1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bütçe tehlikeye girdi

Bütçe tehlikeye girdi

Bütçe Yasa Tasarısı tehlikeye girdi. Bütçenin çıkmaması halinde kamudaki maaşlar da dahil olmak üzere birçok ödememenin gerçekleştirilememesi durumu ortaya çıkabilir. Muhalefet değişik engellemeler içine girdi. Ak Parti ise karşı taktik geliştirdi. Meclis

A+A-

CHP 10 KOLİ 1800 ÖNERGE HAZIRLADI

Bütçe görüşmelerinde ilk kez muhalefet engelleme yapacak. Bütçe Tasarısı'na muhalefet şerhi koymakla kalmayacak olan CHP, ilk kez grup önerisi vererek ve maddelerde önergelerle konuşma sürelerini uzatarak görüşmeleri uzatmaya çalışacak. Önergelerin 1800 önerge toplam 10 koli olduğu belirtildi. Her önergenin yaklaşık 500 kelimeden oluştuğu ifade ediliyor. CHP'nin önergelerini çekmemesi halinde görüşmelerin sabaha kadar sürmesi bekleniyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Bu yapılanlar içtüzüğe aykırı. İlk kez bütçede böyle bir olay oluyor" eleştirisi getirdi.

MHP BOYKOT EDECEK

MHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu 2014 Yılı Merkezi Yönetim Raporu'nda yer alan bazı ifadeler sebebiyle Meclis Başkanlığı'na başvuracak. MHP, bu ifadelerin raporda değiştirilip yeniden kitabın basılmaması halinde ise tepki amaçlı Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerine katılmamayı planlıyor.

MHP'liYusuf Halaçoğlu, bütçeyle ilgili hazırlanan kitapta Anayasa'ya ve İller Kanunu'na aykırı ifadeler olduğunu ifade etti. 'Türkiye Kürdistan, Kürdistan, Dersim, Rojova' gibi bir takım ifadelerin yer aldığını dile getiren Halaçoğlu, Türkiye'de olmayan yerlerin bu kitapta olmasının, yasayla belirlenen yer adlarının değiştirilmesi ve oldu-bittiye getirilmesi hareketi olarak değerlendirdiklerini ifade etti. MHP olarak bunun kabul edilemez olduğunu belirten Halaçoğlu, "Bu durumu bir başvuruyla Meclis Başkanlığı'na iade ediyoruz. Umarız bunlara riayet edilir ve bu kitap yeniden Anayasa ve kanunlara uygun şekilde yeniden basılır. Basılmadığı takdirde alacağımız cevaba göre kararlar alacağız. Gerekirse bütçe görüşmelerine katılmamak başta olmak üzere bir takım tedbirler alacağız. Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür. Bunu herhangi bir bölge olarak nitelemek söz konusu bile olamaz" dedi.

CANİKLİ: TARİHTE İLK KEZ OLUYOR

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, İçtüzük 87'ye göre muhalefetin önerge hakkını kullanabileceğini ifade ederek, "Her maddede önerge vermek, grup önerileri getirmek bütçeyi engellemeye dönük. Bu şimdiye kadar hiç olmamış. İlk kez muhalefet böyle bir şey yapıyor. Biz de saatleri dengelemek için düzenleme yapacağız. Turların sayısı azaltılarak birleştirmeler yapılabilir" dedi. Canikli, şimdiye kadar bütçe görüşmelerinde teamüle göre, eski usulü bozmadan yapıldığını ancak bu kez CHP'nin engelleme amaçlı bu yol başvurduğunu ifade etti.

AK PARTİ'DEN MİLLETVEKİLLERİNE MECLİS'TE OLUN UYARISI

CHP'nin taktiğine karşılık ise Ak Parti, milletvekillerini bütçe görüşmelerinde Meclis'te olmaları konusunda uyaracak. Ak Parti zorunlu olmadıkça milletvekillerini yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerine çıkmamaları konusunda şimdiden uyardı. Böylece TBMM'de karar yeter sayısı için Genel Kurul'da 139 milletvekilinin hazır bulunması sağlanmış olacak. Yine CHP'nin verdiği önergelerden 7'şer tanesi işleme konulurken konuşma süreleri de kısıtlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!