1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Bilgisayar ahlâkının 10 altın kuralı

Bilgisayar ahlâkının 10 altın kuralı

İnternetin yaygın olarak kullanılması, beraberinde bazı riskler de getiriyor.

A+A-

BTK, internette sanal âlemde yapılan saldırılara dikkat çekti. BTK, yapılan zorbalığa karşı on altın kural ile kullanıcıları uyardı.

SAHTE İSİM VE KİMLİKLERLE BASKI KURULUYOR

İnternette, çoğu kişinin kimliğini gizlediğine dikkat çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Sahte bir ad ve kimlikle sanal âlemden yararlanan kişi internetteki diğer kullanıcılarla iletişime geçerken, fiziki olarak ulaşılamamanın rahatlığıyla, güncel hayatta olmadığı kadar rahat davranıp, kural tanımaz olur.

Zorbalık; bir kişinin başka bir kişi üzerinde davranışları ve sözleri ile baskı kurmasıdır. Birisine kötü isimler takmak, çirkin sözler yazmak, aktivitelere almamak, konuşmamak ve korkutmak zorbalık örnekleridir.” uyarısında bulundu.

İNTERNETTE ZORBALIK (BULLYING) YAPMAYIN

Zorbalığın; bir kişinin başka bir kişi üzerinde davranışları ve sözleri ile baskı kurması olduğuna işaret edilen açıklamada, birisine kötü isimler takmak, çirkin sözler yazmak, aktivitelere almamak, konuşmamak ve korkutmanın da zorbalık örnekleri olduğu dile getiriliyor.

İNTERNET VE BİLGİSAYAR AHLAKININ 10 ALTIN KURALI

Bilgisayar ahlâkı üzerine yazılan 10 altın kural şöyle sıralanıyor:

“Bilgisayarı, başka insanlara zarar vermek için kullanmayın. Başka insanların dosyalarını karıştırmayın. Bilgisayarı, yalan bilgiyi yaymak için kullanmayın. Başka insanların bilgisayar kaynaklarını izin almadan kullanmayın. Yazdığınız programın sosyal hayata etkilerini dikkate alın. Başka insanların bilgisayar çalışmalarına karışmayın. Bilgisayarı, hırsızlık yapmak için kullanmayın. Bedelini ödemediğiniz yazılımı kopyalamayın ya da kullanmayın. Başka insanların entelektüel bilgilerini kendinize mal etmeyin. Bilgisayarı, saygı duyulacak, hakkında bahsedilecek şeyler için kullanın.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!