1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "BEKİR BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANI FİİLEN YARI BAŞKAN OLUR

"BEKİR BOZDAĞ: CUMHURBAŞKANI FİİLEN YARI BAŞKAN OLUR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa değişmese bile 2014 yılında seçilen cumhurbaşkanının fiilen yarı başkan olacağını iddia etti.

A+A-

Başbakan Erdoğan’ın aday olması halinde ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğini belirten Bozdağ, “Anayasada sistemin adını değiştirmesek dahi fiilen 2014’teTürkiye, kim cumhurbaşkanı olursa olsun yarı başkanlık sistemine geçer” diye konuştu.

"BAŞBAKAN İLK TURDA SEÇİLİR"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olması halinde ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğini savundu.  Bozdağ, katıldığı bir televizyon canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin soru üzerine Bozdağ, “Başbakanımızın cumhurbaşkanı olup olmayacağına kararı millet verecektir. Başkanımız ülkede 2002’den bu yana iktidarda olan bir partinin Genel Başkanı, aynı zamanda Türkiye’nin Başbakanıdır.

"AK PARTİ'NİN OYU KÖŞK'E TAŞIR"

2002’de yüzde 34 olan oyumuz 2007’de yüzde 47, 2011’de yüzde 50 olmuştur. Bu şunu gösteriyor: Başbakanımız Türkiye’nin başına gelmiş bir felaket değil, Başbakanımız bugüne kadar Türkiye’ni başına gelmiş en başarılı ve en iyi Başbakan ve milletimizin her seçimde oyunu artırdığı tek Başbakandır. Yani şöyle geriye dönüp bir bakın bütün seçimlere, hangi seçimlerde bir başbakan her girdiği seçimde oyunu artırarak devam etmiş, milletinden yaptıklarını ibrasını, yapacaklarının yetkisi almış; yoktur böyle bir olay” dedi.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç merak etmesin, Başbakanımız cumhurbaşkanı adayı olduğu zaman Kılıçdaroğlu’nu fazla yormaz, birinci turda milletimizin kahir ekseriyetinin oyuyla cumhurbaşkanı olur ve Türkiye’nin başına başarılı bir isim olarak, Başbakanlıkta, Belediye Başkanlığında ortaya koyduğu başarı çizgisini orada da devam ettirir ve Türkiye’nin daha ileri taşınmasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük başarılara imza atar, Kılıçdaroğlu da eleştiri modunda pozisyonunu korumaya devam eder. Onun kararını millet verecektir.”

"FİİLEN YARI BAŞKAN OLUR"

Bozdağ, “Seçim olması, bu kadar cumhurbaşkanının görev ve yetkisi bulunması, biz anayasada sistemin adını değiştirmesek dahi fiilen 2014’te Türkiye, kim cumhurbaşkanı olursa olsun, yarı başkanlık sistemine geçer” ifadelerini kullanırken, “Ben bunu her zaman söylüyorum, bazıları eleştiriyor bunu, ama gerçek ortada. Yani çok açık bir şekilde cumhurbaşkanına tanınan görev ve yetkiler, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olması, ikisi birleştirildiğinde bunun adı fiilen yarı başkanlıktır” diye konuştu.

Meydanlarda ne vaat edecek?

Bozdağ, “Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ve 60 gün propaganda dönemi olacak. Cumhurbaşkanı adayları mitingler düzenleyecekler. Halkın huzuruna çıktığı zaman ne diyecek, cumhurbaşkanı adayı ne diyecek? ‘Bana oy verin, ben büyükelçileri kabul edeceğim. Hükümetin kurulmasında hemen yetkiyi kime vereceksem vereceğim. Kanunları 15 gün bekletmeden onaylayıp göndereceğim. Hükümete hiçbir zorluk çıkarmayacağım’ Anayasa’da yazan görevlerini mi sayacak başka şeyleri mi?” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!