1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan: MESAJI ALDIM

Başbakan Erdoğan: MESAJI ALDIM

Taksim Gezi Parkı'ndaki gençlere seslenen Başbakan Erdoğan, Mesajı aldım dedi. Erdoğan, gençlere cevabını da hemen verdi. İşte aldığı ve verdiği mesaj?

A+A-

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'ndaki gençlere seslendi.

Mesajı aldığını söyleyen Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası'yla ilgili bundan sonraki süreci özetledi.

Başbakan Erdoğan, Gezi Eylemlerinin bu akşam bitmesini istedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından o bölümler;

Buradan gerek Taksim Gezi Parkı’na, "Artık meydan" demiyorum. Oradaki gerçekten derdi çevre olana samimi olanlara sesleniyorum. Orada duranların niye durduklarını da anlamış değilim. Akşam gelenlere de izah ettim. Ortada başlamış bir inşaat mı var? İhalesi yapılmış bir inşaat mı var? E niye burda gelip de o şekilde durmak.

"GEZİ PARKI MESAJI ALINMIŞTIR ŞİMDİ CEVABIMI VERİYORUM"

Akşam gerek Hüseyin Bey, gerek sanatçılar açıklama yaptı. Ben buradan tekrar açıklıyorum.Diyorum ki gençler artık burada duracağınız kadar durdunuz. Mesajlarınızı verdiniz. Eğer sizin mesajınız Taksim Gezi Parkı ise, bu mesaj alınmıştır ve değerlendirmesi yapılmıştır.

CEVABIMI VERİYORUM

Şimdi cevabımı veriyorum. Bazıları gibi alıp sandığa koymuyorum. Anında cevabını veriyorum. Diyorum ki, şu anda bir yargı kararı var mı? Var. Dolayısıyla biz yargı kararını bekleyeceğiz. Takip edeceğiz. Mahkeme ne karar verir bilmiyorum. Nihai karar verildiği andan itibaren, bu karar olumsuzsa biz buna uyarız. Olumluysa o zaman halk oylamasına gideriz. İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanlığı yapılacak. Bu bugün dünyanın her yerinde yapılıyor. Akşam gelenlerin içinde bazıları. Aşırı sendikacılardan bir tanesi, çıktı bizi de çok ciddi rahatsız etti. Bu sadece mimari mesele değildir, sosyolojik meseledir dedi. Siyasetçinin sosyolojiyi bilmeme gibi bir şey olabilir mi?

"OYLAMADAN NE ÇIKARSA ONA GÖRE HAREKET EDERİZ"

İki Atatürk Kültür Merkezi dedik. Deprem noktasında tehlikesi var. Dedik ki buraya Türkiye’de opera binası yok. İstiyoruz ki Türkiye’de dev bir opera binası yapalım. E trafik alta alınıyor, artık otobüslerden  bunlardan kurtulduğumuz bir Taksim meydanını göreceğiz. 100 bin metrekarelik bir alanın, 11 bin metrekaresine bu şehir müzesi oturuyor. Şu andaki mevcut ağaçların yüzde 80’i bu ağaçların şehir müzesinde yine kalacak. Diğer kısmı sökülecek, onlar da şehir müzesinin çevresine aynen dikilecekler. Bu kamuoyu, halk oylaması neticesinde, çıkacak olan netice neyse biz buna göre hareket ederiz.

Tabi bazıları buna olumsuz baktı. Ama çoğu olumlu yaklaştı. Ve gençlerimize lütfen diyoruz, artık gelin Gezi Parkı’ndan çekilin. Evlerinize gidin. Biz orada hala bu illegal örgütlerden kalanlar, kalacak olanlar varsa, başbaşa kalalım. Bu Gezi Parkı bu işgalci örgütlerin parkı değildir. Tüm milletindir. Bu Gezi Parkı’ndan herkes rahatlıkla istifade etmelidir.

AKŞAM GELEN SANATÇILARA BİR HATIRLATMA

Orada yaşananlar ortada. Sefalet, rezalet. Garip garip pankartlar, hakaret dolu pankartlar. Bu konuda da akşam gelen heyete, bu konuda destek bekliyoruz. Gençlerimizle artık bunları görüşüp konuşun. Artık bunlar o adımı atsınlar, bizi farklı yöntemlere sevk etmesinler dedik. Kendilerini uğurladık. Temenni ederim ki bu iş artık bugün biter. Adımları atarız. Yargı süreci kararını bekleriz. Ondan sonra halk oylamasına evet deniliyorsa biz halk oylamasına varız, yaparız. Ne çıkıyorsa, halk oylamasından çıkacak karara göre de adımı atarız. Başka ne diyeyim?

Demedik bir şey bırakmadılar? Bir diktatör halk oylamasına gider mi? İstanbul valimizin kendileriyle görüşmesi olmuş. Bu da bir adım. Biz iki gündür görüşüyoruz. Onlara da gerekli mesajları verdik.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!