1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bombanın ucundaki hayatlar

Bombanın ucundaki hayatlar

Bomba uzmanı olmak isteyenler, gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.

A+A-

Bomba imha uzmanları, 1976'dan beri gönüllü seçtikleri birimlerinde, canlarını ortaya koyarak çalışıyor. 14 haftalık eğitimle görevlerine başlayan bomba imha uzmanları, yılda yaklaşık 10 bin şüpheli paket ihbarına bakıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Gölbaşı'ndaki kampüsünde faaliyet gösteren Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü, burada 1999'dan beri uzman yetiştiriyor. 1976'da fiilen faaliyet göstermeye başlayan ve 1979'da ''Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğü'' adıyla faaliyetine devam eden birim, 2002'de Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü adını aldı.

Merkezde Kriminal Dairesi Başkanlığına bağlı görev yapan birimin, ülke genelinde 81 il ve 18 ilçede yaklaşık 400 bomba uzmanı görev yapıyor. Bomba uzmanlarına 29 birimde yaklaşık 50 patlayıcı madde arama köpeği ve idarecisi de destek veriyor.

14 HAFTALIK EĞİTİMİN ARDINDAN GÖREV BAŞLIYOR

Bomba uzmanı olmak isteyenler, mevcut personel içinden gönüllülük esasına göre seçiliyor. Gönüllü olarak müracaatta bulunan personel, yazılı sınav ve mülakat sonrasında psikologlarca gerçekleştirilen bir sınavdan geçiyor. Sınav sürecinden de başarıyla geçen personel 14 haftalık eğitim alıyor. Eğitim sırasında da başarılı olan personel bomba uzmanı olmaya hak kazanıyor.

Zorunlu şark görevini yapmamış personel arasından seçilen bomba uzmanları, büyükşehirlerde 1-2 yıl görev yaptıktan sonra da şarka gönderiliyor.

Bomba imha, inceleme ve arama hizmetleri, risk seviyesi yüksek, dikkat, heyecan kontrolü, soğukkanlılık, elektronik ve kimya bilimleri ile fizik ve mekanik kurallarına yatkınlık gibi bazı özel yetenek ve ilgi alanına sahip az sayıda personelle yürütülüyor. Uzman personel, görevi esnasında gelişmiş teçhizatı ve malzemeyi de kullanıyor.

ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDAKİ ELBİSE 

Bomba imha uzmanları, yılda yaklaşık 10 bin şüpheli paket ihbarına bakıyor.İhbarları değerlendiren uzmanların kullandıkları teçhizatın başında, ölümle yaşam arasında engel oluşturan "bomba uzmanı elbisesi" geliyor. Uzman, 4 parçadan oluşan elbiseyi giydikten sonra müdahalesini yapıyor.

Uzman, müdahale ve imhalarda patlayıcı maddeleri de kullanabiliyor.

Bunun yanı sıra "AK-ER" adı verilen cihazla da bombaya müdahalede bulunulabiliyor. İçine su konulan bölmeleri ve bir patlama odası bulunan AK-ER, patlama odasında meydana gelen basınçlı su ile müdahaleyi sağlıyor.

Olayın durumuna bakan uzman, müdahale için bomba imha robotunu da kullanabiliyor. AK-ER cihazını taşıyabilen, üzerinde kamera ve çeşitli kol sistemleri bulunduran, kablosuz yönlendirilebilen robot, şüpheli nesneye uzak mesafeden, güvenli bir şeklide müdahaleyi olanaklı kılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum