1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan PKK lılar Çıktı Haberlerini Resmen Yalanladı

Başbakan PKK lılar Çıktı Haberlerini Resmen Yalanladı

Başbakan Erdoğan, özellikle yandaş medya çıkan "PKK'lılar Çekildi" haberlerini resmen yalanladı.

A+A-

Dün Akil İnsanlar'la Final toplantısı yapan Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK ile ilgili şok bir bilgiyi paylaştı. Erdoğan,PKK'lıların çekildiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, şu ana kadar ancak yüzde 15'inin çekildiğini, yüzde 85'nin hala Türkiye sınırları içerisinde olduğunu açıkladı.

Akil İnsanlar toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, o toplantıda "PKK yurtdışına çıktı. Hükümet de adım atsın" görüşü dile getirince çarpıcı bir gerçeği kamuoyu ile paylaştı. Erdoğan, PKK'lı teröristlerin yüzde 85'inin hala içeride olduğunu açıkladı.

O HABERLER YALAN ÇIKTI

Başbakan Erdoğan'ın verdiği bu çarpıcı bilgi hükümete yakın gazetelerin "PKK'lıların neredeyse çekilmeyi tamamladığı" haberlerinin "hangi amaçla yapıldığı" sorusunu gündeme getirdi.

Akil İnsanlar Heyeti ile görüşmesinde Başbakan Erdoğan, yürütülen çözüm sürecine ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulundu.

PKK 8 Mayıs'tan itibaren çekilmenin başlayacağını açıklamış ve bir süre sonra özellikle hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah ve Star Gazeteleri ile diğer bazı medyada PKK'lıların yarısından fazlası sınır dışına çıktığıyla ilgili haberler yapılmıştı.

Özellikle geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi'nden Yahya Bostan, PKK'nın Türkiye sınırları içerisindeki 24 bölgenin 20'sinden çekildiğini yazmıştı.

Star Gazetesi ise çekilmenin başlamasından 1 hafta sonra 14 Mayıs tarihinde yaklaşık 500 PKK'lının sınır dışına çıktığını haberleştirmişti.

Hasan Cemal, çekilme günlüğü adı altında PKK'lıların çekilmesini takip etmiş, hatta onlarla birlikte yürümüştü.

Çekilmenin başladığı 8 Mayıs'tan bu yana PKK'lı teröristlerin çekildiğine dair birçok görüntü de meydaya servis edilmişti. Hatta bazı PKK'lıların çekilirken karşılaştıkları sivil insanlara propaganda yaptıkları da ortaya çıkmıştı.

Başbakan Erdoğan'ın dün "PKK'lıların sadece yüzde 15''i çıktı" sözleri bu haberlerin yalan olduğunu, gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Ama süreç içerisinde BDP'liler ve liberaller PKK'nın üzerine düşeni yaptığı ve hükümetin de kendine düşeni yapması gerektiğini ve 2. aşamaya geçildiğini ifade ettiler.

"PKK çekildi ama Hükümet üzerine düşeni yapmadı" suçlamasına zemin hazırlayan bu yalan-yanlış çekilme haberleri kamuoyuna neden servis edildi?

PKK'nın daha ancak yüzde 15'nin çekildiği bir ortamda neden PKK çekildi, çekilme süreci tamamlandı haberleri yapıldı?

pkksabah1.jpg


pkksabah2.jpg


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!