1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bülent Arınç Açıklama Yaptı

Bülent Arınç Açıklama Yaptı

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. 

Bülent Arınç'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle; 

Bakanlar Kurulu’nun ana gündemi Irak’ta yaşanan gelişmelerdir. Konsolosluk personelimiz örgüt tarafından enterne edilmiş olarak beklemektedir. Bu durumun çözülmesine dair konular görüşüldü. 

Bu olaylar sadece Irak’ı ilgilendirmiyor. Irak’ı aşabilecek bu olaylarla ilgili arkadaşlarımız düşüncelerini ifade ettiler. 49 konsolosluk görevlimiz ve 37 şoför yurttaşımızın bir an önce ailelerine kavuşmaları ana gündem maddemizdi. Şu an iyi, hayırlı bir haber verecek değilim ama her an bunu bekliyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Bazen ABD, bazen BM, bazen Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileri de dahil görüşmelerimiz sürüyor. Bu görüşmeler olumlu bir yöne doğru çevrilmektedir. Halkımız şundan emin olsun, inşallah yakında bu vatandaşlarımızın sağ salim yurtlarına döndüklerini göreceğiz. 

Basından sorumlu başbakan yardımcısı olarak basına sansür getirmek değil ama bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu hepimiz artık biliyoruz, onları tahrik edebilecek açıklamalardan hepimizin sakınması gerektiğini şahsi bir hassasiyet olarak dile getirmek istiyorum. Konsolosluk görevlilerimizin nerede olduğuyla ilgili haberlerin çıkması işimizi zorlaştırabilir. Biz işimizin kolaylaşmasını istiyoruz. Bizim hem konsolosluk görevlilerimizle hem de şoförlerimizle irtibatımız var. Amacımız onların sağ salim yurtlarına dönmesidir. 

''KONSOLOSLUĞUMUZ IRAK HÜKÜMETİ TARAFINDAN KORUNMAMIŞTIR'

Bakanlar Kurulu gündemimizde başka bir konu yoktu. Dışardaki temsilciliklerimiz devletimizi temsil ediyor, oradaki toprak da Türk toprağı sayılıyor. Türkiye’de böyle bir şey olsa Türkiye Hükümeti sorumlu olurdu. Bir ülke kendi ülkesinde böyle bir olay olursa orayı korumak zorundadır. Konsolosluğumuz Irak Hükümeti ve onun silahlı güçleri tarafından korunmamıştır. Korumasız bırakıldığı için böyle bir durumla karşılaştık. Bunlara karşı Maliki hükümeti ne yapar, o onların bileceği bir iş. Akla gelmeyen şeylerden birisi Iraklı silahlı güçlerin, ordu mensuplarının ortadan bir anda ortadan kaybolacağı, sayıları binlerle ifade edilen askerlerin silahlarını bırakıp kaçacağı ve konsolosluğumuzun bir anda sayıları 900 civarındaki IŞİD ile karşı karşıya kalmasıdır. 

Bu işte bize menfaat sağlayabilecek bütün unsurlarla görüşmemiz devam ediyor. Bundan halkımız emin olsun. 

Irak Türkmen Cephesi üyeleri akıllı insanlardır. Onlar Türkiye’den silahlı güç istemenin mümkün olmayacağını sizden de bizden de daha iyi bilirler. İstedikleri diğer güçlerin de IŞİD’e karşı kendileriyle birlikte hareket etmesi ve silahlanmalıdır. Bizim de Türkmen kardeşlerimizden şey aralarındaki mezhep farklılıklarını bir kenara bırakıp ortak hareket etmelidir.

 CHP VE MHP'NİN ÇATI ADAYI EKLEMEDDİN İHSANOĞLU HAKKINDA... 

Söyleyeceğim tek şey AK Parti adayı kazanacaktır. Şahsı üzerinde olumlu ya da olumsuz söz söyleyecek durumda değilim. CHP'de Kılıçdaroğlu dışında hemen hemen herkes bu şahsı kötülemekten geri kalmadı. CHP tabanında bu şahsın desteklenmeyeceği kesin bir bilgi olarak gündeme geldi. 

TÜRK BAYRAĞININ İNDİRİLMESİ 

Kimliği belli olsa da şahıs yakalanabilmiş değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!