1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Başörtüsü reddinde ikinci skandal!

Başörtüsü reddinde ikinci skandal!

A+A-

Ankara Üniversitesi Gıda Mühensdiliği bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak isteyen Özlem Şahin, yeni açılan bir gıda firmasına iş başvurusu yaptı.

Başvuru şartları arasında Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne(TMMOB) bağlı Gıda Mühendisleri Odası'na üyelik şartının da olduğunu öğrenen Özlem Şahin, odaya üyelik için gittiğinde istenilen şart karşısında oldukça şaşırdı.

YASALARA UYMAK ZORUNDAYIZ

Başörtülü olan gıda mühendisi Özlem Şahin, üyelik belgesine eklenmek için başı açık bir fotoğraf istenmesi sonrası, oda başkanı Petek Ataman'ın yanına giderek durumunu anlattı.

Dini inancı gereği başını açmayacağını ve bu olayı yargıya taşıyacağını ilettiği oda başkanı Petek Ataman, Özlem Şahin'e ‘Kamu niteliğinde bir kurumuz. Danıştay'ın daha önce de benzer durum için verdiği karar var. Kanunlara uymak zorundayız. Karar temyizde. Çıkacak sonucu bekliyoruz. Ama şu durumda başı açık fotoğrafla başvuru yapmalısınız' dedi.

TÜRKİYE BU SORUNU ARTIK AŞMALI

17 yıllık eğitimi sonrası hak ettiği diplomasıyla işe başlamak isteyen ancak başörtü engeline takılan Şahin, ‘Ülke olarak bu sorunu artık aşmalıyız. 17 yıllık emek karşısında bu diplomaya sahip oldum. Benim gibi başörtülü olan ve bu sebepten dolayı iş hayatına atılamayan arkadaşlarım var. Benim Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanında başörtülü fotoğrafım varsa bu mesleğim için gerekli olan belgede de olmalı. Bu olayı mahkemeye taşıyacağım ve hakkımı arayacağım. Yıllardır bu dayatma ile kendimiz olmayan biri gibi yaşamaya zorlandık. Ümit ediyorum bir an evvel bu sorunu çözüme ulaştırır ve toplumsal bir refaha kavuşuruz.' dedi.

‘Çalışma hakkım gasp ediliyor' diyen Özlem Şahin, sadece üyelik için başörtü şartı arandığını ancak çalışma hayatında başörtü şartının aranmadığını, bunun da böyle bir yasağın ne kadar saçma olduğunu gösterdiğini söyledi.Ferhat Esnek
ferhat.esnek@haber7.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!