1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cep Telefonu İmei

Cep Telefonu İmei

Cep telefonu imei numarası sorgulama işlemini yaparak telefonunuzun üzerinde bulunan imei numarasının ne olduğu bilginine ulaşabilirsiniz.

A+A-

 

Cep telefonu imei numarası sorgulama işlemini yaparak telefonunuzun üzerinde bulunan imei numarasının ne olduğu bilginine ulaşabilirsiniz. Kaçak ürünler dışında dünya gelelinde cep telefonu üretimi gerçekleştiren tüm markalar için belirlenmiş imei numaraları bulunmaktadır. İmei numarası sorgulama servisi bu telefonların kilitlenme olasılığı olup olmadığına yönelik bir hizmettir. İmei güvenlik uygulaması olma özelliğinden ötürü markalar tarafından zorunlu olarak kullanılmaktadır. Günümüzde çok yaygın olarak satılmakta olan kaçak telefonlar ucuz ve sağlam olmalarına rağmen üretilmeyen imei numaralarından ötürü bir süre sonra kapatılmaktadır.

Kapatılan imei sisteminde telefon kitlenmekte ve bir daha kullanılamamaktadır. Kaçak telefon satan mecralar her ne kadar bu işlemlerde kilidin kaldırılacağı ve imei yüklemesi yapacaklarını belirtiyor olsalar da yine bir süre sonra aynı sürecin yaşanması söz konusu olabilmektedir. İmei no sorgulama ekranı tüm telefon markaları için geçerli olup marka adı yazmadan sadece numara bilgisinden yola çıkılarak işlem yapılabilmektedir. Günümüzde imei numarası çoğaltan ve satışı gerçekleştiren birçok telefon bayii bulunmaktadır. Bu anlamda mümkün mertebe yasal olmayan bu işlemlerden ötürü müşterileri ile çoğu sorun yaşayacağı için yasal yollarla alınmayan telefonlarınızı biran önce yasal hale getiriniz. İmei sorgulama yaparak telefonlarınızın yasal olup olmadığını kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Kaynak: E Devlet İmei Sorgulama