1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bulgaristan Türk TIR'larının Ülkeden Geçişini Durdurdu

Bulgaristan Türk TIR'larının Ülkeden Geçişini Durdurdu

Bulgaristan Türk TIR'larının Ülkeden Geçişini Durdurdu

A+A-

Bulgaristan iki ülke arasındaki anlaşmalar gereği vermesi gereken 250 bin dozvoladan (yol geçiş belgesi) sadece 5 bin adet vermesi üzerine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bulgar plakalı TIR'ların Türkiye'ye girişlerini durdurdu.

BULGARİSTAN DA TÜRK TIR'LARINA İZİN VERMİYOR

Türkiye'nin kararından sonra Bulgaristan'da ellerinde transit geçiş belgesi olmasına rağmen Türk TIR'larına ülkeye girişine izin vermiyor. Türkiye'nin anlaşmalardan doğan dozvola belgelerinin verilmemesi üzerine başlayan karşılıklı restleşme sonucu Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda yüzlerce TIR kontak kapatarak beklemeye başladı.

"DOZVOLA" KRİZİ BÜYÜYOR

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki 'dozvola' krizi büyüyerek devam ediyor. İki ülke Ulaştırma bakanlıkları karşılıklı hamlelerle sınırlarını TIR geçişlerine kapattı. Türk ve Bulgar gümrüklerinde giriş-çıkış işlemi yapamayan TIR sürücüleri işlem yaptıramadıkları için kontak kapatarak beklemeye geçti.

Uluslararası anlaşmalara göre 2014 yılı için Bulgaristan'ın Türkiye'ye yıllık 250 bin adet dozvola vermesi gerekiyordu. Ancak Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı sadece 5 bin belge gönderince iki ülke arasında kriz çıktı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 30 Ocak tarihine kadar süre tanıdığını Bulgaristan'ın belgeleri göndermemesi üzerine bu ülkeye ait plakalı TIR'ların Türkiye'ye girişini durdurdu.

Bulgaristan hükümeti de buna karşılık Türk TIR'larına sınırı kapatınca yüzlerce TIR iki ülkenin gümrük sahasında işlem yaptıramadığı için beklemeye başladı. Çoğu Türk sürücüler Kapıkule Gümrük Kapısı'ndaki restoranda bekleyişlerini sürdürüyor.

"İŞİMİZ ALLAH'A KALDI"

Bu duruma tepki gösteren TIR sürücüleri bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Beş gündür yaşanan sıkıntılar nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı içinde ve dışında yaklaşık 2 kilometrelik çift sıra TIR kuyruğu oluştu. TIR sürücülerinden Hakan Tekke gümrüklerde yoğunluğun arttığını belirterek, 'Dünden beri bekliyoruz, çok sayıda araç birikti. Dozvola gelse bile bu yoğunluk kolay kolay bitmez. En az üç beş gün sürer diye düşünüyorum. İşimiz Allah'a kaldı, bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Nursel Gülseven ise Bulgaristan gümrük memurlarının ellerindeki dozvola belgelerine 'sahte' diyerek işlem yapmadığını öne sürerek, "Bulgaristan şu anda kendi gönderdiği dozvola belgesine sahte diyerek işlem yapmıyor. Politik sıkıntıyı bizim üzerimizden çıkarmaya çalışıyorlar. Bulgaristan sınırı bize kapattı. Aracımızda 15 tonluk yükümüzle bekliyoruz. Sınırı tamamen bize kapattı, 150 arkadaş bekliyoruz. Ne Türk gümrüğüne girebiliyoruz, ne Bulgaristan'a girebiliyoruz tampon bölgede kaldık. Giren araçlarda Bulgar plakalı araçlar ama Türk araçlar oraya giriş yapamıyor." şeklinde konuştu.

Türk sürücülerin sınırda bekleyişleri sürüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!