1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan: Hakan Fidan'ı soruşturmayın

Başbakan Erdoğan: Hakan Fidan'ı soruşturmayın

A+A-

KCK operasyonları kapsımında MİT müsteşarı Hakan Fidan, önceki MİT müsteşarı Emre Taner ve müsteşar yardımcısı Afet Güneş şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırılmıştı. Oslo görüşmelerine katıldığı gerekçesiyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında soruşturma izni isteyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na Başbakan Erdoğan'dan cevap gitti: "Hayır."


ERDOĞAN CEVABINI GÖNDERDİ

Siyasi literatüre "7 Şubat krizi" olarak geçen MİT Müsteşarı'na soruşturma talebinde sona gelindi. Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve üst düzey MİT görevlileriyle ilgili soruşturma izni isteyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na, olayın yıl dönümüne yaklaşırken cevabi yazısını gönderdi.


''SORUŞTURMAYIN''

Sabah'ın haberine göre; Erdoğan, MİT Müsteşarı Fidan'ın soruşturulmasına izinvermedi. Başbakanlık kaynakları mevzuat gereğince Başsavcılığın dosyaya ilişkin "soruşturmaya mahal olmadığı" kararı vermesinin beklendiğini belirtti. Kaynaklar, MİT Müsteşarı Fidan'a ilişkin talepte Danıştay'a itiraz başvurusunun da yapılamayacağının altını çizdi.

 

DOSYA KANAPACAK

Dosyanın önümüzdeki günlerde kapanması bekleniyor. Başbakanlığın soruşturmaya izin vermeyen cevabi yazısı, İmralı'da PKK'nın silahsızlandırılmasına yönelik görüşmelerin hemen akabinde gönderildi. MİT Müsteşarı Fidan için soruşturma talebi de, daha önce Oslo'da yapılan görüşmeler çerçevesinde istenmişti. Savcılığın gerekçesinde, Fidan'ı Oslo görüşmelerinekatılmakla suçladığı iddia edilmişti.


BAŞBAKANLIK'IN İZNİ GEREKLİ

MİT'çilerin geçtiğimiz yıl ifadeye çağrılması üzerine hükümet harekete geçmiş ve MİT Kanunu'nun 26. Maddesinde değişikliğe giderek, MİT'çilerin özel yetkili mahkemeler tarafından da kovuşturulmasını Başbakanlığın iznine bağlamıştı. Böylece Erdoğan, soruşturma talebine tam bir yıl sonra ret cevabı vermiş oldu.


''KOLAY KOLAY ADAM YEMEYİZ''

Başbakan Erdoğan, İmralı-MİT görüşmesi sızdığı günlerde Hakan Fidan'a sahip çıkmış ''Malum çevrelerin geçmişte de Hakan Bey'i hedef aldığı biliniyor. Sızmanasıl olmuş onu araştırıyoruz. Ama hatası da olsa Hakan Bey'i böyle nedenlerle harcamayız. Biz kolay kolay adam yemeyiz. Bu sızdıranların içlerindeki art niyeti ortaya koydu. Bu kimseye bir şey kazandırmaz.'' demişti.


ERDOĞAN'IN VERDİĞİ KRİTİK İZİNLER

Öte yandan Erdoğan, MİT kanunun 26. Maddesindeki yasal değişiklik sonrasında farklı konularda şüpheli durumuna düşen bazı MİT görevlileriyle ilgili soruşturma iznini ise verdi. Erdoğan, yasal değişiklik sonrasında ilk izni Albay Hüseyin Harmuş'un Suriye'ye teslim edilmesine aracı olan eski MİT görevlisi Ö.S. için verdi. Erdoğan, geçtiğimiz Kasım ayında kritik bir karara daha imza atmıştı. 12 Eylül döneminde gözaltındayken işkenceyle öldürülen Cemil Kırbayır'la ilgilisoruşturmada ismi geçen iki MİT'çi için soruşturma izni verdi. Erdoğan'ın MİT'çilerin soruşturulması için verdiği kararlardan birisi de Müsteşar Yardımcısı M.D. için oldu. M.D. hakkında açılan haksız mal edinme davasında yargılanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!