1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cezaevinden kaçan 18. PKK'lı da yakalandı

Cezaevinden kaçan 18. PKK'lı da yakalandı

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17'si, Bingöl Merkez Ortaçanak köyü kırsalında yakalandı. Kaçan kişi de yapılan çalışmalar sonucu yakalandı.

A+A-

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak kaçan 18'inci tutuklu da jandarmanın operasyonuyla yakalandı.

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde kazdıkları tünelden kaçarak firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17'si Bingöl Merkez Ortaçanak köyü kırsalında yakalandı. Kayıp olan diğer PKK'lının da daha sonra yakalandığı bildirildi. Cezaevinden tünel kazarak kaçan tüm firariler 1 gün sonra yakalanmış oldu.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin işbirliğiyle yürütülen operasyonda, İnsansız Hava Aracı aracılığıyla da havadan ve karadan arama tarama yapıldı.

SİLAHSIZ YAKALANDILAR

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler: PKK'lıların silahsız yakalandığını duyurdu.

SAYIMDA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Bingöl-Muş karayolunun 12'nci kilometresindeki Kaleönü Mahallesi'nde bulunan M Tipi Kapalı İnfaz Kurumu'nda kalan 18 PKK'lının firar ettiği dün sabahki sayımda ortaya çıktı.

Aralarında örgütün dağ kadrosunda bulunan, güvenlik görevlilerinin şehit edildiği saldırıları yapan ve çatışmalarda yakalananların da yer aldığı 14'ü hükümlü, 4'ü tutuklu 18 PKK'lının sabah koğuşlarında olmadığı tespit edilince geniş çaplı arama yapıldı.

KAÇAN PKK'LILARIN İSİMLERİ

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 PKK'lının isimleri şöyle:

Baran Günana (Kars), Selami Kızıl (Mardin), Diren Yaşa (Diyarbakır), Veli Taşkıran (Diyarbakır), Şeref Gülen (Diyarbakır), Ahmet Oyunlu (Diyarbakır), Ramazan Benice (Diyarbakır), Rıdvan İpek (Diyarbakır), Ali Nergis (Diyarbakır), Devrim Kavak (Batman), Diyar Kaydu (Diyarbakır), Ekrem Taş (Bingöl), Hüseyin Barsak (Siirt), İbrahim Engin (Diyarbakır), Emrah Ubiç (Kars), Cemil Doster (Diyarbakır), Osman Kılıç (Bingöl), Ozan Alpkaya (Mardin).

OPERASYON SÜRÜYOR

18 tutuklu ve hükümlünün yakalandığı merkez Ortaçanak köyünün Konsaritepe mevkisinde güvenlik güçlerince yürütülen operasyon hava destekli devam ediyor. Kobra ve skorksy helikopterleri alan taraması yaparken, güvenlik güçleri de karadan operasyonlarını sürdürüyor.

BAKAN GÜLER NEFES KESEN FİRARİ OPERASYONUNU ANLATTI

Bakan Güler, dün Bingöl Cezaevi'nden firar eden 18 tutuklu ve hükümlünün yakalanmasına ilişkin, "Kaçışın akabinde, 24 saatlik sürede yakalanmış olmalarını başarılı bir operasyon olarak değerlendiriyorum" dedi. Güler, Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapanış toplantısına gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dün Bingöl M Tipi Cezaevi'nden 14'ü tutuklu 4'ü hükümlü bölücü terör örgütü mensubu 18 kişinin kaçtığının vardiya değişimi sırasındaki sayımda belirlendiğini anımsatan Güler, olayın hemen ardından Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Valiliğin de dahil olduğu geniş çaplı bir inceleme başlatıldığını anlattı.

Ankara'dan bir ekibin de bölgeye sevk edildiğini hatırlatan Güler, arama-tarama çalışmaları sırasında gece firarilerin bulunduğu yerlerle ilgili tespitlerin yapıldığını, bu bölgelere Jandarma Özel Harekat taburlarının indirildiğini, Bingöl'ün 15 kilometre kuzeyindeki Ortaçanak bölgesinde firarilerin yakalandığını bildirdi.

Güler, "Teröristler dağda mı yakalandı" sorusuna "Evet, Ortaçanak bölgesinde dağda yakalandılar" yanıtını verdi.

Firarla ilgili incelemenin de devam ettiğini belirten Güler, "Ama hemen kaçışın akabinde, 24 saatlik bir süre içerisinde yakalanmış olmalarını başarılı bir operasyon olarak değerlendiriyorum. Jandarma ve istihbarat birimlerimizi de yürekten kutluyorum. Elbette böylesi olayların bir daha yaşanmaması bakımından yapılacak tespitlere göre, alınacak yeni tedbirler de olabilir" dedi.

GÜLER: BİR TAKIM DESTEK VE İŞBİRLİĞİYLE GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR

Firarilerin yakalandıkları yere kadar yürüyerek mi gittikleri yönündeki soruya da Güler, şu yanıtı verdi:

"Oraya nasıl ulaştıkları konusunu değerlendireceğiz. Nerede elbise değişikliği yapıldı, nerede araçlarla değiştirildi. İçeriden dışarıdan buna kim destek oldu? Mutlaka bunun birtakım desteklerle, işbirliğiyle yapılmış olma ihtimali vardır. Çünkü 2 yıl boyunca hangi aletlerle o kadar toprak nereye götürüldü gibi birtakım soruşturmalar var. Adalet Bakanlığımız cezaevi içindeki tedbirler yönünü araştıracak. Cezaevinin iç güvenliğini Adalet Bakanlığı sağlıyor. Dış koruması Jandarma Genel Komutanlığının uhdesinde. Biz de o yönden mülkiye ve Jandarma Genel Komutanlığı müfettişleriyle olayı araştırıyoruz. Olayın bu boyutu ayrı. Yakalanma boyutu da çok önemliydi. Yakalanmış olmaları önemli bir gelişmedir."

Firarilerin sorgudan sonra hangi cezaevine konulacağının sorulması üzerine Güler, bunun Adalet Bakanlığınca değerlendirileceğini belirtti. Bakan Güler, olayda ihmali tespit edilenlere yönelik soruşturmaların ardından müeyyidelerin hayata geçeceğini söyledi.

1997'DEN BERİ İLK KEZ BAŞARILI OLDU

Cezaevlerinden tünel kazarak kaçış olayları, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan 18 mahkumun firar etmesiyle yeniden gündeme geldi.

1997 yılından bu yana ilk kez tünel kazarak kaçış eylemi başarılı oldu.

Türkiye'de son 50 yılda tünel kazarak meydana gelen kaçış olayları şunlar:

"1971 yılında Mahir Çayan ve 4 arkadaşı, Maltepe Askeri Cezaevi'nden tünel kazarak kaçtı.

1993 yılında 18 tutuklu, 35 metre tünel kazarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar ettti.

1988 yılında 29 mahkum 60 metre uzunluğunda tünel kazarak İstanbul Metris Cezaevi'nden kaçtı.

1988 yılında 18 mahkum 118 metre uzunluğunda tünel kazarak Kırşehir Cezaevi'nden firar ettti.

1997 yılında İskenderun Cezaevi'nden 54 metre uzunluğunda tünel kazarak 28 mahkum firar ettti".

2011 yılındaki Van depremi sonrasında ise cezaevi duvarlarının yakılması sonucu 335 mahkum kaçmıştı.

1988 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde kazılan tünelin çıkışının çökmesi sonucu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 1995 yılında Bayrampaşa Cezaevi'nde, 1996 yılında Çankırı Cezaevi'nde ve Bursa Özel Tip Cezaevi'nde tüneller firar olayı gerçekleşmeden ortaya çıkmıştı.

En son bu yılın Mart ayında Malatya E Tipi Cezaevi'nde mahkumların tünel kazdığı ortaya çıkmıştı. Kaçış olayı gerçekleşmeden kazılan tünel farkedilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!