1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BDP'li Demirtaş'tan bomba açıklamalar

BDP'li Demirtaş'tan bomba açıklamalar

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, andımızın kaldırılmasıyla ilgili, "Andımız.. Zaten 3-4 yıldır çocuklarımız zaten okumuyor burada. Bitmiş bir mesele" dedi.

A+A-

Demirtaş gündeme bomba gibi düşecek bir açıklama yaparak, nasıl andımız meselesini kendimiz çözdük, ana dilde eğitimi de kendimiz çözeceğiz, dedi.

İstifa iddialarına değinen BDP'li Eşbaşkanı Demirtaş, partimizde eş başkanlık konusunda tartışma yoktur. İstifa söz konusu değil. Koltuklar halkın emanetidir. Halk bu emaneti teslim ettiği gibi geri de alır. Zamanı geldiğinde biz de teslim etmesini biliriz, dedi.

Seçime kadar gündemimizde olağanüstü kongre olmadığının altını çizen Demirtaş, seçim sonrasında tartışmalarını yapar partimiz... Hiçbir dönem partimiz şahıslara bağlı olmadı. Şahıslara bağlı bir parti olmadığımızı herkesin bilmesi lazım. Bizler de koltuklara yapışıp kalan kişiler değiliz. Yeri ve zamanı geldiğinde bizler de bu emanetleri teslim edeceğiz, sözleriyle de tartışmaları sona erdirdi.

Demirtaş konuyla ilgili olarak sözlerine şöyle devam etti:

İLLA EŞ BAŞKAN OLMAK GEREKMEZ

"Konumumuz ne olursa olsun partiyi zarar uğratacak bir konumumuz olmaz. Öleceksek de bu hareket içinde öleceğiz. Partiden ayrılmamız halkın değerlerine ihanet olur. Bu halka destek sunmak için ila eş başkan, ya da vekil olmak gerekmez. İstifa söz konusu değil ama değişiklik her partide yaşandığından daha demokratik şekilde BDP'de yaşanmıştır. Bundan sonra da böyle olacaktır."

İşte Demirtaş'ın konuşmasından satır başları:

BAŞBAKAN SÜREÇ KALMADIĞINI TEYİT ETTİ

"Birinci gündem maddemiz Türkiye'nin demokratikleşmesidir. Bugün içinde bulunduğumuz ortamda da parti olarak başından beri katkı sunduğumuz çözüm sürecine dair değerlendirme yapmak istiyorum. Hükümet bu sürecin başında bir müzakereden söz ediyordu. Ve bunu bir karşılıklı diyalog üzerine kurulu bir süreç olarak tanımlıyordu. Açıklanan paketin içeriğinden önce Başbakan bu paket açıklarken ortada hiçbir süreç kalmadığını teyit etmiş oldu. Bugünkü grup toplantısında Başbakan ortada süreç olduğunu kabul etmiyor. Açıkladığı paketin süreçle de alakası yok. Ortada diyalog da yok. Hükümet fiili olarak süreci bitirmiş haldedir."

ÖCALAN ELİNİZDE REHİN

"Paketin süreçle bağını söyleyenlere bile sert cevap vermiştir. Bu korkaklık, aymazlık, ikiyüzlülüktür. Öcalan İmralı'da elinizde rehin tutulan bir mahkumdur. Sizin onayınız olmadan hiçbir heyetle görüşme yapamaz. Sizin heyetiniz zorla İmralı'ya getirmemiştir. Kendi başlattıkları sürecin arkasında duramıyor olmak siyasi korkaklıktır."

TEKÇİ BİR DAYATMAYLA PAKET BU DEDİLER

"Bu paketin açıklanma biçimi tümüyle müzakereyi bitime üzerine inşa edilmiştir. Müzakere yürüten tarafların görüşleri alınmadı, Öcalan'ın, Alevilerin görüşleri alınmadı. Tekçi bir dayatmayla bu paket budur dediler.

Müzakereye niyetiniz yoksa paçaları niye sıvadınız?"

BİZ AK PARTİ SEVENLER DERNEĞİ MİYİZ?

"AK Parti'nin kara kaşı kara gözü için süreci desteklemiyoruz, Türkiye halkı barışı hak ettiği için destekliyoruz.  Sürece verdiğimiz desteğin yüzde 80'ini AKP kendi kişisel ihtiyaçları için harcamıştır. Bu AKP'nin ilk defa yaptığı bir şey mi? Hayır..."

ÖCALAN HEYETİ UYARDI

"Öcalan İmralı'da kendisine gelen heyeti defalarca uyardı. Beklenti diyalogun daha da artmasına yönelikken çıkmışlar karşısındaki muhatabı hiçe almayan bir anlayışla paketi açıklıyorlar Herkesin de kendi kuyruklarına takılmasını bekliyorlar. Siz siyasi patisiniz de biz de AK Parti Sevenler Derneği miyiz? Paket AK Parti'nin yüzünün teşhir olmasından başka bir şey değil..."

ANDIMIZI ZATEN ÇOCUKLAR OKULDA OKUMUYORDU

"Andımız.. Zaten 3-4 yıldır çocuklarımız zaten okumuyor burada. Bitmiş bir mesele... Zaten insanlar kamusal alanda başörtüsü takıyor. Fiilen bir sorun yoktu. Halk fiilen bu sorunu kendi çözdü. Ama AK Parti şimdi bunu kendi başarısıymış gibi gösteriyor. Bizim kendi okulumuz yok. Özel okula gönderecek parası yok. Senin vekillerinin, cemaatin özel okulları var. Özel okulda ana dilde eğitim serbest olunca Kürt çocuklarını senin okullarına mecbur edeceksin, buna da eşit yurttaşlık diyeceksin. Yemezler..."

"ANAMIZDAN TAKSİT TAKSİT Mİ DOĞDUK"

"Biz anamızdan taksitle mi doğduk da haklarımızı taksit taksit veriyorsun. Ana dilde eğitime karşı olan yok. Kim karşı? Çünkü elde rehin olarak tutulmak isteniyor. Sen kimsin ki sadaka dağıtıyor gibi hak dağıtıyorsun. Bunu yapmam dersen gidersin. Şimdi de kendisine niye minnet duymuyoruz diye çıkışıyor. Sen müzakere anlayışını bile kabul etmeyen bir başbakan olarak muhatabından nasıl destek beklersin."

BARAJI SIFIRA İNDİRELİM

"Seçim barajında 3 seçenek sunuyor. Gerçekten demokrasiyi savunuyorsun barajı sıfıra indirelim bugünkü sistem devam etsin. Yüzde 50 oy alıyorsun işte neyden korkuyorsun"

KORKTUĞUMUZ BAŞI KAPALI ERKEKLER

"Biz başörtülü kadınlardan korkmayız, destekleriz. Bizim korktuğumuz başı kapalı, zihni kapalı erkeklerdir, beyni örümcek ağı başlamış erkeklerdir. Şimdi bunlar başörtülü kadınlar üzerinden rant elde etmeye çalışıyor

Bu topraklar hepimizin ise Türk'ün çoğu sadece özel okulda Türkçe eğitim yapmıyorsa diğerlerinin de hakkıdır. Bu devlete vergi verirken sadece devletin asıl çocukları özel okulda eğitim alsın diye vermiyoruz

Kazanılmış hakların hepsi bizim mücadelemizle kazanıldı. Bu paket yeni bir şey getirmiyor ki... Askerin polisin gerillanın canı gitmesin diye hepimiz her şeyimizi ortaya koydu. Kusura bakma iktidarın umurumuzda değil. Biz halkı düşünürüz. Bugün mü AKP gider bizi ilgilendirmez bu. Buna halk sandıkta karar verecektir. Sen hala mezarlıklara karışıyorsun İnsanların ölüsüne bile tahammülün yok, canlı olanına nasıl dağdan gelsin dersin"

CEMEVİNE NASIL TERÖR YUVASI DERSİN

"Pakette Alevi'nin Kürdün ismi cismi bile geçmiyor. AK Parti'nin sözcüleri çıkmış cem evlerine terör yuvası diyor. Vekil olabilmek için 4 takla attın, şimdi çıkmışsın Alevilerin inancına saldırıyorsun. Aleviler paketten beklerken bir şey tehdit çıktı."

TEZKERELER

"Bu sürecin aktörü Öcalan sürecin başladığı günden beri yana Parlamento elini taşın altına koymalı diyor. Parlamento iki tane savaş kararı aldı. Dağdan indirmek isteyen insanlara karşı neden tezkere çıkarıyorsun. Bu çocuklar madem dağdan inecek neden tezkere çıkarıyorsun. Hükümetin yaptığı senin evladının canını korumaya yönelik bir hamle değildir."

YEREL SEÇİMLER

"Batıda HDP, Kürdistan'da BDP olarak seçimlere giriyoruz. Partimiz açısından asla HDP ve BDP ayrımı yok."

TÜRKİYE'DE İLK KEZ KADIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLACAK

"Kadın kotası partimizde ilkesel bir duruştur. Dün açıkladığımız kadın kotası yerleri eksiktir. Bunlar asgari kadın adaylar göstereceğimiz yerlerdir. Ama daha fazlası da olacaktır. İnşallah kazanacaklar ve Türkiye'de ilk defa bir büyükşehir belediye başkan adayı kadın olacak."

ANDIMIZI ÇÖZDÜĞÜMÜZ GİBİ ANA DİLDE EĞİTİMİ DE KENDİMİZ ÇÖZECEĞİZ

"Paketten İmralı ve Kandil'e dönük en küçük bir düzenleme çıkmadı. Hükümet bu süreci yürütmek istemiyor. Biz mücadele edeceğiz. Hükümete adım attırmaya çalışacağız. Biz kendi bölgemizde okullar açma, ders kitapları basma gibi faaliyetler yapacağız. Nasıl andımız meselesini kendimiz çözdük, ana dilde eğitimi de kendimiz çözeceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!