Türkiye'ye değişik illegal yollarla sokup, bazı yerlerde depolama cihetine gidiliyorsa, işte o andan itibaren 'barış, Çözüm Süreci' demek terörü destekleyen çevreler açısından anlamını kaybeder.

"HDP'YE OY VEREN VATANDAŞLARIMIZI TAHKİR EDEN İFADELERİ DOĞRU BULMAM"
 
Hangi partiye oy verirse versin kimse bu sebeple diğerini ötekileştiremez. HDP'ye oy veren vatandaşlarımızı tahkir eden ifadeleri doğru bulmam. Siyasi partiler bizim düşmanımız değil. HDP'nin hasım mı rakip mi olacağı terör örgütüne vereceği tepkiye bağlıdır. Terör örgütüne tepki verirse rakibimiz olur. Teröre destek verirse milletin hasmı olur."
KAMERALAR ÖNÜNDE ŞEHİT HABERİ VEREN KAYMAKAMA SORUŞTURMA
 
Şehit haberi verilmesi çok ağır bir sorumluluk alanı. Kaymakam ya da vali haber veren postacı değildir. Oraya gidip acıyı paylaşmak ve sonra talimatınız nedir diye sormalıdır. gerekli soruşturmanın açılması talimatı verdim. Bu bakımdan gerekli  her türlü soruşturma yapılacak. Kaymakam ya da vali acıları dindirmek için oradadır, canlı yayın kaydı almak için değil. Şehit haberinin verilmesi konusunda her türlü soruya açık olmamız lazım. Gerekli hukuki ev idari soruşturma yapılacak."

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ

Geçtğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı ile görüştük. Dünyada dalgalanma o kadar yükse ki. Türkiye en az etkilenen ülkelerden. Gelişmekte olan ülkelerin hepsinde ciddi bir dalgalanma var. Kurda dengenin tekrar sağlanması için kısa ve uzun vadede gerekli adımların atılması için çalışma içindeyiz. 
 

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!