1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bunun adı insanfsızlık! Suriyeli'ye 1 m2'si 60 TL!

Bunun adı insanfsızlık! Suriyeli'ye 1 m2'si 60 TL!

Dünyada misafirperverliği ile tanınan Türklere yakışmayan bir fırsatçılık furyası ülke genelinde acımasızca her geçen gün daha da genişliyor. Ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli vatandaşların durumundan faydalanmak isteyen b

A+A-

Suriye'de iç savaş çıkalı neredeyse 2 yıl olmasına rağmen uluslararası toplumun bu zamana kadar kayda değer somut bir adımı atamaması ülkede genelinde katliamların önüne geçilmesini engelliyor. Yaşanan savaş ortamında binlerce masum insan hayatını kaybederken, bir o kadarı da hastanelerde tedavi oluyor ya da hayatının geri kalanını bir uzvu eksik olarak devam etmek zorunda kalıyor. Çatışma ortamından canını zor kurtararak yatak döşek kaçan ve kendini şanslı olarak adlandıran milyonlarca Suriyeli ise komşu ülkelere akın ediyor...

Sığınmacıların en fazla kapısını çaldığı ülkelerden biri de Türkiye oluyor... Son yapılan araştırmalara göre Türkiye sınırları içinde 500 binin üzerinde Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Bunlardan 300 bine yakını kamplar dışında ülkenin çeşitli illerinde yaşam mücadelesi vermeye çalışırken geri kalan kısmı ise kamplarda hükümetin sunduğu imkânlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Mevcut kamplar dışında kalan 300 bin Suriyelinin yaklaşık 100 bin kadarı ise İstanbul'da bulunuyor.

İstanbul'un hemen hemen her semtinde bir şekilde yaşam mücadelesi vermeye çalışan Suriyeliler yoğunlukla Aksaray, Fatih, Zeytinburnu, Eyüp, Sultançiftliği, Şirinevler, Başakşehir, Esenyurt, Sultangazi ve Ümraniye'de bulunuyor...

Suriyeliler için yeme-içme ve giyim ihtiyacından daha öncelikli sorun ise barınma sorunu olarak ortaya çıkıyor. Ancak maddi imkânsızlıklardan ötürü yoğunlukla parklarda yatıp kalkan Suriyeliler arasında ufak tefek birikimleri olan ya da İstanbul'da düşük bir rakam karşılığında çalışma imkânı bulanlar ise insafsız ev sahiplerinin fahiş kira ücretleri altında eziliyor.

KİRALIK EVLER KARABORSADA!

Suriyelilerin gelmesi ile birlikte bazı bölgelerde kiralık daire fiyatlarında neredeyse yüzde 100 artmış durumda... Suriyeli sığınmacılar gelmeden önce 300 - 500 TL'ye zor verilen derme çatma tabiri caizse 'ahır' gibi denilen evler için bin 250 TL'leye kadar kira ücreti talep edildiğini ifade eden emlakçılar, bazı mahallerde ise kiralık dairelerin karaborsaya düştüğünü ve bazı ev sahiplerinin bu durumu fırsata çevirmek için kendi oturdukları evlerden çıkıp kiralama yaptığını söylüyor.

EV SAHİPLERİ ÖZELLİKLE SURİYELİ KİRACI İSTİYOR

Gün içerisinde kendilerine gelen kiralık daire taleplerinin yüzde 80'nin Suriyeli sığınmacılar tarafından gerçekleştiğini dile getiren bölge emlakçıları, ailelerin 8-10 kişilik kalabalık aileler olması nedeniyle bazı ev sahiplerinin evlerini vermek istemediğini aktarırken, kimi ev sahiplerinin ise dairesinin özellikle Suriyeli sığınmacılara verilmesi yönünde talimat verdiğini ifade ediyor. Emlakçılar, ev sahiplerinin Suriyeli kiracı tercihin sebebinin ise direk yüksek kira fiyatları ile alakalı olduğunu söylüyor.

UYANIK EV SAHİBİNDEN AYLIK KONTRAT!

Fırsat bu fırsat diyen bazı ev sahipleri;  kiraların yanı sıra ev demeye bin şahit istenen yerleri için depozitoyu iki hatta üç katına çıkartırken, birkaç aylık kirayı da peşin olarak istiyor. Suriyeli aileleri yaşanabilecek her hangi bir olumsuzluk karşısında çıkartabilmek için ise kontratları aylık olarak hazırlıyor.

8-9 M2'LiK İNSANİ YAŞAM SINIRI ALTI ODALAR

Suriyelilere gösterilen yerler genellikle kiraya verilmekte zorlanılan bodrum katları, eski iş yerleri ve iş hanları oluyor. Hatta daire ve bodrum katlarının yanı sıra bazı uyanık mülk sahipleri atıl durumdaki han ve iş yerlerini odalara bölerek Suriyeli ailelere oda bazında kiralama yapıyor. Bu odaların büyüklüğü ise 8-9 m2 gibi insani yaşam alanların altında büyüklüğe sahip oluyor.

M2'Sİ NEREDEYSE 60 TL!

MazlumDer tarafından yapılan bir araştırmada ise bu yerler için istenen kira fiyatları pes dedirtiyor.  Araştırmaya göre vicdansız mülk sahiplerinin 8-9 m2'lik yerler için aylık 350 ile 600 TL arasında değişen uçuk rakamlar talep ettiği belirtiliyor. 9 m2'lik bir dairenin 600 liralık kirası m2'ye bölündüğünde ortaya 1 m2 başına 60 TL'nin üzerinde bir rakam çıkıyor. Bu rakam ülke genelinde ortalama 5 ile 20 lira arasında değişen kiralık m2 fiyatlarına kıyaslandığında ise ortaya en yüksek m2 birim fiyatı olarak çıkıyor.

ODALARIN HALİ İÇLER ACISI DURUMDA!

Yapılan araştırmaya göre fahiş fiyatlarla Suriyeli sığınmacılara kiralanan yerlerin hali de içler acısı durumda... Penceresi ve havalandırması olmayan, sadece kapı ile dört duvardan oluşan rutubetli odalar genellikle bodrum katlarda bulunuyor ve ağır lağım kokusuna maruz kalıyor. Söz konusu odaların içerisinde ise katlanabilir birkaç yatak ile ufak tefek eşyalar bulunuyor. Öte taraftan tuvalet ihtiyacı ise bir çok odanın ortak kullanımına sunulan hijyen ve temizlik ortamından yoksun tuvaletlerde gerçekleştirilirken bu durum da salgın hastalıklara adeta davetiye çıkartıyor...

 

kenan.biter@haber7.com

Kaynak: Haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!