1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bitkisel hayattaki hastalara ilişkin yeni bulgular

Bitkisel hayattaki hastalara ilişkin yeni bulgular

Bitkisel hayattaki bazı hastaların bilinçli olduğuna dair yeni bulgular saptandı

A+A-

Bilim insanları, bitkisel hayattaki hastaların bazılarının beyninde sağlıklı kişilerdekine benzer elektriksel etkinlik saptadı.

Cambridge Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, bitkisel hayattaki 13 hastanın kafataslarına takılan elektrotlar aracılığıyla beyin ve sinir sistemlerindeki elektriksel etkinliğin haritasını çıkardı.

Daha sonra elde edilen veriler, sağlıklı kişilerden alınanlarla karşılaştırıldı. Bitkisel hayattaki 13 kişiden dördünün beyninde sağlıklı kişilerdekine son derece benzer elektriksel etkinlik görüldü. Deneyin ikinci aşamasında bu hastalara kendilerini tenis oynarken hayal etmeleri söylendi ve beyin aktiviteleri Manyetik Rezonans Görüntüleme ile kaydedildi. MRI sonuçları, bitkisel hayattaki hastalardan üçünün beyninde hareketlerin planlanmasından sorumlu alanın aktif olduğunu gösterdi.

Araştırmayı yöneten Dr. Srivas Chennu, "Sağlıklı yetişkinlerdeki bilinçlilik düzeyini destekleyen beyin ağlarından bazılarının, bitkisel hayattaki kimi hastalarda da faaliyet gösterdiğini belirledik. Hastanın farkındalık ağları aktifse çevresinde ne olup bittiğini de biliyor demektir" dedi.

Araştırma, "PLoS Computational Biology" dergisinde yayımlandı.

Bitkisel hayattaki hastaların çevrelerinde olanların farkında olup olmadığı konusu, bilim adamlarının uzun süredir ilgisini çekiyor.

Batı Ontario Üniversitesi Beyin ve Zihinsel Süreçler Merkezi araştırmacıları, 2011'de beyin dalgalarındaki değişimleri tespit eden bir araç geliştirmişti. Bitkisel hayattaki 16 hastaya, sağ ellerini yumruk yaptıklarını ya da ayak parmaklarını hareket ettirdiklerini hayal etmeleri için talimat vermiş, daha sonra hastaların kafa derilerine iliştirilen elektrotlarla beyin aktivitelerini ölçmüştü. Bitkisel hayattaki hastalardan alınan verileri karşılaştırmak için 12 sağlıklı gönüllüden alınan verilerin de kullanıldığı araştırmada, bedenlerine hapsolmuş durumdaki bu hastalardan üçünün, aynı talimatı alan sağlıklı deneklerde aktif hale geçen beyin merkezlerini harekete geçirebildiği saptanmıştı.

Bilim adamları, 2012'de de 10 yıldır bitkisel hayatta olan bir hastayla iletişim kurmayı başarmıştı. 39 yaşındaki hasta, sorulara evet hayır olarak yanıt vermiş, nerede ve kim olduğunun tamamen farkında olduğunu göstermiş ve ağrısı olmadığı mesajını vermişti.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!