1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Çözüm süreci açıklaması

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Çözüm süreci açıklaması

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm süreciyle ilgili flaş açıklama yaptı

A+A-

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm süreciyle ilgili konuştu.

Yalçın Akdoğan çözüm süreci ile ilgili olarak; "Sürecin sahibi biziz, bu devlet politikasıdır geri adım atmayız. Cumhurbaşkanının kararlılığı ve rolü önemlidir, sürecin orkestra şefidir. Hem silah hem demokrasi olmaz, ateşle oynayan bedelini öder" ifadelerini kullandı.

Reformları yaparken pazarlık içinde olmadık

"Çok önemli adımlar attık. Kardeşlik Projesi adı altında reformlar yaptık. Biz bu adımları atarken, reformları yaparken bir pazarlığın parçası olarak bunları yapmadık. Halkımıza dönük temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi konusunda doğru bildiğimiz ne varsa bunları yaptık ve yapıyoruz.

HDP'nin üstlendiği bir rol var dikkat etmeleri gerekiyor

Çözüm Süreci'nde devam eden görüşmeler bağlamında HDP'nin üstlendiği bir rol var. Bu çerçevede onların daha dikkatli hareket etmesi lazım.. Selahattin Demirtaş'ın Sayın Cumhurbaşkanına dönük açıklaması veya süreçle ilgili zaman zaman negatif açıklamaları uygun olmadığını düşünüyorum.

Kürtleri HDP'nin siyasi anlayışına teslim etmeyiz

Biz HPD ile rakibiz. Siyasi bir rekabetimiz var. Birbirimizi eleştireceğiz, tartışacağız.. Bu başka bir şeydir. Bu süreç başarılı ile sonuçlanınca da bizim HDP ile siyasi mücadelemiz devam edecek. Çünkü biz onların siyasi anlayışlarını kabul etmiyoruz. Bu anlayışın bölgede Kürtlerin faydasına, değer dünyasına uygun olduğunu da düşünmüyoruz. Kürtleri de bu anlayışa teslim edecek değiliz.

Sürece yüzde 70 destek Erdoğan'a güvenle oluştu

Bu süreci Ak Parti, Tayyip Erdoğan başlattı. Bugün son ankete göre Çözüm Sürecine destek yüzde 68 oranında. Bir sürece eğer yüzde 70'ler civarında toplumsal destek varsa bunu doğru anlamak gerekir. Bu destek HDP'ye ve Selahattin Demirtaş'a olan güvenle ortaya çıkmadı. Öyle olsaydı onların oyu 7-8'lerde kalmazdı. Bu büyük bir siyasi hareketin, yüzden 52 ile seçilen bir Cumhurbaşkanının topluma güvendiği güvenle oluşmuş destektir. Bu süreci HDP'ye rağmen biz başlattık ve bu noktaya getirdik.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!