1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Erdoğan'dan Koç'a gönderme

Başbakan Erdoğan'dan Koç'a gönderme

Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'nda delegelere hitaben yaptığı konuşmada Türkiye'deki büyük sermaye sahibi firmalara gözdağı verdi.

A+A-

Erdoğan, sermayenin renklere, kategorilere ayrılmasına asla göz yummayacaklarını belirterek, "Biz 76 milyonun, her bir ferdine olduğu gibi iş dünyamızın her bir kurumuna da eşit mesafede olduk. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Türkiye ekonomisi için taş üstüne taş koyanın bizim gönlümüzde müstesna yeri vardır ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasınlar orada da herhangi bir ayrıma gitmeden gereğini yaparız. Kimse de onu farklı yere çekmesin. Varsa bir yanlış gereği yapılır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) yarın yapılacak 69. Genel Kurulu öncesinde delegelere hitaben yaptığı konuşmada, faizin artırılmasına her zaman karşı olduğunu söyledi. "Faiz dışı gelirlerde oynanan oyunlara da hele hele çok karşıyım. Faiz lobisi uyanık. Sadece faizle yetinmiyor, bir de komisyonlar adı altında da kendi pazarını, piyasasını artırıyor. Orada da o garibim tüketicileri de o komisyonlarla çökertiyor" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, elde edilen rantın çok büyük rakamlara ulaştığını ifade etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zaten bakıyorsunuz böyle karınca yazısıyla bir şeyler yazmışlar, kredi talebinde bulunan geliyor, bunlara müracaatını yapıyor, hemen altına imzayı çakıyor, başına belayı alıyor. Hep bu tezgah böyle çalışmadı mı? Hala böyle çalışıyor. Onun için bu konuda da sizlerin duruşu çok önemli. Hep beraber bu konuda da tavrımızı ortaya koyacağız. En ufak bir sallantıda, pat, krediyi geriyi çağrıyor. Dur ya, belki atlatacağız. Niye? Yaptığı iş hukuki mi? Değil. Ondan sonra bakıyorsunuz iş adamı ağlamaya başlıyor. Bunlar hep yaşandı. Hala da yaşanıyor. Onun için buralardaki duruşumuzu da çok iyi koruyacağız. Sizlerin de duruşu burada çok önemli. Yeri geldiği zaman bunları terbiye mekanizması sizsiniz, aslında. Bankalara ihtiyacımız yok mu, finans kuruluşlarına ihtiyacımız yok mu? Var. Onların da sizlere ihtiyacı var. Bu böyle iç içe geçmiş bir şey. Bu mekanizmayı değerlendireceğiz. Bu bir zulüm aracı olmamalı. Sermayenin renklere, kategorilere ayrılmasına asla göz yummayız. Biz 76 milyonun, her bir ferdine olduğu gibi iş dünyamızın her bir kurumuna da eşit mesafede olduk. Böyle olmaya da devam edeceğiz.

Türkiye ekonomisi için taş üstüne taş koyanın bizim gönlümüzde müstesna yeri vardır ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasınlar orada da herhangi bir ayrıma gitmeden gereğini yaparız. Kimse de onu farklı yere çekmesin. Acaba neden? Varsa bir yanlış gereği yapılır." Demokrasi için, büyük Türkiye hedefi için emek sarf eden, ter döken bütün vatandaşların nazarlarında özel bir yeri olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz hükümet olarak yolları açarız, yollardaki engelleri temizleriz, iş dünyasının da o yolda rahatlıkla güvenle ilerlemesi için reformalarımızı birlikte yaparız. Türkiye bir hukuk devletidir ve her adım hukuk içinde atılmak zorundadır. Her adım hukuk içinde atılır. Hukukun dışına çıkılmasının önünde en önce biz dururuz. Hepimiz, ortak bir gaye için, Türkiye'yi büyütmek için çalışıyoruz. Biz hükümette ve siyasette, sizler iş dünyasında Türkiye için daha fazla üretmenin, daha fazla istihdam sağlamanın, refahı, huzuru, hak ve özgürlükleri daha fazla artırmanın ortak mücadelesini veriyoruz. Bunu bir şekilde kararlılıkla sürdüreceğiz. Ama birbirimize inanacağız, güveneceğiz. İnşallah daha güzel başarıları Türkiye'ye hep birlikte yaşatacağız.

 

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!