1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan gündemi değerlendirdi

Başbakan gündemi değerlendirdi

Seçime kısa bir zaman kala Başbakan Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı

A+A-

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Bugün Elazığ ve Malatya'daydım. Gördüm ki, bu olaylar halkı çok ciddi şekilde kenetlemiş.

- Bütün gittiğim illerde gördüğüm ilgi alaka çok fazlaydı.

- o coşku o heyecan çok şeyi gösteriyor. Paralel yapı halkı çok ciddi bir şeklide halkı birbirine kenetlemiş.

- Malatya'da emniyetin verdiği sayılara göre 100 binin üzerinde insan vardı.

- Paralel yapıya girmeden meydan hemen tepkisini ortaya koyuyor.

- Öbür taraftan bakıyorsun fotomontaj ile uğraşıyor. Bulamadıkları şeyi montaj diye yakıştırıyorlar.

- Onlar bunlarla uğraşsınlar biz yolumuza devam ediyoruz. Milli irade sandıkta en güzel şekilde tecelli edecek.

SARIGÜL'E SERT ELEŞTİRİ

- Gittikçe hırçınlaşma var. Örneğin İstanbul’da Trabzonlular gecesi var. Toplum sizi kabullenmiyor. Kalkıp siz ona siyasetçi olarak yumruk atarsanız sizin nasıl bir hazımsızlık içinde olduğunuzu gösteriyorsunuz. Üstüne o şahız ak partiliyim diyor.

- Eğer sen İstanbul’a belediye başkanı olamaya karar vermişsen, sen herkesin belediye başkanı olacaksın sadece CHP'nin değil. Temenni ederim ki bu tur şeyleri yaşamayız ve sandıktan en güzel neticeyi alırız.

HALA DİNLENME RİSKİM VAR

- Tehditten kurtarmak için ilk adımı attık. Bunların devamı niteliğindeki adımları da atacağız. Şu anda dinlenme riski olmadan konuşacak durumda değilim. Güvenli hat kullanmıyorum, artık normal telefondan konuşuyorum. 'Dinlerseniz dinleyin' diyorum. Bu dinlemeler adamı ipe götürür, çok montaj var. Adamı eşinden ayırır.

SURİYE İÇ SAVAŞI

Suriye konusunu Soçi'de Putin ile görüştüm ve ona Suriye'yi hala Rusya ve İran'ın silahlandırdığını söyledim.

Suriye böyle gittikçe daha iyiye gitmiyor. Yarın bu Suriye Esad'a kalsa bile Suriye'yi kim ayağa kaldıracak. Esad mı kaldıracak? Dünya hala kimyasal silah konvansiyonel silah ayrımını yapmakla en büyük hatayı yapıyor.

"REFERANDUM KARARI VERME YETKİLERİ YOK"

Başbakan Erdoğan Ukrayna'da yaşanan Kırım sorunuyla ilgili " Bu konu ile ilgili bizi bağlayan bazı uluslararası bazı anlaşmalar var. Her şeyden önce bir NATO ülkesiyiz. Öğrendiğim kadarıyla bir özerk cumhuriyet olarak böyle bir referandum kararı verme yetkileri de yok. Dolayısıyla bu Ukrayna'yı çok zor bir yöne doğru götürür. Putin'le ağırlıklı olarak Kırım Özerk Cumhuriyeti hakkında konuştuk. Ayrıca Putin ile yaptığım görüşmede, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünüz korumak için bütün gayretimizi göstermek zorundayız diye belirttim ve o da bu görüşüme katıldı." dedi.

"UKRAYNA'YA YAZIK OLUR"

Erdoğan, "ABD'nin bu tavrı ne denli devam eder tabi onu da bilemiyorum. Biz Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasını düşünemiyoruz. Ukrayna'ya yazık olur. Ukrayna'daki sokak gösterileri merkezden yönetildi. Bizdeki gezi olaylarındaki aynı şeyler Ukrayna ve Mısır'da da vardı. Kırım hiç bir zaman sağlıklı bir yaşama kavuşamadı. Bizim Tatar kardeşlerimize çok ciddi desteklerimiz oldu. Okul yaptırdık, tarihi eserleri restore ettik, özgüvenleri gelişsin diye..." açıklamalarında bulundu.

BUNLAR CEMAAT DEĞİL 'ÖRGÜT'

Ailem ve çocuklarımla ilgili iftiraları halen yapmaya devam ediyorlar. Benim evlatlarımın boğazından haram lokma geçmemiştir. Karar mekanizmalarından bunlar temizlenmelidir. Çözümlendikten sonra yargıya sevk edilecekler. Biz burada son çeteyi çökertinceye kadar mücadele edeceğiz. Bunlar cemaat falan değil, alt tabakaları cemaat. Bunlar örgüt. Son MGK'da da konuştuk, ulusal güvenliğimize tehdit olan yapılar karşısında hükümet önlem alır. Balyoz ve Ergenekon davaları çok farklı. Balyoz'da çok hızlı gittiler. Ergenekon'da ise hala gerekçeli karar açıklanmadı. Bu manidardır. Gerekçe yazılmadığı için üst mahkemeye itiraz yapılamıyor. Başından beri temennim tutuksuz yargılanması şekilinde olmuştur. Bu mahkemelerde değil de Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini ifade ettim.

HEDEFİMİZ BİRİNCİ OLMAK

Seçimlerdeki hedefimiz, açık ara birinci çıkmak. Bir de en fazla büyükşehir belediyesini almayı hedefliyoruz. Bütün aday arkadaşlarım yoğun bir şekilde çalışıyor."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!