1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Çözüm sürecinin sahibi millettir"

"Çözüm sürecinin sahibi millettir"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından önemli değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından önemli değerlendirmelerde bulundu.
Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan kısımlar şöyle:

Silopi'de telafi restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Diğer ilçelerimizde de öyle. Bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyoruz.
ÖĞRENCİLER İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ
Okula gidemeyen öğrencilerin bugünden başlayarak 5 Şubat'a kadar telafi eğitimi yapılması için çalışma başlamıştır. Her bir öğrencinin velisinden izin alınmıştır.
Öğretmenlerimize, bu zor dönemde öğrencilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz. Ayrıca hem öğrenci hem de öğretmenlerimiz için psikolojik danışma dersleri gibi imkanlar sunulacaktır.
BAYIBUCAK YALNIZ DEĞİLDİR
Bayırbucak'ta rejim güçleri ve DAEŞ güçlerince Türkmenlere karşı son derece acımasız saldırılar devam ediyor. Bu olayları yakinen takip ediyoruz. Türkmen kardeşlerimizin yalnız olmadığını belirtmek isterim. Ümit ederiz ki Suriye'de sağlanacak barışta, Bayırbucak'taki Türkmen kardeşlerimiz de huzura kavuşacaktır. Rusya, DAEŞ'le mücadele gerekçesiyle muhaliflere saldırmıştır. Elimizdeki bilgiler bu yöndedir.
CENEVRE GÖRÜŞMELERİ
Malesef 5 yıldır devam eden Suriye'deki bu kirli savaş, zaman zaman tarafların rakipmiş gibi görünen grupların birbirlerine nasıl destek olduğunu ortaya koymuştur. Rusya'nın Türkmenlere saldırısı DAEŞ'le mücadele bahanesiyle yapılmıştır, çok az saldırısını DAEŞ'e karşı yapmıştır. DAEŞ rejimle muhalif olduğunu iddia etmekte ama sahada fiilen rejimle işbirliği içindedir. O yüzden bir masada iki taraf olmalıdır, muhalefet olmalıdır.
PYD ile rejim, rejimle DAEŞ'in işbirliği yaptığı herhalde gizli kapaklı değildir. Bir tarafta rejim güçleri ve işbirlikçileri diğer tarafta da muhalefet yer almalıdır. Dolayısıyla PYD ya da DAEŞ'in yer almasına kimse razı olmaz. 5 yıldır Suriye'nin gaddar ve barbar saldırılarına direnen ulusal muhalefet buna karşı çıkar.
PKK KIRMIZI KİTAPTAN ÇIKARTILDI MI?
PKK'nın kırmızı kitaptan çıkarıldığı haberleri külliyen yalandır. PKK, iç güvenlik tehdidi olmaktan çıkarılmış değildir. Bu konuda kim ne yazıyorsa yalandır.
Türkiye'de özellikle bölgedeki STK'lar ve kanaat önderleri olmak üzere bütün çevreleri sürece dahil olması esastır. Çözüm sürecinin sahibi milletin kendisidir.
1128 SÖZDE AKADEMİSYEN
Akademisyenler bildirisine imza atan birçok kişinin metni tam anlamıyla okumadığı düşünülebilir. Kimse terör olaylarını bu şekilde yorumlayamaz. Okulların bombalanması, hendekler ve barikatlar kurulması, bunlar yokmuş gibi böyle bir bildirinin yayınlanması kabul edilebilir değil. Yanıltıcı bir bildiridir. Kimsenin toplumu yanıltmaya hakkı yoktur. Keşke böyle bir bildiri olmasaydı."
BAŞİKA KAMPI
Türkiye Başika'ya tesadüfen kendi isteğiyle gitmedi, uluslararası ihtiyaçlar kapsamında Musul ulusal muhafızlarının eğitimi için gitmiştir, bunu Sayın Biden da ABD de biliyor.

Ajanslar


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!