1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çalışanları sevindiren resmi tatil açıklaması!

Çalışanları sevindiren resmi tatil açıklaması!

Polishaber.net-Mercer, "2014 Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu"nu yayılandı. Mercer Türkiye Genel Müdürü Güleyin, Avrupa ülkelerinde resmi izinler ortalama 10 gün iken, Türkiye'de ise 17'ye kadar çıkabildiğini açıkladı.

A+A-

Polis Haber - Dünyanın lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer, firmaların çalışanları için zorunlu ve özel yan haklar uygulamalarında en etkin prosedür ve politika uygulamalarına ulaşması için çok önemli bir referans noktası olan 'Mercer Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu'nda resmi izinleri inceledi.

64 ÜLKE İNCELENDİ

Borsa Gündem'in haberine göre, tüm dünyada 40'tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, '2014 Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu'nda ülkelerdeki 'izin' durumlarını inceledi. Dünyada mobil iş gücünü yönetmenin giderek karmaşık bir hal almasıyla beraber firmaların bir çok faktörün yanı sıra ücretli izinleri de gündemlerinde üst sıralara taşımaları gerekirken dünya genelinde izinler de çok fazla değişkenlik gösteriyor. Firmaların çalışanları için zorunlu ve özel yan haklar uygulamalarını inceleyerek, en etkin prosedür ve politika uygulamalarına ulaşması için çok önemli bir referans noktası olan 'Mercer Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu', Türkiye'nin yanı sıra 64 ülkenin de verilerini içeriyor.

TATİL RAPORU

Ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel koşullarına göre değişiklik gösterebilecek izin uygulamasında dünya yüzde 94 ile en çok yeni yılı kutluyor. Yüzde 92 ile ülkelerin bağımsızlık günleri ikinci sırada yer alırken Noel yüzde 80, 1 Mayıs İşçi Bayramı yüzde 80 ve Hayırlı Cuma yüzde 48 ile sıralamada yer alıyor.

EN ÇOK TATİL ASYA'DA

Resmi tatillerde en cömert ülkeler ortalama 18'er günle Güney Amerika ekonomisinin önemli ülkerinden Kolombiya ve dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip Hindistan olarak dikkat çekiyor. Lübnan, Güney Kore ve Tayland ise 16 günle ilk beşte yer alan diğer ülkeler oluyor.

AVRUPA'DA SINIRLI

Raporun sonuçlarına göre ortalama 8 günle Sırbistan, Macaristan, Hollanda, İngiltere ve Meksika en cimri ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye ortalama 14,5 gün resmi tatil ile dünya ortalamasının üstünde yer alıyor. Yapılan incelemede Türk çalışanların 2015 yılında da 14,5 gün resmi tatil yapacağı görülüyor.

JAPONYA'DA 20 YAŞ TATİLİ

15 gün resmi tatil ortalamasına sahip Japonya, ilginç resmi tatillerle de karşımıza çıkıyor. Japonya'da her yıl ocak ayının 12'sinde 20 yaşını doldurmuş kişiler "yeni yaşı karşılama" tatili yapıyor.Bu ülkede ayrıca, doğaya olan saygı için 'Yeşil Günü', Yaşlılara Saygı Günü'ne itafen resmi tatil gerçekleşiyor.

17 GÜNE DE ÇIKIYOR

Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, Avrupa ülkelerinde resmi izinlerin ortalama 10 gün iken Türkiye'de bu rakamın 17'lere kadar çıkabildiğini belirtti.

DİNÇER GÜLEYİN: " TÜRKİYE RESMİ TATİLLERDE ORTALAMININ ÜSTÜNDE"

Türkiye'de resmi tatillerin Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve ulusal bayramlardan oluştuğunu söyleyen Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, bu tatil kararlarının da kanunla düzenlendiğini belirtti. Avrupa ülkelerinde resmi izinlerin ortalama 10 gün iken Türkiye'de bu rakamın 17'lere kadar çıkabildiğine dikkat çeken Güleyin, 2015 yılında da Türk çalışanların 14,5 gün resmi tatil yapacağının ön görüldüğünü söyledi. Güleyin, "Resmi tatillerin ortalamanın üzerinde olması Türk çalışanların normalden fazla izin kullandığı anlamına gelmiyor. İş ve özel hayat dengesinin korunması, büyüyen bir ekonomide ve özellikle İstanbul gibi metropollerde yaşayanlarda halen istenilen düzeyde değil. Bununla birlikte yıllık izin günlerinde firmalar kanunun üzerinde izin günü de sağlamayı tercih edebiliyor. Burada da esnek çalışma saatleri uygulamasına geçiş yapma düşüncesi de ön plana çıkıyor. Bunlara ilaveten çalışanların yogunluktan ötürü izin günlerini tam olarak kullanamaması da Türk şirketlerinin yönetmeye çalıştığı ortak sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!