1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu uyarıya dikkat!

Bu uyarıya dikkat!

İstanbul’un iki yakası arasında kurbanlık fiyatlarında fark oluştu.

A+A-

Anadolu’dan Avrupa yakasına kurbanlıkgeçişine izin verilmediği için, büyükbaş hayvan sayısının az olduğu Avrupa yakasında kurbanlık fiyatları 2 bin lira daha pahalı.
İstanbul’da kurbanlık hayvanların karşı yakaya geçememesi nedeniyle Anadolu yakasının fiyatları, Avrupa’ya göre bir hayli ucuz. İki yaka arasındaki fark büyükbaşta 2 bin liraya kadar çıksa da her iki yakada da hayvan sahipleri satışlardan memnun. Küçükbaş fiyatlarında ise fark gözükmüyor. İki yakada da küçükbaş fiyatları 350-850 TL arasında değişiyor.

 
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık hayvanların satıldığı pazarlar da hareketlendi. Belediyeler tarafından kendilerine kiralanan bölgelerde hayvanlarıyla beraber 15 günlük İstanbul macerası yaşayan kurban satıcıları son pazarlıklarını yapmaya başladı.
 
Avrupa yakasının yeni ilçelerinden Sultangazi’deki hayvan pazarında satıcılar, kiraladıkları çadır başına 5 bin 500 lira kira ödüyor. ‘Türkiye’nin en büyük hayvan pazarı’ olarak duyurulan ve 600 çadırın olduğu pazarda, vatandaş fiyatların yüksekliğinden şikayetçi. Satıcılar ise belediyeye ödedikleri paranın kurbanlık hayvan fiyatlarını da etkilediğini söylüyor ve bir torba yem fiyatının 50 lira olduğuna dikkat çekiyor.
 
FİYAT 1000 TL ZAMLANDI
 
Bu pazarda, İstanbul’un iki yakası arasında hayvan geçişlerine izin verilmemesi nedeniyle daha çok Trakya bölgesinden gelen küçük ve büyükbaş hayvanlar satışa sunuluyor. Büyükbaş hayvanların ortalama fiyatı 5 - 8 bin lira arasında değişiyor.
 
Satıcılardan Mustafa Aydın, ''Fiyatlar geçen seneye göre 1000 lira arttı. Sultangazi Belediyesi’ne verdiğimiz çadır kirası ve hayvanın beslenmesi için aldığımız yemler hayvan fiyatlarını da yükseltiyor. Bir hayvandan en fazla 500 lira kazanıyoruz'' diyor.
 
Pazara getirdiği 60 büyükbaştan sadece 4 tane kaldığını söyleyen Ekrem Karabaş satışlardan birhayli memnun. Sattığı kurbanlıklar arasında fiyatı 12 bin lirayı bulan hayvanların da olduğunu belirten Karabaş, bu fiyattaki bir kurbanlıktan 900 kilo et elde edilebileceğini söylüyor.
 
MARKETLERDE HİSSELİ SATIŞ
 
Süpermarketlerde ise hayvan pazarlarından farklı olarak kurbanlık hayvanlar kesilmiş ve paketlenmiş bir şekilde satışa sunuluyor. Kurbanlıkları hisse olarak satışa çıkaran Carrefour, Kipa ve Migros gibi marketler kilosu 42 liraya denk gelen 5’e bölünmüş küçükbaş kurbanlık hayvanı 12-14 kilo arasında değişen paketler halinde 599 liradan satışa çıkarıyor. Büyükbaş hayvanların 18-20 kiloluk hissesi ise 790 lira.
 
ANADOLU'DA KİRA DA UCUZ
 
Çadır kirası 5 bin lira olan Ümraniye Hekimbaşı spor Tesisleri’ndeki kurban pazarında ise Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Günaydoğu’dan gelen kurbanlıklar satışa sunuluyor. Burada da hayvan sahipleri satışlardan oldukça memnun görünüyor. Ümraniye’deki pazar alanına getirdiği 30 büyükbaş hayvanın 26’sını 4 günde sattığını belirten Tokatlı satıcı Ali Ökkeş geçen seneye göre satışlarının daha iyi olduğunu söylüyor.
 
Çadırlarda da alıcı bekleyen hayvanların başında sıkı pazarlıklar yapan alıcılar gözleniyor. Eli boş dönmemek için uzun uzun pazarlık yapan alıcılar 4-6 bin lira olan ortalama büyükbaş fiyatını olabildiğince aşağı çekmeye çalışıyor. Tokatlı satıcılardan Satılmış Biçer da Avrupa ve Anadolu yakası arasındaki fiyatlarda 2 bin liralık bir fark olduğuna dikkat çekiyor. Pazara getirdiği 26 büyükbaş hayvandan 9’unu 4 günde sattığını anlatan Biçer, satışların geçen yıla göre iyi olduğunu belirtiyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!