1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan: Diktatör Değilim

Başbakan Erdoğan: Diktatör Değilim

Başbakan Erdoğan, yurtdışı gezisinin son gününde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Afrika turunun Tunus ayağında beraberindeki gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 10 günü geride bırakan Gezi Parkı eylemeleriyle ilgili sorulara cevap verdi.

"TOPÇU KIŞLASINI YAPACAĞIZ"

Gezi Parkı’nın tamamen yok olmayacağını belirten Erdoğan, “Topçu Kışlası’nı, Selimiye Kışlası gibi kullanacak halimiz yok. İstanbul’un ciddi bir şehir müzesi yok. Turistler için cazibe merkezi olur. Kitabevleri, geleneksel hat tezhip olabilir” dedi. AKM’nin de Taksim’e yakışmadığını belirten Erdoğan’ın görüşleri şöyle:

SAMİMİ TALEPLER AYRI

Gelen kuruluşlar mimarlar, Tabipler Odası DİSK, KESK temsilcileri... ‘AKM yıkılmamalı, Topçu Kışlası yapılmamalı, biber gazı yasaklanmalı, vali ve emniyet müdürleri görevden alınmalı.’ Böyle bir talep olabilir mi? Referandum istemiyorlar. Çünkü doğacak neticeyi görüyorlar.

Başbakan Erdoğan'ın Havalimanı Konuşması | VİDEO

Bülent (Arınç)bey gerekli cevabı veriyor ve ayrılıyorlar. Ağaçların sökülmemesi talebini samimi olarak yapanlar dışında istismar etmek suretiyle bu olayları teşvik eden DHKP-C’den İşçi Partisi’ne kadar gruplar var, istihbarat elimizde mevcut. Madem olay Gezi Parkı’dır bununla ilgisi olmayan iller neden buna dahil oldu?

SABANCI ANLAŞABİLİR

Ceylan Otel, Koç ve Sabancı üniversiteleri orman arazilerine yapılmış. O zaman bunlar neredeydi? Ben Koç Üniversitesi’ne karşı belediye başkanı iken savaş verdim. Bu iki üniversite yargıya gitti. Sabancı anlaşmaya yanaşıyor. Gökkafes’e karşı da savaş verdim. İki üç saatte oranın sınırları değişti. Beyoğlu’ndan Şişli sınırlarına alındı.

POLİS BAŞBAKANLIK OFİSİNİ KORUMAYACAK MI?

Miraç Kandili’nde kandil simidi dağıtmışlar. Ama bir gece önce Dolmabahçe Camii’ne ayakkabıyla girerek ahlaki olmayan her şeyi yapıyorlar. Çarşı Grubu diye bir grup var. Başbakanlık Ofisi’ne saldırıyor. Diyorlar ki polis çekilsin. Polis Başbakanlık ofisini korumayacak mı?

GAZ YERİNE SU DEDİK

Bizden herhangi bir miting alanı veya yürüyüş kanunu ile  alakalı bir şey mi istendi? Demokratik taleplere canımız feda. Biber gazındaki aşırılıkları eleştirdik. Ama dünyada biber gazının yasak olduğu gelişmiş ülke yok. Amerika’da Wall Street olaylarında17 kişi öldü. Biber gazını fevkalade bir hal olmadıktan sonra kullanmayın, su kullanın diye söyledik.

AHLAKİ OLMAYAN TWEETLER

Dezenformasyon bu kadar aşırı kullanılamaz. Ahlaki olmayan pek çok şey...Döner bıçaklarıyla yüz kadar mensubumuz Taksim’e saldırıya geçmiş, Basmane’de katliam var, öldürmeye  geliyorlar. İzmir’de AK Parti gençlik kolları polisle birlikte meydan dayağı atıyor. Bunlar yazıldı.

HACI BEKTAŞ SÜRPRİZİ

Yavuz Sultan Selim’i çok farklı yere yerleştiren bir insanım.8 yıla neleri sığdırdığı ortada. Mekke’nin fethi, kutsal emanetler. Çok zekiydi. Şah İsmail’le aralarında geçen meselenin nedenleri var. Bu, asla Alevi vatandaşlarımıza yönelik bir tavır değil.

Nevşehir Üniversitesi için Hacı Bektaş-ı Veli, Tunceli Üniversitesi için Pir Sultan Abdal isminin verilmesi üzerinde durabiliriz. Arkadaşları Hacı Bektaş  Veli’yi anma törenlerine gönderdiğimde dayak yemeden oradan zor çıkardı.

BENİM VATANDAŞIMLA PROBLEMİM YOK

Acaba bu kilit taşlarını sökmek suretiyle, dükkanlara, araçlara zarar verenler, kamunun mallarını yakıp yıkanlar, kaldırım taşları ve bordürlere varıncaya kadar zarar verenler bunu çevrecilik anlamındamı yapıyor? Çevrecilik ise kimse bana çevrecilik dersi vermesin. 2 milyar fidan, 800milyon 3 yaş grubu ağaç diktik.

Hektarlarca milli park yaptık. Şu anda bedelsiz arazi tahsisleri yapıyoruz. Diyelim ki 500 dönüm arazi veriyoruz, ağaçlandır, piknik alanı olarak işlet diyoruz. Orman alanlarını çoğaltma manasında devlet halkıyla beraber yürüyor. Maalesef bizi anlama adına değil, anlamak istemeyişleri adına bunu yapıyorlar.

Çünkü bunu yapan AK Parti ve AK Partili Başbakan Tayyip Erdoğan. Acaba biz AK Parti ve Tayyip Erdoğan’ı bu yolla yıpratabilir miyiz? Benim vatandaşımla bir problemim yok. Öyle veya böyle bizim yaptığımız bütün hizmetler 76milyona dayalı hizmetlerdir.

Bir grup da 3. köprü aleyhine gösteri yaptı. 300-500 kişi. Ne olursa olsun. Bunlar 1. ve 2. köprüye de karşı çıkmışlardı. İnanın denizin altından raylı sistem yapıldığını bilseler karşı çıkardılar. Allah’tan haberleri olmadı. 29 Ekim’de raylı sistem, 2015’te tüp geçit ve 3. köprü hizmete girecek. Bunları kim için yapıyoruz? AK Parti için değil, 76milyon için yapıyoruz. Bizi ciddi manada üzüyor bunlar.

CHP’li vekilin amacı siyasi mezhepçilik

CHP Hatay milletvekilinin kendi ilinde attığı mesajlar var. Esed’e giden ekipte yer alan bir isim. Esed’e katliamcı demezken ağaç sökümü üzerinden meşruiyet tartışması başlattılar. Hatay (Reyhanlı) olaylarında aktif rol oynayan istihbaratçının  (Şam’a)  götürdüğü kişilerden biri. İşi siyasi mezhepçiliğe taşıma gayretleri içinde olanların öncülerinden bir tanesi.

Bakın cenaze oldu. Attıkları tweetlerde kurşunlanarak öldürüldü dediler. Öyle bir olay yok. Faili aranıyor. Orada 50 bin kişi toplanıyor. Sıkıntı olmadan cenazeden sonra dağılıyor. Ama 2 bin kişi Nusayri mahallesi, karşısında Sünni mahallesi var. Sünni mahallesine saldırmak için tahrik ediyor. Güvenlik güçlerimiz üzerine düşeni yapmasın mı?

Orada bir mezhep kavgası mı çıksın?

CHP Hatay milletvekilinin kendi ilinde attığı mesajlar var. Esed’e giden ekipte yer alan bir isim. Esed’e katliamcı demezken ağaç sökümü üzerinden meşruiyet tartışması başlattılar.

Hatay (Reyhanlı) olaylarında aktif rol oynayan istihbaratçının (Şam’a) götürdüğü kişilerden biri. İşi siyasi mezhepçiliğe taşıma gayretleri içinde olanların öncülerinden bir tanesi. Bakın cenaze oldu. Attıkları tweetlerde kurşunlanarak öldürüldü dediler.

Öyle bir olay yok. Faili aranıyor. Orada 50 bin kişi toplanıyor. Sıkıntı olmadan cenazeden sonra dağılıyor. Ama 2 bin kişi Nusayri mahallesi, karşısında Sünni mahallesi var. Sünni mahallesine saldırmak için tahrik ediyor. Güvenlik güçlerimiz üzerine düşeni yapmasın mı? Orada bir mezhep kavgası mı çıksın?

Balkon konuşması havaalanındaydı

Balkon konuşmasına benzer bir konuşmayı buraya gelmeden önce havaalanında yaptım. Bu işlere karışmamış olan kardeşlerim bu oyuna gelmesin. Birliğimizi beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı bu oyunu bozsunlar. Bunları söyledik. “Ben vatandaşımın hizmetkarıyım, efendisi değilim” diyorum.

3 AY ÖNCEDEN HABERİNİ ALIYORDUK

Sadece içeride değil dışarıda da bunun uzantıları var. İki üç ay öncesinden benzer haberleri alıyorduk. Çevre ve yeşil bahane edilerek bu adımın atılacağını düşünmüyorduk. Çünkü en başarılı olduğumuz alan. Başka bir yerden olabilir diye düşünüyorduk.

DEVLET KUMARDAN ELiNi ÇEKECEK

Anayasa ‘Alkol, kumar ve uyuşturucuya karşı devlet gerekli tedbirleri alır’ diyor. Amir bir hüküm var. Bizim bunun adımını atmamız lazımdı. Alkolden devleti çektik. Şimdi kumardan da çekiyoruz. Piyango, toto, at yarışı.. Bunların devlet eliyle yapılmasını engelleyeceğiz. Bunlardan koruma, görevimiz. Toplumun kahir ekseriyeti de bunu savunuyor, istiyor.
 
ALKOL DÜZENLEMESİ ANAYASAL EMİR

Dinle uyumlu olduğu için burada yanlış mı yapmış oluyoruz. Bunu kimse Hıristiyan ve Musevi dünyası için söylemiyor. Bunu yüzde 99’u Müslüman denilen ülkemde söylüyorlar. Neymiş, dinden kaynaklanıyor.

Faizi niye düşürüyorsunuz demiyor kimse? Şimdi düşürüyoruz diye dinin hükmünü yerine getiriyorlar diyorlar mı? Din emretti diye bunu sıfırlayacaklar demezler. Çünkü işlerine geliyor. Bu düzenleme (alkol) Anayasa’dan geliyor ama dinimle de bağdaşıyor.

Diktatör değiliz 7 seçim aştık

Ne yaptık? Kimi astık, kimi kestik? Dönemim içinde 7 seçim yaşadık. Üç genel, iki yerel seçim, iki referandum yaptık. İsteyen istediği kadar parti kuruyor. Şu anda 72 parti var. Darbe girişimleri yaşadık.

Partimize açılan kapatma davasındaki tabloyu biliyorsunuz. 330 vekille iktidarsınız, size karşı malum çevreler darbe girişimine girişiyorlar. Sabrettik, kitlemizi sokaklara dökmedik. Yargıda mücadele verdik.

AZINLIĞIN TAHAKKÜMÜ VAR

Demokrasiye inandıklarını söyleyenler samimi değiller. Azınlığın burada çoğunluğa tahakkümü var. Eğer böyle bir şey karşısında tavırsız kalacak olursak, yüzde 50 AK Parti’ye oy verenler ‘Sen benim oyuma sahip çıkmadın’ diye hesabını yarın bana sorar. Bizim verdiğimiz hizmetlerde ayrımcılık var mı? Hakkâri’de milletvekilimiz yok ama havaalanı yapıyoruz. Aynı şekilde Iğdır’da milletvekilimiz yok ama havaalanı açtık. Ayrım yapmıyoruz.

Ahmet Taşgetiren/Bugün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!