1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Erdoğan'dan polise methiye

Başbakan Erdoğan'dan polise methiye

Başbakan Erdoğan, Ankara'da Çevik Kuvvet adına düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Başbakan Erdoğan iftar sonrası emniyet teşkilatına seslendi. Son gelişmelerde polisin gösterdiği tavra alkış tuttu.

A+A-

Başbakan Erdoğan,  Türkiye'nin bir zor bir coğrafyada bulunduğunu, Emniyet'in 76 milyonluk bir nüfusun emniyetini başarılı bir şekilde sağladığını söyledi.

Erdoğan, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışına önem verdiklerini,  devleti değil önceliği insanlığa verdiğini, devlet öncelikli yönetimlerin ceberrut yönetimler olduğunu söyledi.

Geçmişte kendilerine 'Bu kısıtlamayı kaldırırsanız, bu uygulamayı yok sayarasanız devleti zayıflatırsınız' gibi argumanlarla geldiklerini anlatan Erdoğan, kendilerinin ise bunun tam tersini yaptığını devletin zayıflamak yerine daha da güçlendiğini söyledi.

Geçmişte karakollara gittiklerinde gülmeyen yüzlerle karşılaştığını anlatan Erdoğan 'Artık böyle bir Emniyet Müdürülüğü, böyle bir karakol yok. Artık insanlık dışı muameleye sıfır toleransın olduğu bir dönem yaşıyoruz. Sonuçta vatandaş birey kazandı. Devlet de kazandı. Devlet ile vatandaş birbirinde ne kadar yakın olursa devlet o kadar kucaklayıcı eşitlikçi adil devlet olur."

"Devlet ile birey arasında duvarlar örüldüğünde devlet zalimleşir" diyen Erdoğan, "Bingöl'ün mezrasındaki bir vatandaş ile herkes bu ülkenin eşit sahibidir. Birey bu ülkenin sahibi benim, ben ne dersem o olur derse oradan sorun çıkar oradan zulüm çıkar"

Erdoğan "Kim ne yaparsa Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapar. Bizim güvenlik konseptimiz böyle bir anlayış içinde yürüyor. Demokratik reformalarını gerçekleşetiren 10 yılların olumnsuzluklarını telafe eden bir yönetime sahibiz. Bugün polisimizle grur duyuyor iftihar ediyoruz. Batının polislerinin vatandaşına yaklaşımı bizim çok daha gerimizde kalmışlardır. Ama onlar tanıtımlarını iyi yapıyorlar. Onlar ne yaparlarsa yapsın, bizler hukuk içinde kalmak kaydıyla hukukun verdiği yetkiyi azami derecede kullanmak kaydıyla güvenliği sağlamaya devam edeceksiniz. Polisi asla acınak halde görmek istemiyoruz."

"Polisin ve jandarmanın toplumsal müdahale konusunda çok sık eleştirildi ve eleştirilmeye devam ediliyor." diyen Erdoğan, "Bizi birilerinin manşeti değil milletin manşeti ilgelendirir.  Biz haksız mesnetsiz iftiralara kulak asmayız. Biz bu memleketin evladına utanmadan sıkılmadan hakaret eden beyni felçli zihniyetin dediğine bakmayacağız. Sizi tahrik etmek isteyenlere karşı Siz aklıselimden, hukuktan çıkmayayarak onlara dersini vereceksiniz. Siz yasalara saygıdan, edepten taviz vermeyeceksiniz." dedi.

Erdoğan "Son iki ayda şehirlerimizde ortaya çıkan sokak eylemlerine karşı büyük bir sabırla demokratik bir tavırla karşı durdunuz. Kullandığınız yöntemler gelişmiş ülkelerdeki uygulamalardan hiç ama hiç geri değildir. Kimse, yaralı polislerden, molotoflardan bahsetmedi. Polisler hedef gösterilirken, her türlü vandallığı yapan eylemcilerin sırtı sıvazlandı." dedi.

Başbakan  Erdoğan, "İstisnai hataların bütün bir teşkilata mal edilmesine biz rıza göstermeyiz. Polis teşkilatımızın da bu saldırılar karşısında başı dik durmasını, bu saldırılar karşısında moralini hiç ama hiç bozmamasını rica ediyorum. Sizin için önemli olan kimin ne dediğinden ziyade, milletin ne dediğidir, hissiyatıdır. Yasalar dahilinde, milletin hissiyatı dahilinde vazifenizi kararlılıkla sürdüreceksiniz" dedi.

 Erdoğan, "Biz, haksız, temelsiz, mesnetsiz iftiralara kulak asmayız. Bu ülkenin polisine, özbeöz evladına utanmadan, sıkılmadan, yüzü kızarmadan küfreden beyni felçli zihniyete değil, milletin hissiyatına bakarız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz bugün polisimizle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Bugün Batı, AB başta olmak üzere diğer batıcı ülkeler dahil olmak üzere onların polislerinin vatandaşlarına yaklaşım tarzları bizim artık çok gerimizde kalmıştır. Bizde şefkat eli vardır, onlarda ise demir yumruk vardır ama bunlar kampanyalarını iyi yapıyor, sesleri iyi çıkıyor ve Türk polisimizi karalamak için ellerinden geleni yapıyor. Onlar ne yaparsa yapsın biz emin adımlarla hukuk içerisinde kalmak suretiyle hukukun sizlere verdiği yetkiyi azami ölçüde kullanmakla bu ülkede özgürlüklerin de demokrasinin de koruyucusu olacaksınız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Bu ülkenin polisi, bu devletin ne kadar sahibiyse Bingöl'ün bir mezrasındaki vatandaş Ahmet amca da o kadar sahibidir, aralarında hiç fark yoktur. Biz, 76 milyon hep birlikte bu ülkenin sahibiyiz. Polis farklı, asker farklı, bekçi farklı, memur farklı değil, bu devlet karşısında hepsi de eşit konuma sahiptir" dedi.

Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Bizim polisimizi linç etmeye çalışanlar İngiltere'de meydana gelen olaylarda polisin yaptığını görmezden geldiler. Bize karşı tepkilerini ABD'de göstermeye çalıştılar ama orada polisin gösterdiği tepkiyi görmezden geldiler. Hata varsa, yanlış varsa bunu yargıya taşıdık.

Özellikle gerek jandarma ve polisi tebrik ediyorum. Zehir ticaretine karşı görülmemiş bir başarı sağlandı.

Teröre karşı, daha harakete geçilmeden polisin büyük gayreti oldu.Bu saldırılara karşı polisin moralinin hiç bozulmamasını istiyorum. Milletin hissiyatı dahilinde görevinizi kararlılıkla sürdüreceksiniz. Birlik beraberlik içinde Türkiye'yi büyütecek Türkiye çok daha ileri demokratik seviyelere ulaştıracaksınız.

Polisin imkanlarının daha da iyileştirilmesi için elden gelen herşey yapılmıştır, yapılmaya devam edecektir. Polis ve jandarma demokrasi ve hukukun karşısında değil demokrasi ve hukukun gelişmesini sağlayan unsurlardır.

Türkiye, milletimizin ve sizlerin gayreti ile güvenlikli bir ülke olarak ilerlemeye devam edecektir. İçişleri Bakanlığı'nın emeklilikle ilgili çalışma, önümüzdeki yasama yılında Meclis'ten çıkarmaya gayret edeceğiz.

Burada bulamayan vazife başında olan meslektaşlarınıza selamlarımı iletmek istiyorum. Emniyet Teşkilatının Jandarma teşkilatının tüm şehitlerini rahmetle yadediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!