1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Erdoğan müjde üstüne müjde veriyor

Başbakan Erdoğan müjde üstüne müjde veriyor

Başbakan Erdoğan Soma'da hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere bir çok kesime müjde üstüne müjde verdi.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Sektöre yönelik üst üste müjdeler verdik. Kredi limitlerini düşürdük. Faiz oranlarını indirdik.

YA BU YOLLARI GÖR BE!

Eskiden şoförlerimizin yollarda neler çektiğini çok iyi biliyoruz. Bolu Dağı'nda yaz ya da kış şoförlerimizin nasıl dualar ederek oralardan geçtiğini, maalesef o yollarda ne kadar canımızın yitip gittiğini çok iyi biliyoruz.

2002 yılına kadar 79 yıl içinde bölünmüş yol uzunluğu 6 bin 500 km idi. Biz ise 17 bin Km'nin üzerinde bölünmüş yol yaptık. Bunun en yakın şahidi sizsiniz. Bu yolları birileri inatla görmüyor. Ya bu yolları gör be!

Şu anda bölünmüş yol uzunluğumuz 23 bin 100 km'ye ulaştı. Allah'a hamdolsun kaza sayısı azaldı. Özellikle de ölümlü kazalarda azalma oldu.

Uzun yıllar bitirilemeyen Bolu Dağı Tüneli için acaba burayı patates deposu mu yapsak şeklinde öneriler getiriliyordu biz geldik buranın parasını verdik ve bitirdik. Şimdi Bolu Dağı korkumuz var mı bizim? Yok...

Türkiye'yi tünellerle, viyadüklerle, köprülerle ve yollarla donattık. Birçok ilimizde trafik ciddi oranda rahatlatıldı.

3. Köprümüzün inşaatı önümüzdeki yıl bitecek. Buradan araçların yanı sıra trenler de geçecek.

Yaptığımız yatırımlarla özellikle siz şoför kardeşlerimizi memnun etmek istedik. Mevcut sorunlarınızın farkındayız ve çözüm üretmek için çaba sarf ediyoruz.

12 yılda huzur ve kardeşlik içinde hayaller gerçeğe dönüştü. Milli gelirimiz bakın ne seviyelere geldi. Ancak birileri bunu istemiyor. Türkiye'nin kalkınma yarışından uzaklaştırmak istiyorlar. Gezi olayları dediler, Türkiye'nin istikrarını bozmaya çalıştılar.

SİZLERDEN RİCAM VERENLERİ UYARIN

17 Aralık ve sonrasında Türkiye'ye ve Türkiye ekonomisine kast eden bu paralel yapı en fazla esnafımızı istismar etti. Sadaka dediler, zekat dediler milyonlarca lira para topladılar. Biliyorum artık bir çok kişi bu ücretleri vermiyor. Ama sizlerden ricam verenleri de uyarın, vermesinler artık.

MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!

* Ben bazı çok önemli müjdeler açıklayacaktım ben burada bu genel kurula katılınca bazı müjdeleri açıklamanın daha isabetli olacağını düşündüm.

- Sigortalı bir işçi hayatını kaybettiğinde yakınlarına maaş bağlanıyordu. Ancak bunun için belli bir süre çalışmış olması gerekiyordu, 900 gün. Soma’da 67 şehidimizin ailesi şartları karşılamadığı için maaş hakkından faydalanamıyordu.

Bir gün çalışmış olsa bile sigortalı olarak, vefat eden madencilerimiz yakınlarına bu maaş hakkını getiriyoruz.

- Ayrıca vefat etmiş madenci kardeşlerimizin prim borçlarını da siliyoruz. Böylece 67 madencimizin yakınları da maaş hakkından yararlanacak. Maden kapalı olsa bile maaşlar yatmaya devam edecek. Soma'da hayatını kaybedenlerin yakınlarına istihdam zorunluluğu getiriliyor.

- Madencilerimizin emeklilik yaşını 55’ten 50’ye çekiyoruz. İzinde geçirdikleri günler ve tatilleri de yıpranmaya dahil etmek suretiyle yaş itibariyle emekli değil de önce emekli olmak istiyorsa bu yıpranma payını da dahil ederek madencilerimizi 43 yaşında emekli olması mümkün olabilecek.

- Yurtdışında sigorta başlangıç süresi Türkiye içinde geçerli olacak.

- Esnaf odalarına idari para cezalarını siliyoruz.

-Taşeronlukla ilgili köklü şekilde değişiklik yapıyoruz. Taşeronluk sistemini yeniden düzenliyoruz. Soma’da 1 gün bile SGK’lı olan madenciye maaş bağlayacağız.

- Yeraltında çalışan yıllık ücretli izinlerini 4 gün arttırıyoruz. Çalışma saatlerini de günde 6 saat olarak yeniden düzenliyoruz.

- Esnaf odalarına idari para cezalarını siliyoruz. Vergi borcu faizleri yeniden yapılandırılacak. Vergi borçları 18 eşit taksitle ödenebilecek.

- Köprü, otoyol ve seçim cezaları yeniden yapılandırılacak.

- Harç ve öğrenim kredisi alacakları yeniden yapılandırılacak. Sigorta prim borçları yeniden yapılandırılacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!