1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Casusluk Çetesinden Askere İnfaz Emri

Casusluk Çetesinden Askere İnfaz Emri

A+A-

İzmir TMK 10. Madde’yle Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen askerî casusluk soruşturması önceki gün tamamlandı. Savcılık raporunda, casusluk çetesinin, Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Kurumu’na sızdığı ve kozmik odalardaki “çok gizli” ibareli belgelere eriştiği kaydedildi.

Bülent Arınç’a suikast iddialarına ilişkin soruşturmayla gündeme gelen kozmik odalara savcıların girmesi aylarca tartışılmış, iki odanın incelemesi ise yalnızca bir hâkim tarafından yapılabilmişti. Ancak Genelkurmay Başkanı’nın girmesine dahi izin verilmeyen odalardaki, kopyalanması yasak belgeler casusluk çetesinden çıktı. Pandora veri tabanından çıkan 27 Mart 2011 tarihli “ozelkuvvetlerikomutanlığı.doc x” uzantılı dosyaya ilişkin savcılık raporunda şöyle dendi:


Şantajla belge sızdırma

“...belgede suç örgütünün Özel Kuvvetler Komutanlığı’na kendi örgüt üyelerinin atanması için kimlere şantaj yapılması gerektiğinden ve yine kozmik odadan her türlü bilgi ve belgenin temini için kime nasıl şantaj yapılacağının yazıldığı, buradan devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belge, kişisel veri, şantaj amaçlı çekilen videolar, resimler yer almaktadır.”

Çetenin bu konuda başarı sağladığı ise, aynı dosyada bulunan Özel Kuvvetler için hazırlanan “Kuzey Irak Planları”, “Irak Kuzeyi gelişmeler Haziran 2009”, “Atmaca Suriye” gibi “çok gizli” damgalı belgelerden anlaşılıyor. Raporda, bu belgelerin yanı sıra, söz konusu bölgelerde görev yapan köy korucularının tamamının ismi, adresi, zaafları, aile durumları ve görev yerlerine ilişkin tüm bilgilerin bulunduğu bir klasör belgeye de dikkat çekildi.


Boyun eğmeyenlere infaz

Raporda, eskortlarla cinsel ilişkiye girmiş ve görüntüsü alınmış personele şantaja boyun eğmemeleri halinde, para teklif edilmesi ya da bu çalışanların zaaflarının kullanılması yoluna gidildiği, buna rağmen ikna olmayanlar için de infaz kararı çıktığı dile getirildi. Buna örnek olarak ise C.A. isimli muvazaaffın örgütün tuzağına düştüğü, hatta bu yüzden görev yaptığı ilde bir Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat ettiği ve bu nedenle infazına dair emir verildiği yönündeki not gösterildi. 31 martta oluşturulan Pandora veri tabanının içindeki not şöyle:

“24.09.2010 tarihinde C.A. Avukatı H.C. tarafından Ankara’da ..........’nın tehdit edildiğine dair Yalova savcılığına şikâyette bulunmuş. 2010/6559 Nolu şikâyette C.A.’nın 0546........... nolu telefondan mayıs ve haziran aylarında gizli numara ile birkaç defa aranıp ‘senin gözünü çıkarırız, kulağını keseriz, yok ederiz’ şeklinde tehdit edildiğini söylemişler. Bu durum mide bulandırmaya başladı. Ne yapsak ters tepiyor. En kısa zamanda bu durum çözülmeli. C. parayı çok sever. Olayın üzerine gitmemesi için para teklifi yapılabilir. Kabul etmezse son çare olayın kökten halledilmesi olabilir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!