1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Beşir ATALAY: Çözüm Sürecinde Kararlıyız

Beşir ATALAY: Çözüm Sürecinde Kararlıyız

Başbakan Yardımcısı Atalay, çözüm sürecinin kilitlendiğine dair bir durum görmediklerini belirterek, "Türkiye için önemli ve gerekli görüyoruz. Burada hiçbir tereddüdümüz yok" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7'de yayınlanan "Başkent Kulisi" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Çözüm sürecinin kilitlenmiş gözüktüğünün ifade edilmesi ve terör örgütü PKK'nın üst yapılanmasından gelen açıklamalarının hatırlatılması üzerine Atalay, sürecin Türkiye ve hükümet için önemli olduğunu söyledi.

Atalay, "Bizim çözüm süreciyle ilgili kararlılığımız ilk günkü gibi canlı ve diri. Oldukça samimiyiz, kararlıyız ve Türkiye için bunu önemli ve gerekli görüyoruz. Burada hiçbir tereddüdümüz yok ve bunu milletimiz de böyle görüyor" diye konuştu.

"Onlar daha iyi biliyorlar"

Atalay, "Biraz siyaset bilimi okusalar, biraz sosyoloji okusalar biraz tarih okusalar kendi o dar, şoven gözlüklerini çıkarıp da biraz şöyle Türkiye'nin geneline, dünyaya baksalar aslında yaptıklarımızı biraz anlayabilirler ama şu anda bizim yaptıklarımızı zerre kadar anlamadıklarını görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Atalay, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz istihbarat birimimiz, siyasi kesim dışındakilerle görüşüyor bu süreçle ilgili, isim veya konum vermeyeyim. Biz biraz daha BDP'lilerle görüşüyoruz, daha çok Adalet Bakanımız, zaman zaman ben, ikimiz birlikte. Ama MİT daha farklı kesimlerle. Onlar, bu konularda daha yetişmiş bu siyaset yapanlardan, daha olgun, bu işleri daha bilen ve daha makul yerdeler. Onu da burada bu vesileyle söylemek istiyorum. Bu işleri değerlendirirken biraz okuyarak, bilerek değerlendiriyorlar. Daha tutarlı, daha makul ve bu işi daha bilerek, Türkiye'yi, Türkiye'de neyin olup olamayacağını, süreç nasıl yürür, nasıl yürümez onu, onlar daha iyi biliyorlar."

"Diyaloglar devam ediyor"

Bölgedeki vatandaşların paketi değerli gördüğünü dile getiren Atalay, yapılması gerekenler bulunduğunu, bunun son olmadığını anlattı. Atalay, "Ama onlar bu işin sahibi, bölgedeki vatandaş da bunun sahibi ve biz de kararlıyız. Burada diyaloglar da devam ediyor. BDP'nin açıklamalarını biraz önce söyledim. Bu kendi sorunları. Ama diğer diyalogların hepsi devam ediyor" diye konuştu.

Demokratikleşme paketinin Türkiye'nin her kesimini düşünen ve biriken demokratik sorunları çözen bir paket olduğunu vurgulayan Atalay, çözüm sürecinin esas çalışılması gereken noktasının, terörü, şiddeti sona erdiren ve o insanların geleceğini de dizayn eden çalışma olduğuna dikkati çekti.

"Hükümet olarak kararlıyız"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "kamuoyu nezdinde bu süreç bitmiştir" dediğinin hatırlatılması üzerine Atalay, şunları söyledi:

"Ben birilerine cevap olarak söylemiyorum söylediklerimi, söyleyeceklerimi ama Türkiye'nin terörle sınavının diğer ülkeler kadar kolay olmadığını bilmek lazım. Türkiye'nin terörü içeriden çok dışarıdadır, kaynakları ve destekleri. Komşularımız var. Şu anda komşularımızdaki gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Bir Suriye olayı var, bir Irak ve bir İran var. Suriye'de neler yapan bir İran var. O zalime destek veren İran var ve Avrupa var. Elimizde bir sürü bilgiler var. Gidip terör unsurlarıyla görüşen, çözüm sürecini bıraktırmaya teşvik eden istihbarat raporları var, yabancı ülkelerin. İlk defa Türkiye kendi başına bu sorunlarını çözecek, bundan rahatsız olanlar var, Batı'da vesaire. Terör örgütü dediğinizde kaç parça, Avrupası var, içerisi var, İmralısı var, Kandili var, dışarısı var. Bütün bunların içinde tabii dış etkileşime de çok açık.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın "15 Ekim'de kendi görüşlerimi söyleyeceğim" diye kardeşi üzerinden mesaj verdiğini anımsatılarak, "Ne bekliyorsunuz? Bu kilidi açacak yeni bir hamle, bir şey bekliyor musunuz?" sorusuna Atalay, bir kilitlenmiş bir durum görmediği karşılığını verdi.

Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümet açısından da bir kilit görmüyorum. Biz düğümlenmiş, kilitlenmiş diye bir algı içinde değiliz. Ama birileri kötü niyetler içindeyse farklı düşünceler içindeyse demokratikleşme paketiyle ilgili söylediklerinize baktığınızda çok ileri uslup, yanlış usluplar var burada. Birilerinin niyeti farklıysa kötüyse 'terör bitmesin, bu devam etsin' falan gibi niyetleri varsa o onların işidir. Bizim düğümümüz değildir o. Bizim açmazımız değildir. Biz kararlıyız. Bu işin geleceğini de biliyoruz, terör, şiddet bittikten, silahlar bırakıldıktan sonra ne yapacağımızı da biliyoruz. Ama birileri iç siyaset için hala silahı zorunlu görüyorsa... Benim elimde bir istihbarat raporu var. 'Silah giderse Güneydoğu'da seçimde falan zorlanırız' diyor."

"PKK'mı diyor?" şeklindeki soruya Ataya, "Hayır. Parti kanatlarından deniliyor" yanıtını verdi.

Atalay, "Biz siyasi kararlılık olarak çözüm sürecine, Türkiye'de terörün bitmesine, bütün o güzel vatandaşlarımızın bu güzel ülkede huzurla yaşamasına dört elimizle sarıldık. Bütün bir ciddiyetimizle de yürütüyoruz. Kararlılığımız da bu. Bunu Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlarımız bilsin. Bütün o diyaloglar sürüyor. Hiçbir yerde tıkınma yok. Süreçle ilgili, biz bir düğüm falan da görmüyoruz kendi açımızdan" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!