1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu kadrolardaki memurlara tayin müjdesi!

Bu kadrolardaki memurlara tayin müjdesi!

Yer değişimi istekleri 'boş kadro yok' diye reddedilemeyecek.

A+A-

Tayini çıkan asker, polis, öğretmen, hakim ve valilerin memur olan eşlerine yargıdan müjdeli haber geldi. Yer değişimi istekleri 'boş kadro yok' diye reddedilemeyecek...

5 Meslek grubunda bulunanların memur olan eşlerine yargıdan iyi haber geldi.

Tayini çıkan öğretmen, polis, asker, hakim-savcı, vali kaymakamların memur olan eşlerinin yer değişimi talepleri reddedilemeyecek, boş kadro olup olmadığına bakılmaksızın gerçekleşmesi gerekecek.

Ankara'da görevli bir astsubayın tayini Tekirdağ'a çıkınca, Kredi Yurtlar Kurumu'nda müdür yardımcılığı yapan eşi de tayin istedi.

Ancak boş kadro olmadığı gerekçesiyle bu talep reddedildi. Aile mahkemeye başvurdu.

Tekirdağ İdare Mahkemesi; öğretmen, vali, polis, subay ile hakim ve savcıların eşlerinin tayin taleplerinin' nakil istenen yerde boş kadro yok' gerekçesiyle reddedilemeyeceğini belirterek, idarenin kararını iptal etti.

Mahkeme kararında, 2000'de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atamalarına İlişkin Yönetmelik yükümlerini gerekçe gösterdi.

ÖĞRETMEN ve POLİS RAHATLAYACAK

Mahkeme, evlilik birliğinin bozulacağı, onarılamayacak yara alacağını belirterek, norm kadro fazlalığı ile ilgili idarenin planlamasını ayrıca yapması gerektiğini kaydetti.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nda kadrolu 600 bin öğretmenin yarısından çoğunun, bu 5 meslek grubu içinden evli olması her yıl eş durumu ataması krizine neden oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!