1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan Silopi'de sinirlerine hakim olamadı

Başbakan Erdoğan Silopi'de sinirlerine hakim olamadı

Silopi Termik Santrali'nin açılışına katılan Erdoğan, kendisine tepki gösteren vatandaşlara sert çıktı.

A+A-

iner Grubu tarafından yapımına 2006 yılında başlanan Şırnak Silopi Termik Santralı'nın ilk ünitesinin resmi açılışı Başbakan Erdoğan tarafından yapıldı. Şırnak'ta Silopi Termik Santrali'nin açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında kendisine tepki gösteren bazı vatandaşlara sert çıktı.

''NANKÖRLÜK YAPMA SUS''

Erdoğan, "Nankörlük yapma, sus nankörlük yapma. Ekmek bulamazsınız yemeye, ekmek gelince de tepersiniz. Bu ülkede taş üstüne taş koyana teşekkür ederiz biz. 800 milyon dolarlık yatırım geliyor. Teşekkür edeceğinize başka şeyler konuşuyorsunuz. Bu ülkenin çok çalışmaya ihtiyacı var." diyerek tepkisini dile getirdi."ÇÖZÜM SÜRECİ SİZİN REFAHINIZ İÇİN"

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Erdoğan, "Çözüm süreci sizin refahınız içindir, sizin mutluluğunuz içindir. Bu ülke o baharı yaşayacak inşallah hiç endişeniz olmasın'' dedi.

"2 BİN 100 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK"

Açılışı yapılan yatırımın sıradan olmadığını, birçok özellikleri bulunduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu yatırım toplamda 800 milyon dolarlık bir yatırım. Tamamı bitiğinde 2 bin 100 kişiye istihdam sağlanacak. Bu istihdam fizandan gelmeyecek. Silopili kardeşlerim burada ekmek sahibi olacak, aş sahibi olacak. Dolayısıyla Silopi'ye sahip çıkın, Şırnak'a sahip çıkın, Cizre'ye sahip çıkın.

"ŞIRNAK'IN 2 MİSLİ KADAR ELEKTRİK ÜRETİLECEK"

Yerli kömürle çalışan, çevre dostu olarak tasarlanan bu santral kurulduğu yer bölge itibarıyla bizim için ayrı önem taşıyor. Bu tesisin tamamı bittiğinde üretilen elektrik ne demek biliyor musun? Şırnak'ın iki misli kadar buradan elektrik üretilecek. Şırnak'ın artık 'benim elektriğim yok' diye bir sorunu olmayacak. Size düşen şükrandır, bize düşen teşekkürdür bunu yapacağız.

"HEM SİLOPİ, HEM ŞIRNAK, HEM TÜRKİYE KAZANACAK"

Bu yerli üretim olacak, bu santralle yıllık 150 milyon dolar daha az doğalgaz ithal edeceğiz. Buradan da bir fayda elde ediyoruz. Hem Silopi hem Şırnak hem de Türkiye kazanacak. Biz, ekonomi politikalarımıza paralel olarak ülkemiz enerji sektörünün tam rekabetçi, serbest bir yapıya kavuşmasını hedefliyoruz. Kamu ağırlıklı yapıdan, özel sektör ağırlıklı yapıya geçiş konusunda iktidara geldiğimizden bu yana gerekli düzenlemelerimizi yaptık, yapıyoruz.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!