1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çelik'ten 3 önemli konuda açıklama

Çelik'ten 3 önemli konuda açıklama

Taşeronluk, emeklilik yaşı ve THY'deki grev kararıyla ilgili açıklamalar yaptı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin hakları konusunda ciddi sorunlar olduğunu belirterek, "Bu çalışma koşullarının sürdürülebilirliği yoktur." dedi.

Faruk Çelik, Türk Hava Yolları'nın grev kararı ile ilgili olarak ise "300 kişi işe alınmadı diye  76 milyonun hukukuna dönük bir haksız uygulamayı da yapmamak gerekiyor" diye konuştu.

BAKAN ÇELİK, TAŞERONLUK SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın düzenlediği "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Getirdiği Yenilikler" konulu toplantıya katılan Bakan Faruk Çelik, taşeronluk sistemini eleştirdi.

"ASGARİ ÜCRETLE DAHA AŞAĞISI OLMAZ DİYORUZ, DAHA YÜKSEĞİNİ VEREMEZSİNİZ DEMİYORUZ Kİ..."

Çelik, "Asgari ücret veriyorsunuz 5 yıl vermeye devam ediyorsunuz. Asgari ücret bir taban bir koruma ücreti bunda anlaşamıyoruz.. Bundan aşağı veremezsin, bundan yukarı veremezsin demiyoruz ki... 12 saat 13 saat çalıştırılan işçiler var" dedi.

EMEKLİLİK YAŞI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR MU?

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Faruk Çelik, emeklilik yaşıyla ilgili çalışmaya da açıklık getirdi.

Bakan Çelik, "Yaşa takılanlar diye ifade edilen kardeşlerimizle biraraya geldik, sorunlarını dinledik, çözüm önerilerini sundular. Çözüm önerileri onlardan geldi, bizden gelecek bir çözüm önerisi yok ki. Yasa çıkmış uygulamaya girmiş 14 yıl olmuş. Onlardan gelen teklifleri bir bakış açısı ile biz bir değerlendirme yapacağımız söyledik. Konu bundan ibaret" diye konuştu.

"THY'DEKİ GREV KARARINA BİR ÇÖZÜM BULMAMIZ GEREKİYOR"

Türk Hava Yolları çalışanlarının aldığı grev kararı da gündemdeki bir diğer konuydu.

Çelik, "Türk Hava Yolları'nda açık söylüyorum bir grev sürecine girilmiş bulunuyor. Ancak bunun tek soruna indirgenmesi doğru değil. 300 kişi işe alınmadı diye 76 milyonun hukukuna dönük bir haksız uygulamayı da yapmamak gerekiyor. Kuruma gelen mahkeme kararı nedir, o kurumla ilgili bir durum.  300 kişinin hakkı varsa, yargı kararı varsa bu ayrı bir durum. Ancak yeni 300 kişiyi de mağdur etme gibi bir durum da olmamalı. O yüzden çözüm bulmamız gerekiyor. Yeni bir mahrumiyet oluşturmayalım. Bunu çözelim. Biz haksızlığın karşısındayız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!