1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Canik TP9 tabancalarıyla ilgili iddiaya cevap

Canik TP9 tabancalarıyla ilgili iddiaya cevap

Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Utku Aral, polisinde kullandığı Canik TP9 tabancalarının ateşleme sistemiyle ilgili iddialara cevap verdi.

A+A-

Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Utku Aral yaptığı açıklamada, “Türkiye’de, son jenerasyon tabancayı ilk tasarlayan ve üreten firma olan Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş., 10 binlerce TP9 serisi tabancalarını dört senedir hem Türkiye hem de dünya pazarlarına sunmaktadır. Polimer gövdeli ve iğne ateşleme sistemli yeni jenerasyon tabancalar, son 15 senedir Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya gibi en gelişmiş polis teşkilatlarına sahip ülkeler tarafından tercih edilmektedir. Söz konusu tabancaların en büyük özellikleri; hafif olmaları, kullanım kolaylıkları ve özellikle eski tasarımlara nazaran performans üstünlükleri ve mukavemetleridir. İğne ateşleme sistemli tabancalar gerekli bütün emniyet sistemlerine haizdir. Söz konusu silahlarda, tetik çekilmeden ateşlemeyi engelleyen 'iğne bloğu emniyeti', bilinçsizce tetiğin çekilmesini engelleyen 'tetik emniyeti' standart emniyet sistemleri olarak bulunmaktadır” dedi.

“YANLIŞ VE KASITLI YÖNLENDİRME HABERLER”

“TP9 serisi silahlarımız, dünyadaki iğne ateşleme sistemli benzerlerine (Glock, Sig Sauer, Steyr) daha da üstünlük sağlayan güvenli iğne düşürme mandalına da sahiptir” bilgisini veren Aral, şöyle konuştu: “Dolayısı ile bazı gazetelerde çıkan haberlerde söz konusu olan menfur olayın gerçekleşme şekli kriminal raporları ile ortaya zaten çıkacaktır. Menfur olayın, polimer gövdeli, iğne ateşleme sistemli son jenerasyon ve dünyadaki gelişmiş bütün ülkelerin emniyet teşkilatları tarafından yıllardır tercih edilen tabancaların, maalesef ülkemizde üretim teknolojilerine ulaşamamış kişi veya kurumlarca yanlış ve kasıtlı yönlendirildiği ortadadır."

Genel Müdür Aral, Canik TP9 tabancaları ile önümüzdeki aylarda Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ihalelerine de katılmak için çalışma başlattıklarını hatırlatarak, "Şirketimizin son dört yıldır TP9 serisi silah sistemlerinin yüzde 80'ini öncelikle Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 10’dan fazla ülkenin kolluk kuvvetlerinin kullanımı amacı ile ihraç etmektedir. 2013 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 25 bin adet tabanca alım ihalesinde TP9 modelimiz, ihaleye katılan yabancı marka silahlar da dahil mukavemet ve kırım testlerinde en başarılı performansı sergilemiştir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
3 Yorum