1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Erdoğan vizyon belgesini açıkladı

Başbakan Erdoğan vizyon belgesini açıkladı

Başbakan Erdoğan Köşk adaylığı sürecinde Haliç Kongre Merkezi'nde yeni Türkiye'nin vizyon belgesini açıkladı

A+A-

Başbakan salona eşi ile birlikte geldi. Sahnede katılımcıları selamladı, sahneden indiğinde de ön sırada oturan konuklarla tokalaştı.

Başbakan yeni Türkiye'nin vizyon belgesini açıklarken 12 yılda yaptığı icratların özetini anlattı. Yeni Türkiye'nin adalet, refah, özgürlük üzerine inşa edileceğinin de altını çizdi.

İşte Başbakan'ın o konuşması:

ERDOĞAN'IN ADINA YAZILAN YENİ ŞARKININ SÖZLERİ

Kul olmadık hiç bir kula/ Meyletmedik sağa sola/ Baş koymuşuz aynı yola/ Sevdan sevdamızdır bizim

Erdoğan, Erdoğan / Bu milletin adamı /Erdoğan Erdoğan / Bu milletin adamı.

Göğsümüzü gere gere / Yürüyoruz aynı yere / Fırsat verme zalimlere / Kavgan kavgamızdır bizim

Güneş gibi doğdukça sen / Kalbimize değdikçe sen / Hakka boyun eğdikçe sen / Davan davamızdır bizim

Erdoğan, Erdoğan / Bu milletin adamı

Bu şarkıda emeği geçen Uğur Işılak'a teşekkür ediyorum.

Bugün buraya katılan herkese tek tek teşekkür ediyorum.

10 Ağustos'ta milletimiz ilk kez cumhurbaşkanını seçecek. 2007 yılında bu anayasa değişikliğini gerçekleştiren Meclis'imize teşekkür ediyorum. Dönemin Cumhurbaşkanı bunu veto etmişti.Halkımız yüzde 69 oy oranıyla evet diyerek bu değişikliği sağladı.

AZİZ MİLLETİME TEŞEKKÜR EDİYORUM

İradesine sahip çıkan aziz milletimize teşekkür ediyorum.

1. Dünya savaşından sonra yeni kurulan Türkiye Cumhuriyet'i 1940'tan sonra değişimi yakalayamadı. Almanya ve Japonya 2. dünya savaşından sonra yerle bir olmuştu. Ama ikisi de dünyanın en güçlü devletleri oldu.

1960 ve 70'ler 80'ler kayıp yıllardı. 1990'lar insan hayatının önemsenmediği yıllar oldu. 2000'li yıllara böyle geldik. Milletimiz değişim istedi. Biz geldiğimizde önce devlet sonra millet anlayışı vardı. Biz bunu tersine çevirdik. Biz gelene kadar halkımızın istekleri geri çevrildi. AK Parti değişim isteyen toplumun bir tezahürü olarak ortaya çıktı.

DEVLET ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRDİK

91 yıl çok büyük başarılara imza attık. Fakirlik ilelebet devam etmeyecekti. Ceberrut devlet anlayışı devam edemezdi. Böyle inandık ve bu inançla ayakta kaldık.

Başörtüsü sorunu terör meselesi statükonun değişime direnmesinin sonucudur. Diyarbakır, Mamak, Metris cezaevleri statükonun en bariz örnekleridir.

Küçük bir zümre mutlu olarak yaşarken halkı fakirliğe itmiştir.

HER KESİMİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNDUK

Milli ve manevi değerleri reddedilen kimselerin hakkını savunduk. Sünni'nin özgürlüğünü savunduğumuz kadar Alevi'nin de hakkını savunduk.

Türk'ün özgürlüğünü savunduğumuz kadar kürdün de özgürlüğünü savunduk.

Büyük acıların içinden gelmiş bir kadroyduk. Göreve geldiğimiz zaman 77 milyonun hakkını savunduk. Milletini kendine düşman ilan eden devlet ancak kendine zarar verir.

Bu amaçla devleti de dönüştürmeye çalıştık. Biz demokrasi istedik. İleri demokrasi dedik. Özgürlük dedik her kesim için özgürlük.

HİÇBİR ÇETEYE İZİN VERMEDİK

12 yıl boyunca her türlü çete ve mafyayla mücadele ettik. Her darbeye alkış tutan. Eğitim, hizmet diyerek milleti kandıran Peslivanya'daki çeteye de eyvallah demedik.

Yapacağımız çok iş var. Devlet 1940'dan beri değişebilseydi. Türkiye bugün farklı bir yerde olacaktık .94 seçimlerinde tehdit aldık. Pınarhisar'da tehdit aldık. Danıştay saldırısı üzerimize bırakılmak istendi. Kapatma davasına maruz kaldık. O süreçte de dik durduk.

17 Aralık ve 25 Aralık'taki darbeler olsaydı şu an çok farklı olurdu. Yassıada benzeri mahkemelerde yargılanacaktık.

TERÖR MESELESİNİ ÇÖZÜYORUZ

Eski Türkiye artık eskide kalmıştır. Eski Türkiye'den bu zamana az bir eser kalmıştır. Terör kalmıştı o meseleyi de çözdük çözüyoruz.

Yeni bir anayasa yapmak için mücadele verdik. 47 maddede mutabakat sağladık. 4 parti de evet dedi. CHP'ye dedim şunu çıkartalım. Yok efendim diğer partiler de evet diyecekmiş. Muhalafet kendisini değiştirmemeiş, yeni Türkiye'ye ayak uyduramamışlardır.

MİLLET BAŞKANINI SEÇECEK

Bir de cumhurbaşkanlığı makamı vardı. 1960'tan sonra statükonun merkezi oldu. Diğer iki partinin adayı ne diyor "Ben icracı cumhurbaşkanı değilim" diyor. Aç 104 maddeye bak ne anlatıyor. Halk başkanını seçecek dedim  bunu bile başka yere seçtilr.Cumhur işte başkanını seçiyor.        

REFAHIMIZI ARTTIRACAĞIZ   

Vizyon belgemiz Yeni Türkiye yolunda ismini taşıyor. Yeni Türkiye vizyonu ne demek? 12 yılda ülkemizi demokratik bir hale getirdik.

Refahın arttırılması için  elimizden geleni yapıyoruz. Uluslararası ilişkilerde artık kendine güveni olan bir ülkedir.     

Biz alacak kitap bulamazdık. Biz öyle yetiştik. Biz sıralarımız üzerine kitapları ücretsiz olarak veriyoruz. Şimdi yeni bir adım daha attık. Tablet bilgisayarlarla derslerini takip edecekler.

DAHA ÇOK DEMOKRASİ VE BİR ARADA YAŞAMAK

Türkiye artık alan el değil veren eldir. Türkiye her yaşam tarzının beraber yaşadığı bir ülke haline geldi.

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olarak ufkumuzu genişletmeliyiz.

2023 amacımız şu olmalı: Daha çok demokrasi ve bir arada yaşamak.

Yeni Türkiye'nin kapılarını nasıl açtık ortadadır. Biz milletimize hizmetkar olmaya geldik.

PARALEL ARTIKLARI TEMİZLEYECEĞİZ

Yönetim anlayışımız miletle beraberdir. Uzlaşma kültürünü gerçekleştireceğiz. Tek tipçi, paralel kalıntıları temizleyeceğiz.

Biz geleceğin peşindeyiz. Bizim çağrımız demorkasi davetidir. Biz taş üstüne taş koymuş herkesi kucaklıyoruz. Kimseyi reddetmiyoruz. Bu ülkenin her vatandaşı bizimdir.

TÜM AYRIŞMAYI ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Yeni Türkiye yolunda yeni anayasa ilk gündem maddemizdir. Millete güvence veren bir anayasa şarttır. Yeni anayasa yeni bir gelecek demektir. İlk işimiz bu olacaktır. Her türlü   ayrışmayı ortadan kaldıracak bir anayasa yapacağız. 77 milyon vatandaşın sorunlarını çözmek bizim görevimizdir.

KARDEŞLİK PROJEMİZİ NİHAYETE ERDİRECEĞİZ

2023 vizyonunda hiçbir vatandaşın devletin hiçbir kurumuna karşı kendisini ezik hissetmeyecektir. Allah nasip eder de cumhurbaşkanı olursak çözüm sürecine devam edeceğiz. Kardeşlik projemizi nihayete erdireceğiz.

TOPLUM DİNİ YAŞAMINI KENDİ BELİRLER

Devlet din ve inanç özgürlüğüne müdahale edemez. Devlet din üzerinde tahakküm kuramazsa. Hiçbir dini toplulukta devlete tahakküm kuramaz. Paralel devlet kuramaz.

Toplum dini yaşamını kendi belirler. Tüm bölgemiz için büyük bir örnek ortaya koyacağız.

Yargı sistemi yeniden yapılandırılmaldır. Cumhurbaşkanlığı makamı yargı ile vatandaşın arasında köprü kurar.

REFAH TOPLUMU

Vizyon belgemizin ikinci maddesi refah toplumu. Bizden sonra Türkiye G20'ye üye oldu. Kimsesizlerin kimsesi olduk. En büyük bütçeyi eğitime ayırdık. Kardeşlerim eğitimin Türkiye geneline yayılmasını sağladık. 81 ilimizde üniversite var. Toplamda 175 üniversite var.

SAĞLIK SEKTÖRÜNÜ ÇİLE OLMAKTAN ÇIKARDIK

Sağlık sektörünü çile olmaktan çıkardık. Önceden ilaç alamazdık. Hastanelerde rehin alma dönemini bitirdik.

Aile hekimliğini başlattık. Şehir hastaneleri projelerini başlattık. Ne dedik insanı yaşat ki devlet yaşasın. Türkiye'yi bir sağlık üssü haline getirdik.

Adalet ve emniyet konusunda da çok geliştirdik.  Gençlik ve spor bütçesini 15 kat arttırdık. Yurtlarda koğuş sistemini kaldırdık. Gençliğimize yönelik politikalar geliştriyoruz.

Kadınlarımız ve kız çocuklarımız için çok önemli işler yaptık. Kadına yönelik daha da çok yatırım yapacağız.

Sosyal devlet anlayışını biz getirdik.

EKONOMİ

Milli gelirimizi 4 kat arttırdık. Biz geldiğimizde 230 milyard dolardı. Şimdi 820 milyar dolar. Paramızdan 6 sıfır attık. Türkiye çok güçlü bir ekonomiye sahip. Merkez Bankası rezervimiz 135 milyar dolara ulaştı.

Bu makamlar yan gelip yatma yeri değildir.

Marmaray'ı yaptık. Bazıları diyor işte şu hükümetin projesidir diye. Yahu bu Abdülmecid'in, Abdülhamid'in projesidir. Tüm proje bize aittir.

Türkiye'de şu anda havayolundan herkes faydalanıyor. Şu an 56 havalimanı var.

3. Havalimanın temellerini attık. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi oalcak. 2018'de uzaya ilk haberleşme uydumuzu atacağız.  

SAVUMA SANAYİ

Kendi savaş gemisi, iha'ları, tankımızı, tüfeğimizi yapıyoruz. Aselsan dünyanın en büyük savunma sanayi  şirketleri arasına girdi.

Hedefimiz: Gelirimizin yüzde 2'sini bilim ve sanayiye ayırmak.

Turizmde biz geldiğimizde 17. sıradaydı şimdi 6. sırada. Artık paralı turistler geliyor. 50 milyar dolar gelir hedefimiz.

ENERJİ

Nükleer enerji santralleri inşasına devam ediyoruz. Enerjiyi ne kadar ucuz elde edersek vatandaşımıza o kadar ucuz veririz.

Ekonomik kalkınma ile çevre arasında bir uyum sağlayacağız.

Haliç Kongre Merkezi neydi? Burası Sütlüce mezbahanesiydi. Haliç'te su yoktu. Dedim ki biz bu Haliç'i temizlyeceğiz. Temizleyemezsiniz dediler. Biz temizledik. Haliç'te şu anda 50 çeşit balık var.

Şimdi Başkanımız ne yaptı? Boğazın suyunu buraya getirdi. Şu anda Marmara'yla birleşti.

3 milyar fidan ve ağaç diktik. Bunu duymak istemeyenler bunu duymak istemiyor.

ÖNCÜ TÜRKİYE

AB'ye üye olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye reformlara devam edecektir.

Şimdi bölgemize geliyorum. Irak'ta, Suriye'de yaşanan olaylar için daha derin stratejiler gerçekleştircek. Kapılarımız mazlumlara her daim açık olacak.

Ortadoğu'da tarafsız olmalıyız. Filistin davası bizim davamızdır. Çanakkale'de şehitleri olan Filistinlilere sırtımızı dönmeyeceğiz. Biz Filistin davasının haklılığını dünyaya haykırmaya devam edeceğiz.

Mavi Marmara sonrası İsrail'le ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirdik. Obama'da aradıktan sonra bizim 3 talebimiz var dedim. Özür dilenecek, tazminat ödenecek ve ambargonun kalkması.

Bu da kalkacak diye bekelrken Gazze'ye bombalar yağıyor. Bu ne demek şimdi? Filistin'de, Gazze'de bizim kardeşlerimiz ölürken normalleşme sürecine olumlu bakamayız.

İSRAİL KONUSUNDA TARAFSIZ OLAMAYIZ

İsrail'in ateşi kesmesi lazım. Roket atıyor, bomba atıyor diyor. Kaç kişi öldü? Hiç. Sen 100'den fazla Filistinli öldürdün. Sizin hayatınız yalan. Biz zalimin yanında yer alamayız.

İslam dünyasını paramparça halde. Irak, Suriye, Mısır. Irak'ta IŞİD diye bir örgüt çıkmış. Bizim 49 vatandaşımızı esir aldı. Ey IŞİD bu sana bir fayda sağlamazç

10 Ağustos'ta yeni Türkiye'nin kapıları sonuna kadar açılacak. Devletle millet kavuşacak. Şeyh Edebali'nin dediği gibi milleti yaşat ki devlet yaşasın öğüdü yine gerçekleşecek.  

Yeni Türkiye toplumsal ekonomi, büyük refahtır. Yeni Türkiye dünya devleti Türkiye'dir. Yeni Türkiye hakka daha çok hizmet edecek bir ülke olacaktır. Yeni Türkiye büyük ve öncü olacaktır.                                                

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
2 Yorum