1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'li Onanç istifasının nedenini açıkladı

CHP'li Onanç istifasının nedenini açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Onanç açıklama yaptı.

A+A-

CHP'li Onanç, Türkiye'nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP'nin süreci yapıcı bir şekilde ele alan yaklaşımı olması gerektiğini savunarak "Parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımız kalmadı '' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gülseren Onanç, yazılı açıklamasında, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşme sonucunda, CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini bıraktığını hatırlattı.

Bugün CHP'de yer alan birçok kişi gibi 2010'da büyük umutlarla CHP'ye geldiğini ifade eden Onanç, şöyle devam etti:

"2012 yılının Ağustos ayında başladığım Genel Başkan Yardımcılığı görevim boyunca, CHP'nin sosyal demokrat kimliğini, demokrasi ve temel hak ve özgürlüklere olan sarsılmaz inancını benimsedim. CHP'nin Türkiye için yeni bir umut olabileceğine inandım ve partimin bu yolda devam etmesi için tüm yerleşik düşüncelere ve önyargılara karşın çalışmalarımı inançla sürdürdüm. Son süreçte, CHP'nin halkı daha iyi anlaması, halkla daha iyi bütünleşmesi, halka yönelik politikalar üretmesi ve Türkiye'nin geleceğine dair umut veren bir parti olması için çaba gösterdim."

CHP'nin, ülkenin içinde bulunduğu önemli bir sürecin dışında kalmaması gerektiğine inandığını vurgulayan Onanç, açıklamasında "Siyasi iktidarın Türkiye'nin bu en önemli sorununa çözüm sürecini tek yanlı, muhalefeti dışlayıcı bir tutumla ve yöntem hatalarıyla yürütmesinin sakıncalarına karşılık, CHP'nin kendi siyasi yaklaşımını açık ve net bir şekilde ortaya koymasının doğru olacağına inanıyorum" görüşüne yer verdi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP'nin aktif politika üreten, katkı sunan, süreci yapıcı bir şekilde ele alan bir yaklaşımı olması gerektiğini savunan Onanç, "Ancak bu noktada, parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik. Bu fikir ayrılığından dolayı CHP'de yönetici olarak kalmamın doğru olmayacağını görüyorum" ifadesini kullandı.

"KILIÇDAROĞLU'NUN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA..."

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda CHP'de sürdürdüğü Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiğini bildiren Onanç, parti meclisi üyeliğine "aynı azim ve inançla" devam edeceğini kaydetti.

Onanç, "Türkiye'ye barışın ve demokrasinin gelmesi, CHP'nin çağdaş ve sosyal demokrat bir parti olması" için çabalarını sürdüreceğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!