1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan'a Sunulan ŞOK PKK RAPORU?

Başbakan'a Sunulan ŞOK PKK RAPORU?

İstihbarat birimlerinin çözüm sürecinde gelinen nokta ile ilgili hazırladığı raporlar, sürecin ne şekilde ilerlediğini ortaya çıkardı.

A+A-

* Çözüm sürecinin henüz birinci aşamasının ilk etabı bile tamamlanmadı.

* Bugüne kadar yaklaşık 200 örgüt üyesi yurtdışına çıktı. Bu kişiler de, hasta, kadın ve sorunlu kişilerden oluşuyor.

* Kendilerine operasyon yapılmayacağına dair kesin kanaate varan örgüt üyeleri, yurt içinde aleni olarak propaganda yapıyorlar.

* Süreçte örgütün kırsal kadrolarına katılımda patlama yaşanıyor.

*  Devlet birimlerinin çözüm sürecinde MİT’i yalnız bıraktığına yönelik de görüşler de dile getirildi. Güvenlik birimleri arasında koordinasyonda kopukluk meydana geldi. Süreç tek MİT’in sorumluluğunda gibi bir anlam oluştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, çözüm süreciyle ilgili yaptığı, “PKK’nın henüz yüzde 15’i çekildi. İşin başındayız” şeklindeki açıklamalarının sırrı çözüldü.

Başbakan Erdoğan’ın, çözüm süreciyle ilgili şok eden açıklamalarının perde arkasında, istihbarat birimlerinin çözüm sürecinde gelinen nokta ile ilgili hazırladığı raporların etkili olduğu ortaya çıktı.

200 PKK'LI YURTDIŞINA ÇIKTI, PKK'YA KATILIM ADETA PATLADI

Bazı hükümet üyelerine sunulan raporlarda ise, çözüm süreciyle ilgili çarpıcı tesbitlere yer verildi. Raporlarda, bugüne kadar yurtdışına çıkan PKK üye sayısının 200 olduğu vurgulanarak, bu süreçte kırsal kadrolara katılımda ise adeta patlama yaşandığına dikkat çekildi.

NASIL OLSA OPERASYON YAPILMAZ DİYEN PKK PROPAGANDAYA HIZ VERDİ

Bölgede, “nasıl olsa operasyon yapılmaz” anlayışı ile örgüt üyelerinin propagandalarını tüm hızıyla sürdürdüğü ifade edilen raporlarda, bölgede “baraj ve karakol yapımını” temel alan Gezi Parkı türü eylemlerinin önümüzdeki günlerde başlamasından endişe edildiği de vurgulandı.

HAZİRAN'DA 20 OLAY

Raporlarda yer alan bilgilere göre, bugüne kadar 200 örgüt üyesi yurtdışına çıktı. Bu kişilerin büyük kısmı da, hasta, kadın ve dağda sorun çıkartan üyelerden oluştu. Ayrıca, bu süreçte örgüte katılımlarda ise adeta patlama yaşandı. Çıkanların çok üstünde bir katılım son iki ayda gerçekleşti.

PKK GÜÇLENDİ

Süreçle birlikte örgüt üyelerinin büyük kısmının yerleşim birimlerine indiği ifade edilen raporlarda, bu süreçte örgütün propaganda faaliyetlerine büyük önem verdiği kaydedildi.

Raporlarda, “Örgüt, moral açısından ve motivasyon açısından güçlenmiş durumda bulunuyor. Ayrıca bu süreçte, örgütün maddi anlamda da kaynakları arttı” şeklinde değerlendirmelere de yer verildi.

Güvenlik birimleri, çözüm süreci sonrasında örgütün bölgede yaptığı eylemlerle ilgili de çalışma yaptı. Bu çerçevede, sadece haziran ayında 20 planlı eylemin gerçekleştirildiği belirlendi. Söz konusu eylemlerin bir kısmında propaganda yapıldığı, bir kısmında da adam kaçırma, iş makinelerinin yakılmasının gerçekleştirildiği vurgulandı.

İstihbaratta koordinasyon sorunu

Çözüm sürecinin, güvenlik birimleri ve devlet kademelerindeki yansımaları da mercek altına alındı. Yapılan araştırma ve değerlendirmelerde, çözüm süreci sonrasında istihbarat birimleri arasındaki koordinasyonun büyük ölçüde azaldığı, kapalı kapılar ardında ise çözüm sürecine yönelik olumsuz eleştirilerin paylaşıldığı tesbit edildi. Devlet birimlerinin çözüm sürecinde MİT’i yalnız bıraktığına yönelik de görüşler de dile getirildi.

Yine hazırlanan raporlarda, çözüm sürecinden rahatsız olan ve PKK üyelerinin çekilmesini engellemeyi amaçlayan bazı ülkelerin çalışmaları hakkında da bilgilere yer verildi. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda, başta bazı bölge ülkeleri olmak üzere, çekilmenin gerçekleşmemesi için yoğun çaba sarfeden ülkeler olduğu da kaydedildi. Bu ülkelerin çözüm sürecini sabote edilmesine yönelik çalışmalarının olabileceği de dille getirildi.

HAZİRAN'DA 20 EYLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güvenlik birimleri, çözüm süreci sonrasında örgütün bölgede yaptığı eylemlerle ilgili de çalışma yaptı. Bu çerçevede, sadece haziran ayında 20 planlı eylemin gerçekleştirildiği belirlendi. Söz konusu eylemlerin bir kısmında propaganda yapıldığı, bir kısmında da adam kaçırma, iş makinelerinin yakılmasının gerçekleştirildiği vurgulandı.

Yeni Gezi eylemleri gelebilir

Bölgedeki, karakol ve baraj yapımlarıyla ilgili son durum da değerlendirildi. Buna göre, bölgede baraj ve karakol yapımlarına yönelik bir tepki bulunuyor. Süreci baltamayı amaçlayan bazı gruplar, baraj ve karakol yapımlarını gerekçe göstererek, bölgede ikinci bir Gezi eylemi sürecini başlatmayı amaçlıyor. Bu konuda da acil olarak önlemlerin alınması gerekiyor.

RAPORDAN TESPİTLER

» Çözüm sürecinin henüz birinci aşamasının ilk etabı bile tamamlanmadı.

» Bugüne kadar yaklaşık 200 örgüt üyesi yurtdışına çıktı. Bu kişiler de, hasta, kadın ve sorunlu kişilerden oluşuyor.

» Kendilerine operasyon yapılmayacağına dair kesin kanaate varan örgüt üyeleri, yurt içinde aleni olarak propaganda yapıyorlar.

» Süreçte örgütün kırsal kadrolarına katılımda patlama yaşanıyor.

» Bazı ülkeler, örgüt üyelerinin yurtdışına çıkışını engellemek için yoğun çaba sarfediyor.

» Güvenlik birimleri arasında koordinasyonda kopukluk meydana geldi. Süreç tek MİT’in sorumluluğunda gibi bir anlam oluştu.

» Süreçte örgütün motivasyonu ve morali arttı. Ayrıca, parasal kaynaklarında da önemli bir artış sağlandı.

Taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!