1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan İstanbul'da konuşuyor

Başbakan Erdoğan İstanbul'da konuşuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da katıldığı genel kurulda konuşuyor... Erdoğan'ın gündemdeki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalar yapması bekleniyor.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 20. Olağan Genel Kurulu ile Yıldız Teknik Üniversitesinde düzenlenecek İlim Yayma Cemiyeti Genel Kurulu'nda konuşuyor...

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Başbakan Erdoğan konuşmasına ihracaat rakamlarını vererek başladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi başkan ve üyelerine teşekkür etti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

-Geçen 10 yılda sektör 4 kat artış sağladı. İhracatın önündeki engelleri tek tek kaldırıyoruz.

-Her zaman destekçiniz olmaya devam edeceğiz. 500 milyar hedefine doğru kararlılıkla ilerleyeceğiz. IMF'ye son borcumuzu ödedik ve borç defterini kapattık. Şimdi ise 5 milyar dolar borç vermek için görüşmeler sürüyor. 2002'e yüzde 63 olan faiz yüzde 4.67'ye geriledi.

MUHALEFETE TEPKİ

-En az iktidar kadar muhalefet kadar kaliteli olmalı, çalışmalı ve proje üretmelidir. Muhalefet iktidara yaklaşamıyorsa, muhalefet görevi sağlıksız yapıyor. Böyle giderse bu işin başına uç kişiler geçer. Bizde muhalefet kitlelerin arkasına takılıyor, oradan oraya savruluyor.

-Türkiye'de belli meselelerde gerilimin arttığını görüyoruz. Attığımız her adım sorgusuz koşulsuz eleştiriliyor, tepkilerle karşılanıyor. Türkiye'de parlamenter sistem tıkır tıkır işliyor. Hükümetin dilediğini yapacağını asla iddia etmiyoruz.

BİDON KAFA, GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM OLARAK GÖRÜLDÜ

-Hükümet 76 miyonun hükümetidir. Bunun hassasiyetiyle hareket etmelidir, bu bizim ilkemizdir. Çoğunluk azınlık üzerinde nasıl baskı kuramazsa azınlık da çoğunluğa dayatmalarda bulunamaz. Çoğunluk maalesef bugüne kadar 'Bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' olarak görüldü.

-Demokrasiye tuzaklar kuruldu. Sandıkta başarılı olamayanların hangi oyunlara başvurduğunu yaşadık.

TAKSİM'DEKİ OLAYLAR

Kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp gerilimi arttırmaya hakkı yoktur. Plan, proje üretemeyen muhalefet illegal örgütlerle bir araya geldiğini defalarca gördük ve yaşadık.

ÇALIŞMALARIN TOPÇU KIŞLASI İLE ALAKASI YOK

Birinci neden ağaçlar kesiliyor. İkinci neden topçu kışlasının tekrar yapılması. Taksim'de gezi parkında yapılan çalışmaların topçu kışlasıyla alakası yok. Toplu kışçasını yapacağız. Bu proje  gökten zembille inen bir proje değil.

GÖSTERİLER TAMAMEN İDEOLOJİKTİR

Proje Taksim Meydanı'na büyük bir zenginlik katacak. Kültürel bir abidenin yükselmesi olacak. Ama burada olay ne oradaki yaya genişletme çalışmaları için 5-10 tane sökülen ağaç meselesi değildir. Olay gezi parkından çıkarılarak ideolojik olay haline geldi. Amaç acaba İstanbul Belediyesi'ni alabilir miyiz amacını taşımaktır.

TAKSİM'DE DÜNDE VARDI, BUGÜN DE OLACAK

Polis dün oradaydı. bugün de olacak yarın da olacak. Taksim aşırı uçların cirit attığı yer olamaz. Biber gazı kullanımındaki yanlışlar, bakanlık tarafından inceleniyor. Evet burada bir yanlış var. İnceleme yapıyoruz atılacak adımlar bunu ortaya çıkaracak.

BİZ BU MİLLETE RANT SAĞLAMA DERDİ İÇİNDEYİZ

AKM'yi dahi yıkmalıyız. Oraya gururlanabileceğimiz bir opera binası yapmalıyız. Topçu Kışlası aynen tarihi yerinde yapılmalı ve bunun yanında yeşil korunarak gerek Mete caddesinde gerek Cumhuriyet caddesinde yer altına alarak yayalaştırma projesini tamamlayalım. Böyle bir adımın atılması var. 3.5 gündür estirilen hava ideolojiktir. Diyorlarki birilerine rant sağlanıyor. Biz sadece millete rant sağlama gayretindeyiz.

HAK YERİNİ BULDU

Ağaçlar kesilerek üniversite yapıldı. Kesilmesine karşı durdum. Bugün o bağıranlar neredeydi. Bana neredeydin diye soruyorlar ama ben cezaevindeydim. Bir rivayete göre 30 bin bir rivayete göre 40 bin ağaç kesildi. Şimdi o üniversite devletin oradakiler de kiracı. Biz ağaç katliamına karış çıkarken CHP nerediydi? Bu hükümeti yeşil karşıı olarak yansıtmak büyük haksızlıktır. 1994'ten önce hava temiz miydi? su var mıydı? Çöp dağlarından geçilmiyordu. İstanbul'u temiz bir çevreye, güzel bir görünüme kavuşturduğumuz için mi şimdi bunu yapıyorsunuz?

KIŞKIRTMALAR YAPILIYOR

-Ağaçlar katlediliyor yalanı ile CHP, MHP, BDP eylem yapıyor. CHP onay verdiği projenin karşısında duruyor.

-Polis görevini zorluklar içinde yerine getiriliyor. Kamu malına zarara rağmen görevini yapıyor. Aşırı güç kullanımında ise gereken yapılacaktır. Medya'nın Taksim'i yaygın kışkırtmaya dönüştürmek için son derece sorumsuzca yayınlar yapıldığını görüyoruz. Özellikle bu yayını yapanlar CHP'nin medyası.

AVM Mİ OLACAK?

-Topçu Kışlası yapıldığı zaman giriş katı ister AVM olur veya şehir müzesi olabilir ama kesin karar yok. Ama binanın tamamı AVM oluyormuş gibi lanse ediliyor. Böyle bir şey sözkonusu değil. "Burası Central Park olmalı" diyorlar. Ağzı olan konuşuyor. Sorsan Central parkın yüzölçümünü bilmez.

EYLEMLERİN BİTİRİLMESİNİ RİCA EDİYORUM

-Bu eylemlerin derhal sona erdirilmesini eylemcilerden rica ediyorum.

SEN YÜZBİN TOPLARSAN BEN 1 MİLYON TOPLARIM

-Kemal Kılıçdaroğlu bugün miting düzenliyor hakkıdır yapabilir. AMa o mitingde tahrik içeren ifadeler kullanırsan bu millet seni asla affetmez. Muhalefetin 100 bin kişi topladığı yerde biz 1 milyon kişi toplarız ama bizim böyle bir derdimiz yok. CHP gerilimi artıran söylemlerden kaçınmalı. Ayrıca eylemcilerin arasında teröre bulaşanlar da var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!