1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milli Yazılım Pardus’a Destek

Milli Yazılım Pardus’a Destek

Pardus, ülkemizde TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Planlaması 2003

A+A-

 

Pardus, ülkemizde TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Planlaması 2003 yılında yapılan yerli işletim sistemimiz ilk kararlı sürümünü 2005 yılında yayınlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara Bilimler Akademisi Ödülleri töreninde milli yazılım projesi hakkında eleştirilerde bulundu. Erdoğan çok arzu etmelerine rağmen PARDUS yerli işletim sisteminin Kartal Escort yaygınlaşmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanına Destek Hemen Geldi.

İstanbul Anadolu yakasında bulunan dokuz ilçe belediyesi Milli yazılım PARDUS’u kullanma kararı aldı. Pendik, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar belediyeleri mili yazılım geliştiricisi TÜBİTAK ile PARDUS işletim sistemini kullanmaya başladılar.

PARDUS’a desteğimiz tam. 

Pendik Belediye Başkanı Kemal Şahin imza töreninde konuştu. Konuşmasında ülkemizin teknoloji anlamında önemli başarıları bulunduğunu belirten Şahin, TÜBİTAK’ın ulusal anlamada yaptığı en önemli şeylerden birinin PARDUS işletim sistemin geliştirilmiş olmasıdır dedi. Bu işletim sisteminin Microsoft’a alternatif tamamen milli bir işletim sistemi olacağını dile getiren Şahin Milli Yazılıma desteğimiz tandır, dedi. İmza törenine ULAKBİM Müdürü Mirat Sataoğlu da katıldı. Sataoğlu, PARDUS’un milli teknoloji adına çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

 

Kaynak : kartalpendik.com