1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Bir daha hakemlik yapamaz'

'Bir daha hakemlik yapamaz'

Eski Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanları Bülent Yavuz ve Mustafa Çulcu, hakem Deniz Çoban'ı sert bir şekilde eleştirdi.

A+A-

Bülent Yavuz, yaptığı açıklamada, Deniz Çoban'ın  davranışının "affedilemez" olduğunu belirterek, "Aklı başında olan bir hakem bunu  yapar mı? Bu, bütün hakemleri töhmet altında bırakmak, sıkıntıya sokmaktır" dedi.

Çoban'ın yeni bir çığır açtığını vurgulayan Yavuz, "Dünyada veya  Avrupa'da bir hakem ilk kez mi hatalı maç yönetiyor? Türkiye'de popüler  hakemlerimiz de birçok hata yaptı, çıkıp özür dilediler mi? Böyle bir mantık  olabilir mi? Buna hakkı yoktu. Bugün veya yarın bir basın toplantısı yaparak 'o  maçı çok kötü yönettim. Utanıyorum ve hakemliği bırakıyorum' dersin. Deniz Çoban  bir daha Türkiye'de hakemlik yapamaz" diye konuştu.

"Hakemlik hayatı bitmiştir"

"Türk hakem camiasında bu bir ayıptır" diyen Yavuz, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Hakemliğin otoriter kimliğini, MHK Başkanı derhal ortaya koymalıdır.  Bir açıklama yapması gerekmektedir. Yoksa Deniz Çoban'ın bu davranışının ardından  her hafta bir kaos olur. Deniz Çoban'ın bu davranışı affedilmez ve hakemlik  hayatı bitmiştir."

*TÜRK FUTBOLUNDA TARİHİ OLAY

Bülent Yavuz, Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay'ın, Deniz  Çoban'ın açıklamaları sırasındaki davranışıyla ilgili olarak da, "Rıza  Çalımbay'ın birçok maçını yönettim. Duygusal birisi. O da üzüldü ve kendisini  teskin etti. Rıza hocanın duygusal desteği takdire yaşandı" şeklinde konuştu.

Çulcu: "Aktif hakemlikte dilediği son özür olmalıdır"

Eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu ise Deniz Çoban'ın özrünün, aktif hakemlikte dilediği son özür olması gerektiğini söyledi.

Deniz Çoban'ın maçın ardından duygusal eşiğini kontrol edemediğini kaydeden Çulcu, "Deniz Çoban, bundan önceki pek çok müsabakasında da hatalar  yaptı ama ne hikmetse umutlarının tükendiği bir an olsa ki, canlı  yayında özür dileyecek kadar olayı üst seviyeye taşıdı. Bu, bir hakemin  beklentileri adına tükenişidir. Dolayısıyla aktif hakemlikte dilediği son özür  olmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Bundan sonra hakemlik yaptırmazlar"

Çulcu, Deniz Çoban'ın davranışının hakemlik için uygun olmadığını  aktararak, "Bundan sonra bu duygusal çizgisiyle hakemlik yapması uygun değildir.  Zaten yaptırmazlar da. Çünkü vereceği bir penaltı veya kırmızı kartta  taraftarlar, kendisini hatalı bulacaktır ve beğenmediklerinde 'özür dile', 'özür  dile' bağıracaklardır. Özür dilemek tabii ki erdemliktir, aktif hakemlikte  herkesin gözü önünde dilediği bu özür, son özrü olmalıdır" şeklinde görüş  bildirdi.

Hatanın futbolun doğasında olduğunu ve herkesin yapabileceğini anlatan  Çulcu, "Hakem, bir otoritedir. Bundan önceki maçlarında daha skandal hatalarına  rağmen özür dilemeyip, bu maçtan sonra çıkıp özür dilemesi onun duygusal eşiğini  kontrol edemediğini ve tükendiğini gösterir. Bundan sonra hakemlik yapması  sıkıntı oluşturur" değerlendirmesinde bulundu.

Özerten: "İşin esası doğru ancak usul yanlış"

Eski MHK Başkanı Ufuk Özerten de Deniz Çoban'ın özür dilemesiyle  ilgili, "İşin esası doğru ancak usul yanlış" diye konuştu.

Yaptığı yanlışı anlayan bir kişinin bu yanlıştan geri dönmesinin doğru  olduğunu belirten Özerten, "Yine de bu şekilde olmamalıydı. Önce bunu MHK ile  konuşmalıydı, sonra gerekiyorsa MHK Başkanı ile bir toplantı yapmalıydı. Öyle bir  açıklama yapmalıydı. Yoksa bu, arkasından gelen nesile kötü örnek olur" şeklinde  konuştu.

Özerten, Deniz Çoban'ın canlı yayındaki açıklamalarının hakemlik  disiplinine aykırı bir durum olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Deniz Çoban bu açıklamayı hangi ruh haliyle yapıyor? Deniz Çoban bunu  niye yaptı yerine, niye bu hale geldi, bunu iyi sorgulamak gerekiyor. Her şeyde  bir hakem feda etmek pek olacak bir şey değildir. Kazanılacak insanları kazanmak  lazım ama bazı hareketler geleceğe kötü örnek olacaksa hiç kangren olmadan da  kesip atmak gerekiyor. Hakemler niye bu hale geliyor? Yurt dışında maç yöneten  hakemler, orada maç yönettikleri gibi Türkiye'de niye maç yönetemiyorlar? Bunlara  koca bir soru işarete koymak gerekiyor."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum