1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan'dan 02:00'de gece mitingi

Başbakan Erdoğan'dan 02:00'de gece mitingi

Yurtdışı seyahatini bitirip yurda dönen Başbakan Erdoğan, kendisin bekleyen topluluğa Gece 02:30'da seslendi.

A+A-

Fas, Cezayir ve Tunus'taki resmi temaslarını tamamlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağı 01.40 itibarıyla Atatürk Havalimanı'na indi.

KONUŞMA METNİ HAZIRLANDI

Erdoğan, bir süre Devlet Konukevi'nde dinlendi. Burada kurmaylarıyla konuşma metni hazırladı. Erdoğan, 02.20 itibarıyla konuşmasına başladı. Erdoğan, kağıttan okuduğu konuşmasında zaman zaman metnin dışına çıktı.

Başbakan Erdoğan konuşurken yanında Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop da vardı.

Geceyarısı ilk kez miting yapan Erdoğan kendisini bekleyen partililere şöyle hitap etti;

"Sevgili kardeşlerim, sevgili İstanbullular, çok değerli yol arkadaşlarım. Ninelerimi bacılarımı selamlıyorum. Alın terini ekmeğine katık etmiş çiftçi, köylü, tüm işçi kardeşlerimi selamlıyorum. Türkiye kadar büyük, vakur, ağırbaşlı genç kardeşlerimi selamlıyorum. Şu anda İstanbul’dan İstanbul’un kardeşi Saraybosna’yı, Bakü’yü, Bağdat’ı, Şam’ı, Gazze’yi, Mekke ve Medine’yi selamlıyorum." 

 

"Elbette İstanbul’u tekrar tekrar selamlıyorum. Her semtiyle her sokağıyla İstanbul’u yürekten selamlıyorum. Sizlere Fas’taki, Cezayir’deki, Tunus’taki kardeşlerimin selamlarını getirdim. Rabbim birliğimizi dayanışmamızı daim etsin inşallah. Biz hiç bir zaman gönüller yıkmanın tarafında değil gönüller yapmanın tarafında olduk. Ama dik durduk dikleşmedik."

BUNLAR DA GEÇER DEDİLER

Değerli kardeşlerim, Allah kardeşliğimizi daim etsin inşallah. Rabbim dirliğimizi, dayanışmamızı, muhabbetimizi daim etsin inşallah. Oradaki kardeşlerimiz, yöneticilerimiz hep şunu söylediler, 'bunların hepsi geçer' dediler. 'Çünkü biz size inanıyoruz' dediler.

BİZİM ÇATIŞMAYLA İŞİMİZ OLMAZ

Biz hiçbir zaman gönüller yıkmanın, gönüller kırmanın tarafında değiliz. Gönüller yapmanın tarafında olduk. Ama dik durduk, dikleşmedik.

Bizim kavgayla işimiz olmaz. Bizim çatışmayla işimiz olmaz. Bizim vandallıkla, kırmayla, yakıp yıkmakla, kırıp dökmekle işimiz olmaz.

FAİZ LOBİSİ BORSADA SPEKÜLASYON YAPIYOR

Biz yapmayı biliriz ve bugüne kadar da yaparak, üreterek, Türkiye'yi büyüterek bugünlere geldik. Şimdi altını çiziyorum; faiz lobisine rağmen buralara geldik. Bu faiz lobisi şu anda borsada spekülasyonlara girmek suretiyle bizi tehdit edeceğini zannediyor. Şunu bir defa çok iyi bilmeleri lazım. Bu milletin alın terini biz onlara yedirtmeyeceğiz.

BİR BANKANIN GENEL MÜDÜRÜ DE BUNU SÖYLÜYORSA...

Bir bankanın genel müdürü çıkıp da bu vandalizmin yanlarında olduğunu söylüyorsa karşısında bizi bulacaklardır. Biz bugünlere Türkiye ekonomisini büyüterek geldik. Bizim karşımıza geldikleri zaman 'Sizin zamanınızda 5 kat daha zengin olduk' diyenler bugünlerde bizimle uğraşmaya başladılar.

Artık dünya Türkiye'yi konuşuyor, Türk insanını konuşuyor. Böyle bir dönemde nereden çıktı bu işler? Biz bu günlere 'ya sabır' diyerek, 'sabreden zafere ulaşır' diyerek geldik.

'YÜZDE 50'NİN BAŞBAKANI' DİYORLAR, ELİNİZE DİLİNİZE DURSUN

Kardeşlerim birileri diyor ki, 'Başbakan yüzde 50'nin Başbakanı olduğunu söylüyor'. Elinize dilinize dursun. Biz bugüne kadar 76 milyonun hizmetkarı olduğumuzu söyledik. Türkiye'nin en batısından en doğusuna kadar ayırt etmeden hizmet götürdük. Bugüne kadar hizmet görmeyen, düşünün bir Hakkari'de 10 yıl önce havaalanı açılacak dense kim inanırdı?

Iğdır'da hava alanı açılacak dense, Şırnak'ta havaalanı açılacak dense kim inanırdı? Geldik 26 ilde havaalanı vardı, şimdi 50'ye ulaştık. Fakat bizim karşımıza dikilenler bu hizmetler için değil, bu hizmeti kimler yapıyor, onun için dikildiler. AK Parti yapıyor, AK Parti iktidarı yapıyor. 'Öyleyse bizim bir yerlerde bir şeyler yapıp sandıkta başaramadığımızı sandık dışı yollarla başaracağız' dediler.

BİZ 76 MİLYONUN EFENDİSİ DEĞİL HER ZAMAN HİZMETKARIYIZ

Kimsenin etnik kökeni, kimsenin inancı, mezhebi ideolojisi, düşüncesi bizim nezdimizden ötelenmiş değildir.

76 milyonun efendisi değil hizmetkarıyız. Biz birlikte Türkiyeyiz, biz biriz, beraberiz, kardeşiz. Değerli kardeşlerim Türkiye'de yaşanan hadiseleri okuruz, analiz ederiz, değerlendiririz ondan sonra adımımızı atarız. AK Parti iktidarının başarısı, gerginlik, çatışma, kutuplaşma asla değildir. Ancak şunu bilmeleri lazım, biz 'Asım'ın nesliyiz'.

EMANETİ MİLLET VERDİ, MİLLET ALIR

Biz herkese saygılıyız, biz çok haklı olarak bize de saygılı olmalarını istiyoruz. Biz yola çıkarken bir şey söylüyoruz: Hedef ileri demokrasi dedik ve bunu da başaracağız. Emaneti veren millettir, alacak olan da sadece millettir. Millet dışında hiç kimse, gelip de bu emanete el uzatamaz. Sandık dışında hiç kimse bu emanete kastedemez.

10,5 yıl geçti. Bu emaneti kutsal bildik. Canımız gibi koruduk. Bundan sonra da canımız gibi korumaya devam edeceğiz.

GEZİ PARKI OLAYLARI

GEZİ PARKI OLAYLARI

"Hiç kimsenin ama hiç kimsenin bu ülkede hukuksuzluk yapmasına, demokrasiye kastetmesine, vandallıkla yakıp yıkmasına, şehirlere, kamu mallarına zarar vermesine göz yumamayız. Şimdi Gezi Parkı’nda sayısı 15’e bile varmayan ağaç için yapıldığı söyleyen gösteriler bugün arkasında 3 kayıp bıraktı. 2 gencimiz hayatını kaybetti, 1 başkomiserimiz şehit oldu."

"Kardeşlerim bu gençlerin ölümü ne kadar önemliyse benim polisimin şehadeti de en az onlar kadar önemlidir. Bu polis kimin polisi? Ne için hizmet yapıyor? Bizim can güvenliğimiz için görev yapıyor. Yeri geliyor teröristin, yeri geliyor anarşistin, yeri geliyor vandalizmin karşısına dikiliyor. Diyorlar ki, 'polisi çekin.' Burası yol geçen hanı değil. Kamu malına, insana varıncaya kadar herkese saldıranlara karşı polisimiz görevini yapmıştır. Yeri gelmiş aşırı güç kullanmış olabilir. Onlarla ilgili, başbakan yardımcım da söyledi, içişleri bakanım gereğini yapıyor. Bunlar üzerinden kimsenin de bize saldırmaya hakkı yok. Baş komiserimizin daha doğmamış bebeği anne karnında yetim bırakıldı. Şehirler yağmalandı, bunlar Türk bayrağını yakacak kadar azgınlaştılar. Sokaklarda kağıt toplayarak hayatını idame ettirmeye çalışan gencimize de kastettiler. Gazeteciyim diyerek, sanatçıyım diyerek, siyasetçiyim diyerek son derece sorumsuz bir şekilde kışkırtmanın alâsını yaptılar. Demokratik gösteri özelliğini kaybederek vandallığa dönüşen bu eylemler artık son bulmalıdır. Samimi hissiyatlarıyla yola çıkıp terör örgütlerinin oyununa gelen vatandaşlarımız artık bu oyunu görüp uzak durmalıdır."

"SİZİN ELİNİZDE TENCERE TAVA YOK DEĞİL Mİ?"

"Her ne yapacaksak hukukla, demokrasi içinde yapacağız. Bunun dışında her yolu, 76 milyon gayri meşru görüp karşısına dikileceğiz. Sevgili kardeşlerim siz 10 gün boyunca vakardan, aklı selimden, sağduyudan taviz vermediniz. Şimdi buradan evlerimize dağılacağız. Vakardan, aklıselim ve sağduyudan asla taviz vermeyeceğiz. Sizin elinizde tencere tava yok değil mi? İşte bu çok önemli. Siz sokaklarda tencere tavayla dolaşanlardan değilsiniz. Bu gençlik elinde bilgisayarıyla dolaşanlardan olacak. Birlikte Türkiye ülküsü için mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Gençler, kardeşlerim siz mazlumların umudusunuz. Siz Ortadoğu’nun Balkanlar'ın örnek gençlerisiniz. Siz büyük düşünecek, büyük adımlar atacak, büyük hedeflere adım atacaksınız. Siz oyuna gelmeyecek, aldanmayacak, aldatmayacaksınız."

"Hepinize teşekkür ediyorum. Sizin şahsınızda Türkiye’nin tüm gençliğini kucaklıyorum. Yeryüzündeki tüm kardeşlerimi gönülden selamlıyorum. Sevgili İstanbullular emin olun Türkiye’nin yükselişini hiçbir güç, Allah’tan başka, engelleyemez. Şehit başkomiserimizle hayatını kaybeden iki gencimizi rahmetle yad ediyor, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ölsek de sevinin, eve dönsek de. Sanma bu tekerlek kalır tümsekte. Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir. Allah yar ve yardımımız olsun, bahtımınız açık olsun diyor hepinizi Rabbime emanet ediyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!