1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çalışanı korkutan araştırma

Çalışanı korkutan araştırma

A+A-

Çalışanı tedirgin eden emeklilik yaşını yükseltme çalışmasının temelinde SGK’nın yaptığı bir araştırma çıktı.


33 ülkede yapılan araştırmaya göre bizdeki emeklilik yaşı 10 yıl daha düşük.

 

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek’in “Hiçbir OECD ülkesinde 48 yaşında emekli olan yok” açıklamasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar’ın da geçen hafta yaptığı “88 yıldır emekli maaşı ödediğimiz kişiler var” sözleri, emeklilik yaşı ile ilgili tartışmaların yeniden alevlenmesine yol açtı. Emeklilik yaşına ilişkin tartışmaların temeli, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Türkiye’deki emeklilik yaşına ilişkin yaptığı hesaplamalara dayanıyor. Hesaplamaların bir kısmı Bakanlar Kurulu’na da sunuldu. SGK, Türkiye’deki emeklilik yaşını 33 ülkedeki uygulamalarla karşılaştırdı. Yapılan karşılaştırmada, Türkiye’deki emeklilik yaşının diğer ülkelere göre 8 ila 10 yıl daha düşük olduğu belirlendi. www.polishaber.net

 

SGK acil önlem alınmasını istiyor

OECD ülkelerinde emekliliği hak kazanma yaşı ortalama olarak 62.9 düzeyinde gerçekleşirken, Türkiye’de ise bu ortalama 44.9 düzeyinde bulunuyor. SGK önümüzdeki 5 yıl içinde emekliliği hak kazanacak kişileri de masaya yatırdı. Bu çerçevede yapılan araştırmada 5 yılda milyonlarca çalışanın emekliliği hak edeceği belirlendi. Bu da SGK’nın aktüeryal dengelerinin bozulmasına yol açacak. Bu nedenle SGK konuyla ilgili olarak acil olarak önlem alınmasını istiyor. Ancak milyonlarca kişiyi ilgilendiren böyle konuda kimse tek başına sorumluluk almak istemiyor. SGK da hesaplamalarının sonucunu hükümet üyeleri ve diğer ekonomi birimleri ile paylaşarak bir anlamda topu ekonomi yönetimine attı. Şu anda kadar emeklilik yaşının yükseltilmesi konusunda alınmış bir karar yok. Bu konuda ise son kararı siyasi irade söyleyecek.

 

BAZI ÜLKELERDEKİ EMEKLİLİK YAŞLARI ABD 65.8/65.8, Almanya 65/65, Avustralya 64/65, Avusturya 60/65, Belçika 65/65, Danimarka 65/65, Fransa 60/60, Hollanda 65/65, İrlanda 66/66, İspanya 65/65, İsrail 62/67, İsviçre 64/65, İtalya 60/65, Japonya 62/64, Macaristan 62/62, Polonya 60/65, Yunanistan 60-65, Türkiye 58/60.

Batık AB ülkelerini Türkler denetleyecek

Türkiye’nin, uluslararası kuruluşlardaki etkinliği artıyor. IMF, Dünya Bankası ve OECD’nin ardından Avrupa Birliği (AB) Sayıştayı’nda da denetimci sayısı ikiye yükseldi. AB, batık ülkelerin denetimini gerçekleştiren Avrupa Sayıştayı’ndaki Türkiye’nin denetimci sayısını 1’den 2’ye çıkardı. Sayıştay Başkanlığı da AB Sayıştayı’nda görev yapacak iki üye belirleyerek AB’ye bildirdi. Söz konusu denetçiler mart ayından itibaren, AB’nin belirlediği ülkelerde, AB fonlarının denetimini yapacak.

 

Kentbank’ta Adabank formülü

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), TMSF tarafından el konulan Kentbank’ın Süzer Grubu’na iade edilmesi yönünde karar vermesinin ardından başlayan formül arayışları sürüyor. Bu süreçte Ankara da Süzer Grubu da konunun ‘uzlaşma’  ile çözülmesi için çaba sarfediyor. Konunun çözümü için de bazı alternatifler üzerinde duruluyor. Bu alternatiflerin başında ise TMSF kapsamında bulunan ve bugüne kadar çıkılan 5 ihalede de satılamayan Uzan Grubu’nun eski bankası Adabank’ın, Süzer Grubu’na verilmesi bulunuyor. Ancak banka, gruba muhammen bedel üzerinden verilecek. Grup da gerekli sermayeyi koyarak bankacılık yapma imkanını elde edecek. Söz konusu formül üzerinde henüz bir uzlaşma sağlanamadı. Masada sadece alternatif olarak duruyor.  Ekonomi kulislerinde grubun ise sermaye yükümlülüğünün yüksek olması nedeniyle bu alternatife sıcak bakmadığı konuşuluyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!