1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cihaner istedi, emniyetten Ergenekon dosyasını çaldım

Cihaner istedi, emniyetten Ergenekon dosyasını çaldım

Kendisini, CHP Milletvekili Cihaner’in, sanığı olduğu Erzincan Ergenekon soruşturmasıyla ilgili belgeleri çalmakla görevlendirdiğini iddia eden Fatih K., “İstediği belgeleri Emniyetten alıp kendisine verdim. Benden yalancı tanıklık istedi” ded

A+A-

Eski Erzincan Başsavcısı, CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in, yasaya aykırı olarak görevlendirerek kendisine muhbirlik yaptırdığı polis memuru Fatih K., yakalanınca şok iddialarda bulundu. Fatih K., Ergenekon soruşturmasını yürüten Erzincan TEM bilgisayarlarındaki evrakların çalınmasını kendisinden Cihaner’in istediğini belirterek, bu evrakları polis bilgisayarından alarak sahte isimle Cihaner’e gönderdiğini söyledi. Fatih K., Cihaner’in kendisinden Erzincan halkını galeyana getirip emniyeti bastırmasını istediğini de anlattı.

15 Mayıs’ta gözaltına alındı

Emniyet bilgisayarlarına girerek yasa dışı yollarla elde ettiği bilgileri almak iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen eski polis memuru Fatih K., 15 Mayıs 2013’te Ankara’da gözaltına alındı. İlk ifadesinin ardından Erzurum TMK 10.maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Yaşar Sadık Taşkın’a ifade veren Fatih K., dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında şok iddialarda bulundu.

VKGB dergisi referansım olmuş

Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği’nin çıkardığı dergiye abone olduğunu ifade eden Fatih K., “İlhan Cihaner, beni abonesi olduğum dergi ile bir takım kimselerin benim ulusalcı fikirlerim nedeniyle bana referans olduklarını söyledi” dedi. Başsavcılık makamında baş başa yapılan görüşmede Cihaner’in kendisine emniyet içindeki bazı yapılarla ilgili operasyon yapacağını, kendisine bilgi taşımasını istediğini ifade etti.

Periyodik olarak bilgi verdim

Fatih K., periyodik aralarla topladığı bilgileri Cihaner’e aktardığını, bu durumun Cihaner’in tutuklanması sonrasında da devam ettiğini söyledi. Fatih K., “Ben Başsavcı’nın sözlü talimatı gereğince istihbarat ve TEM şube müdürlüğü personeli hakkında bilgi toplamaya devam ettim” dedi. Fatih K. ifadesinde özetle şu iddialarda bulundu:

Kahverengi ajandaya not aldı

Cihaner’in talimatıyla Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terör ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ile ilgili buradaki personelin durumu ve bir takım hususları araştırıp almış olduğum notları sözlü olarak kendisine ilettim. Benim bildirdiğim hususları sürekli yanında gördüğüm kahverengi ajandasına not alıyordu.

‘Bunların hepsi saçmalık’

İlhan Cihaner, STAR’ın konuyla ilgili sorusuna bir süre sessiz kaldıktan sonra “Bunların hepsi saçmalık, başka da söyleyeceğim bir şey yok” cevabı verdi. Tüm çağrılara rağmen sanık olduğu Erzincan Ergenekon davası duruşmalarına katılmayan Cihaner için, son duruşmada ‘zorla getirme’ kararı çıktı.

Erzincan’ı galeyana getir emniyet müdürlüğünü bastır

TEM BİLGİSAYARINA GİRMEMİ İSTEDİ: Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğünün bilgisayarlarına girip soruşturma evrakları veya diğer bilgileri getirmemi istedi. Ben de eğitim şube müdürlüğünde bulunan H.A’nın şifresini kullanarak bu bilgisayarlara girdim.

KENDİ SORUŞTURMA EVRAKLARINI İSTEDİ: Bilgisayarda Erzincan Ergenekonu soruşturmasına ilişkin evrakları ve dosyayı buldum. Çünkü Başsavcı benden özellikle o soruşturmayla ilgili dosyaları ve varsa insanlar hakkında tutulan fişleme notlarını istiyordu. Ben de bunları flash disk aktardım.

SAHTE İSİMLE BİLGİLERİ GÖNDERDİM: Elimdeki 8 gb’lık flash diski açamadım. Hemen akabinde kendime doktor raporu alıp memleketim Kırıkkale’ye gittim. Kırıkkale’deyken birkaç DVD’ye aktardığım bilgi ve belgeleri Oğuzhan Yıldırım ismi ile PTT’den kargo ile İlhan Cihaner’e gönderdim. Cihaner, aramızdaki ilişkinin ispatlanmaması için beni tembihlemişti.

4-5 BİN KİŞİLİK DOSYAYI BASIN TOPLANTILARIYLA YAY: DVD’yi gönderdikten sonra Paradis Pastanesi’ndeki ikili görüşmemizde benden TEM şubeden elde ettiğim dosya ile ilgili ve özellikle yaklaşık 4-5 bin kişilik arşiv kayıtlarını Erzincan’da yaymamı, basına çıkıp bunları açıklamamı, bu şekilde halkı galeyana getirip halkın emniyet müdürlüğünü basmasını sağlamamı istedi.

YALANCI TANIKLIK ETMEMİ İSTEDİ: İlhan Cihaner Erzincan Çatalarmut Barajı’nda bulunan mühimmatla ilgili olarak güya bu mühimmatın Erzincan Emniyet Müdürlüğü görevlilerince baraja atıldığı konusunda yalancı tanıklık yapmamı benden istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!