1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında soruları cevapladı.

A+A-
  • Başbakan: 'Paket'e destek yüzde 60 ile 70 arasındadır'
  • 'Yerel seçimlerde başörtülü adayımız olacak'
  • 'Alevilerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor'
  • "Askerliğin kısaltılması noktasında mutabıkız'
Türkiye'nin merakla beklediği demokratikleşme paketinin açıklanmasının ardından Başbakan Erdoğan "Başbakan ile Gündem Özel"de gazetecilerin karşısına çıktı.
 
Murat Akgün moderatörlüğünde; Mehmet Barlas, Erdal Şafak ve Sevilay Yükselir'in sorduğu en kritik soruları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında cevapladı.
 
İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...
 
YÜZDE 5 BARAJI
 
Biz tartışmak üzere 3 teklif sürdük ve bunlar tartışılsın istedik. Bunlardan birisi zaten mevcut durum. Yüzde 10 seçim barajı vardı. O zaman yeni bir partiydik. Yüzde 10 barajıyla seçime girerek parlamentoda yer aldık. 2. teklif yüzde 5 barajı Türkiye'nin genel barajı olsun. 3. teklifimiz baraj tamamen kaldırılsın.
 
Bize gelen önerileri bekliyoruz. Ona göre adımımızı atmayı planlıyoruz. İnanıyoruz ki bu yeni dönemde hayırlı kararlar çıkacaktır.
 
Paket açıklandıktan sonra size ulaşmış bazı veriler var mı ? Yurtdışından gelen olumlu yansımalar devam ediyor mu ?
 
Seçim barajları yasal düzenleme gerektiriyor. Bayrama yetişmesi mümkün değil. Bakanlar kurulu kararıyla çıkarabileceğimiz maddeleri bayrama kadar çıkarıp halkımıza müjdeyi vermek istiyoruz.
 
Yasal gerektirme gerektiren maddeleri süreçlerine uygun olarak başlatmak istiyoruz. Bize gelen anket sonuçları yüzde 60 ile yüzde 70 arasında değişiyor.
 
Pakette çok çeşitli tartışmalar var. Maddelerin çoğu Doğu Bölgesi'ni ilgilendiriyor. Mesela x, q gibi harflerin gelmesi. Ana dilde eğitim gibi konular da var. Bunlar sadece Kürt vatandaşlarımız için diyebilir miyiz ?
 
Bu paketler belli bir bölgeyi değil ülkenin genelini kapsıyor. Sadece Kürt kardeşlerimizi kapsadığını söylersek yanlış söylemiş oluruz. Bu maddeler birçok etnik kökenli kardeşlerimizi kapsıyor.
 
Bir şeyi karıştırmayalım resmi dille karışıklığa gitmeyelim. Bu resmi dille birbirine asla karıştırılmamalıdır. Resmi dil Türkçe'dir. Özel okullarını da kendileri kuracak.
 
Özel okulunu kur dersini ver. Seçmeli ders olarak Kürtçe'yi devletin okulunda da okuyabilirsin.
 
Dert nedir? Samimiyetse artık burada adım atılmıştır. Benim Kürt kardeşim sadece Doğu Bölgesi'nde yaşamıyor. Türkiye'nin her ilinde Kürt kardeşlerimiz var. Bunlar görmemezlikten gelinmemeli.
 
THY'DE KÜRTÇE ANONS MÜMKÜN MÜ?
 
Bunlar çok spesifik konular. Ülkenin belli bir oturmuş yapısı var. Ama dünyayı da iyi tanımamız lazım. Ülkemizi lokalize edersek ülkeye çok yazık etmiş oluruz.
 
'ANDIMIZ' TOPLUMU RAHATSIZ EDİYORDU

Andımızın kaldırılması çok tartışıldı. Devlet Bahçeli'de bu konuda baya bir sert eleştiride bulunmuştu. Çoğu kişi bunu Türk milleti kavramının anayasa başta olmak üzere birçok yerden kaldırmak olarak görüyor. Bu düşüncelerinde haklılar mı?
 
Andımız için pek çok kesimi rahatsız eden beyanlar var. Toplumuzun ciddi bir kısmını bu rahatsız ediyorsa bu konuda direnmenin hiçbir anlamı yok. Millet kavramının içerisinde sadece bir ırk bir kavim yoktur. Türk milleti dediğimiz zaman içerisinde birçok etnikten kardeşimiz var. Artık tek tipçilikten kurtulmamız gerekiyordu. Bu da bunun için bir adım.
 
Klavyelere özgürlük dedik ve Q klavyeyi koyalım dedik. Kürt kardeşlerimizin bu klavyeyi kullanması daha kolay.
 
Tam iktidar olduğunuza göre herkesin Başbakan'ı olmak, muhalefeti de muhafelete bırakmak doğru olmaz mı?
 
Öncelikle hiç şüpheniz olmasın ben herkesin Başbakanıyım. Bunu böyle bilin. Ayırım yapıyor olsaydık Doğu'ya o kadar yatırım yapmazdık. Kaç tane ilimizde havaalanı yoktu ama şimdi var. Olmayan yerlere de hızla yapılıyor. Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık.
 
Ayrımcılık cezasını getirdik ve kim olursa olsun cezalandırılacak. Cezası da 1 ila 3 yıl arasında olacak. Din, dil, ırk konusunda ayrımcılığa asla göz yummayacağız. Ayrımcılığa asla tahammül edemeyiz.
 
KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ
 
TSK çalışanlarına, arkadan emniyet teşkilatımız ve hakim savcı istinai olarak bunlar yasayla belirlenmiş şeyler değil. Kendileri istedikleri zaman istedikleri düzenlemeyi yapabilirler.
 
Önce direkt olarak süratle aşabileceğimiz kamu dairelerindeki adımları atalım, çözelim. Belli aşamaları dökmeden kırmadan götürmek gerek. Onlar kendi tasarruflarında adımlarını atarlar. Şu anda atılan adım çok çok önemlidir.

YEREL SEÇİMLERDE BAŞÖRTÜLÜ ADAY OLACAK MI?

Evet başörtülü adayımız olacak. Şu an size yerini ve sayısını veremem ama başörtülü adayımız olacak. Bunun için temayül yoklaması yapıyoruz. Bunun için oy kullanma işlemi olacak ve üyelerimiz seçim bölgelerinde oylarını kullanacaklar. Sonra heyetlerimiz gidip bu oyları getirecekler ve oylar sonucunda adaylarımız belli olacak ve sizlere bu adaylarımızı açıklayacağız. Diğer partiler gibi bunun için acele etmiyoruz.
 
RUHBAN OKULU KONUSU
 
Ruhban okulu konusunu biz çözeriz.Bunu Yunanistan'ın bakanlarıyla çok konuştuk. Bu bizim için anlık bir şey. Dedim ki Atina'da iki tane camimiz var. Bize izin verin bu camilerimizi yapalım.
 
Sen Sinod meclisine üye 17 tane papaz vatandaşımız var. Batı Trakya'da 150 bin vatadanşımız var. Yunanistan yönetimi oradaki vatadanşımın dini vecibelerini yerine getirmesi için seçilmiş bir imam atadılar. Bu ana kadar hep yaptık yapacağız diyerek ipe un serdiler.
 
Sümela'yı açtık mı açtık. Ahdamar'ı açtık mı açtık. Adalar'ı açtık. Dört tane öğrencimiz var. Hep biz açıyoruz ama onlar da bir gelişme yok. Hep destek olduk hiçbir zaman engel olmadık. Elektrik su gibi ihtiyaçlarının bedava verilmesini sağladık.
 

ALEVİ VATANDAŞLAR VE CEMEVLERİ KONUSU
 
Alevi vatandaşlarımız bir defa müslüman mı değil mi? Müslüman olduğuna göre burada ayrımcılığa gidilecek bir şeye fırsat vermememiz lazım. Fakat alevi çalıştayında ciddi bölünmeler oldu. 
 
Cemevlerini ibadethane olarak kabul edenler neredeyse yok gibi. Sonunda ben Bekir Bey (Bekir Bozdağ) siz bir çalışma yapın dedim. Dedelere ücret meselesinde de dediler ki biz satılık değiliz, bir kısmı isteriz dedi. 
 
CHP iktidar olduğu dönemler dahil, bizim son 11 yılda yapılan cemevlerinin sayısı mukayese dahi edilemez. İktidar olarak bu konuda mümkün olduğunca destek veriyoruz.
 
Bütün bunlar çok ciddi konular. Buna rağmen bu konuda Başbakan Yardımcımı görevlendirdim, çalışmalarımız devam ediyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI
 
Siz cumhurbaşkanı olacaksınız Sayın Gül de Başbakan olacak dememiz doğru mu ? Bu mümkün mü?
 
Biz kendi aramızda daha bunu konuşmadık. Hayır böyle bir kararım kesin olarak yok. Zaten böyle bir kararım olsaydı açıklardım.
 
Bizim sistemimiz istişareye bağlıdır. Partim hangi görevi benden isterse ben onu yapmanın gayreti içerisinde olurum. Bütün basamakları tırmanarak geldim.
 
Hiçbir zaman isteyen olmadım. Biz hep görevlendirme noktasında olduk. Temayül yoklaması dediğim olaylarda hep böyle olmuştur. Ve her zamanda da doğru kararları almışızdır.
 
Partinin içerisinde bir bölünmenin olmasına asla izin vermeyiz. Partim kimi isterse ona tabi oluruz. Bunu aramızda müzakeresini yapar ona göre de adımımızı atarız.
 
İstanbul için adayı kim, belli mi ?
 
Bu konuda kamuoyu araştırmalarını yaptık. Adayımızı şu an açıklamam doğru olmaz. Biz diğer partiler gibi bu konularda aceleci olmayacağız.
 
ASKERLİK SÜRELERİ DÜŞÜYOR

Recep Tayyip Erdoğan, "Askerliğin kısaltılması noktasında Genelkurmayımızla Milli Savunma Bakanlığımızla mutabıkız. Süre düşecektir. Öyle zannediyorum 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!