1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. BDP'nin çağrısı tek bir ilde karşılık buldu!

BDP'nin çağrısı tek bir ilde karşılık buldu!

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından anadilde eğitim için okulları bir hafta boykot kararı Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Bitlis, Van ve Muş'ta ilgi görmezken Hakkari'de ise boykot kararı çerçevesinde öğrenciler oku

A+A-

BDP ve DTK tarafından açıklanan bildiride, anadilde eğitim için bir haftalık eğitim boykotu için çağrı yapılmıştı. Eğitim alanında yapılan boykot Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Bitlis, Van ve Muş'ta rağbet görmedi. 

Şırnak'ta sabah saatlerinde okulların yolunu tutan öğrenciler, sınıflarına geçerek sıralarına oturdu. İlk hafta, öğrencilerin okulların yolunu tutmasıyla beraber, öğretmenler tarafından öğrencilere kitapları dağıtıldı. Şırnak'ta okulun ilk gününde öğrencilerden yüzde 70'i okula giderken, geri kalanı memur çocuklarının tatilden dönmediği ve batı illerine fındık gibi iş alanlarında çalışmaya gittikleri ve daha dönmedikleri belirtildi.

Vali Hasan İpek, 2013-2014 eğitim öğretim yılının açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada, Şırnak'ta çocukların okul boykotuna uymadığını söyledi. Vali İpek, "Propagandalara uymuyorlar ve uymayacaklar. Biz de bu anlamda Şırnaklı velilerin hepsine teşekkür ediyoruz. Benim öğretmenlerim, milli eğitim müdürüm hepsi yerinde. Çocuklarımızın eğitim öğretimi başladı, hiçbir sıkıntımız yok. Ben tüm Türkiye'ye ve dünyaya bunu ilan etmek istiyorum. Şırnaklı, artık 30 yıldan beri bıktı, her taraftan sıkıştırılıp azarlanmaktan ve bunlara uymayacaklar inşallah. Türkiye'de okullar nasıl ise burada da onun gibidir. Normal eğitim öğretimimiz devam ediyor." diye ifade etti. 

MARDİN'DE RAĞBET GÖRMEDİ 

BDP Mardin Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Ahmet Türk'ün geçtiğimiz hafta yaptığı, anadilde eğitim için bir haftalık eğitim boykot çağrısına Mardin'de de rağbet gösterilmedi. Velileri eşliğinde okula giden bazı öğrenciler, öğretmenleri tarafından çiçek ve davul zurna ile karşılandı.

Mardin'de 2013-2014 eğitim öğretim dönemi bin 163 okul ve 222 bin öğrenci ile başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren okulların yolunu tutan öğrenciler, ilk ders zilinin heyecanını aileleri ile birlikte yaşadı.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz, eğitim boykotu çağrısının Mardin'de ilgi görmediğini belirtti. Boykot çağrısının, çocukların bilgisiz ve cahil kalmasına yönelik olduğunu belirten Vali Cengiz, şu ana kadar okullarda herhangi bir sıkıntı olmadığını, bütün sınıflarda bulunan öğrencilerin okullarına gittiğini gördüklerini ifade etti. Vali Cengiz, "Mardin halkı kadirşinas bir halktır. Her zaman sağduyulu ve eğitime önem veriyor. Mardin'in eğitim ve öğretimde özlenen başarıyı yakalayabilmesi için bu işe gönül verenlerin seferberlik anlayışı içinde çalışmasıyla mümkündür." dedi.

Mardin Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin de Mardin'de okulların sorunsuz açıldığını ve boykot çağrısına rağbet gösterilmediğini söyledi. Ekin, "Mardin merkez ilçe ve köylerde bulunan bütün okullarımız eğitim sezonuna açıldı. Bütün öğrenciler şu anda derslerinde öğretmenleri ile birlikte sınıfta kaynaşıyor. Mardin'de herhangi bir sıkıntı yaşanmadı." şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE HALAY ÇEKEREK OKULA BAŞLADI

Boykot çağrısına ilgi gösterilmediği Mardin'de bazı okullarda öğrenciler davul zurna eşliğinde halay çekerek, okula bayram havasında başladı. 

Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu'na yeni başlayan öğrenciler için düzenlenen törende, öğrenciler ve öğretmenler davul ve zurna eşliğinde birlikte halay çekti. Artuklu Kaymakamı Söner Karataşoğlu ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin ve öğrenci velilerinin katıldığı tören sonrası okulların açılması sevincini yaşayan öğrenciler, öğretmenler ve veliler, davul ve zurna eşliğinde birlikte halay çekti. Tören sonunda eğitime başlayan öğrencilere Artuklu Kaymakamı Soner Katataşoğlu ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi Ekin tarafından kitap hediye edildi.

  

 

DİYARBAKIR'DA ÖĞRENCİLER OKULA KOŞTU 

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) geçtiğimiz günlerde ana dilde eğitimin tanınması için duyurduğu 'okulları bir hafta boykot çağrısı' Diyarbakır'da yanıtsız kaldı.

Kentin çoğu bölgesinde öğrenciler yeni eğitim yılının ilk gününde okulları doldurdu.BDP, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile anadilde eğitimin tanınması için okulların bir hafta boykot edilmesi çağrısında bulundu. 

BDP'nin okulları boykot çağrısı yanıtsız kaldı

Kent merkezindeki okulların çoğunda, 2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk gününde öğrenciler okullarına gelerek, ders kitaplarını aldı. Yeni arkadaşları ile tanışan bazı öğrencilerin heyecanlı olduğu gözlenirken, bazı öğrenciler ise okullarına velileri ile geldi.Çocuğunu okula getiren bir veli, "Yeni eğitim yılı ile birlikte okulların açılması çocuklarımız için iyidir. Bunu veli olarak iyi karşılıyoruz. BDP'nin boykot çağrısı ile ilgili bir şey söylemiyorum. Ben çocuğumu alıp okula getirdim" dedi.

Öğrenciler ise, okulun açılmasından dolayı mutlu olduklarını, ailelerinin okulu boykot etmelerini istediklerini, fakat kendilerinin buna uymayarak okula geldiklerini belirtti.Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte Türkiye genelinde 17 milyon, Diyarbakır'da ise 400 bine yakın öğrenci ders başı yaptı. 

HAKKARİ'DE ÖĞRENCİLER OKULA GİTMEDİ 

Eğitimde herhangi bir aksaklığın yaşanmadığı Muş, Bitlis ve Van'da da öğrenciler sabah saatlerinden itibaren okul bahçelerini doldururken bölgede sadece Hakkari'de BDP'nin boykot çağrısı karşılık buldu. Öğrenciler il genelinde okullara gitmeyerek boykot kararına destek verdi.

HAKKARİ VALİSİ KALKAN'DAN OKUL BOYKOTUNA KINAMA

BDP ve DTK'nın 'Anadilde eğitim için bir haftalık okul boykotu' çağrısına Van'da kısmen uyulurken, Hakkari'de okulların büyük bölümü boş kaldı. Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, eğitim döneminin ilk gün olması nedeniyle çocukların okula gelmediğini belirterek, "Birilerinin bu çocukları eğitimden mahrum etmesini, engellemesine dönük gayretlerini Hakkari Valisi olarak kınıyorum" dedi.

BDP ve DTK'nın çağrısı üzerine bugün Van'ın özellikle kenar mahallelerindeki okullarda kısmen boykot yapıldı. Bazı okullarda sınıflarda çok az sayıda öğrenci sivil kıyafetleriyle sıralarda oturdu. Van'ın Hacıbekir Mahallesi'nde bulunan Van Gölü İlköğretim Okulu da boykot nedeniyle boş kaldı. Boykota uymayıp dersbaşı yapan bazı öğrencilerle birlikte bir öğrencinin Kürdistan tişörtü ile sıraya oturması ise dikkat çekti.

HAKKARİ'DE BİR YANDA TÖREN BİR YANDA BOYKOT

Boykot çağrısına Hakkari'de büyük oranda uyuldu. 408 okulun bir çoğunun sınıfları boş kaldı. Bir yanda boykot yapılırken, bir yandan da yeni eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle resmi tören düzenlendi. Cumhuriyet İlköğretim okulu bahçesindeki törene Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, kurum amirleri, öğretmenler ve yaklaşık 100 öğrenci aileleriyle birlikte katıldı.

"ÇOCUKLARI EĞİTİMDEN MAHRUM EDENLERİ KINIYORUM"

Öğrencilerle sohbet eden Vali Kalkan, törende okunan şiirleri de dikkatle dinledi. Hakkari'de boykotun çok etkili olmadığını belirten Vali Kalkan, okulların ilk günü olması nedeniyle öğrencilerin okula gitmediğini söyledi. Çocukların eğitimine engel olanları kınadığını belirten Vali Kalkan, şöyle konuştu:

"Genelde ilk hafta çocukların sınıflara, derslere alıştığı haftadır. Bugün bakın törende 200 çocuk ve aileleri vardı. Ben onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu çocukların okuması yönündeki engellerin kaldırılması için gayret sarf edilmesine rağmen, birilerinin bu çocukların eğitimden mahrum edilmesine, engellenmesini sağlamaya dönük gayretlerini de Hakkari Valisi olarak kınıyorum. 2013-14 eğitim öğretim yılı tüm ülkemize olduğu gibi ilimize de barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Hepimiz çocuk sahibiyiz, evlat sahibiyiz. Hepimizin arzusu çocuklarımızın en iyi okullarda okuması, en iyi öğretmenlerden eğitim almasıdır. Dolayısıyla öğretmen arkadaşlarımıza büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Özellikle yönetici ve öğretmen arkadaşlarımdan ricam bu çocukların sosyalleşmesine yardımcı olmalarıdır."

Sınıfları gezen Vali Kalkan, okula gelen öğrencilere kışlık bot hediye etti.


Kaynak: Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!