1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: "TİB Kapatılıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: "TİB Kapatılıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı'na katıldı ve flaş açıklamalar yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, flaş açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, "TİB’i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsini de hazırlıklarını yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB, BTK’ya kapatılmak suretiyle BTK gereken adımları kendisi atacak. dedi. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Türkiye 15 Temmuz akşamı tarihinin en hain, en alçak darbe girişimine maruz kalmıştır. Şüphesiz her darbe kötüdür ama 15 Temmuz doğrudan milleti hedef alması, doğrudan millete saldırılması nedeniyle hepsinden çok daha kötü bir gece olarak hafızalara kazınmıştır. Darbe gecesi saldırılar 4 yer var. Birisi emniyet ve özel harekat müdürlüğü. Diğer ikisi ise TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’dir. Hatta içinde bulunduğumuz binanın doğu cephesi de helikopter ateşlerine maruz kalmıştır. TBMM’de Başbakanların kullandığı bölge ateş altına alınmıştır. Bu ikimin ortak özelliği doğrudan milletin oylarıyla iş başına gelen kişilerin makamları olmasıdır. Sizler uluslararası yatırımcılar olarak karşımda bulunuyorsunuz.

"ŞUANA KADAR BATIDAN GELEN HİÇBİR TEMSİLCİ YOK"

Dünya ağırlıklı olarak demokratik yapılarla yönetilen rejimler içindedir. Demokrasiler iftihar edilen rejimlerdir. Batı ülkelerinin tamamı demokratik parlamenter rejimlerdir. Sadece Fransa’nın yarı başkanlık sistemini bir kenara koyarsak diğer hepsi parlementer sistemlerdir. Şu ana kadar bize batıdan gelen hiçbir temsilci yoktur. Ziyaretimize gelen hiçbir temsilci yoktur. Fakat Fransa’da terör eylemleri olduğunda oralara nasıl gittiklerini biliyoruz. Bazı ülkeler havaalanlarında Türkiye’ye gitmeyin, Türkiye’ye gidişiniz Erdoğan’ı güçlendirir gibi reklamlar yapıyorlar. Bu nasıl demokrasidir. Ben askeri darbe ile iş başına gelmiş bir cumhurbaşkanı değilim. Halkının yüzde 50 oyuyla iş başına gelmiş bir cumhurbaşkanıyım.

"BİR BAYAN KARDEŞİMİZİN BAŞI KOPARAK ORANIN ÇATISINDA BULUNDU"

Türkiye’nin nereden nereye geldiği, küresel sermayeye yönelik attığı adımlar ortada. Bunu en iyi sizler biliyorsunuz, en iyi sizler yaşadınız bunu Türkiye’de. Türkiye’nin ekonomide en güvenilir ülkelerden biri olduğunu sizler yaşadınız. Bize karşı yapılan bu darbe girişiminin arkasında Türkiye’nin bu yükselişini hazmedemeyen güçler olduğunu söylemek lazım. Bu olay sadece içeride planlanan bir olay değildir. İçeride aktörleri olan senaryosu dışarıda yazılan bir darbe hareketidir. Bir şeyi hesap edemediler. Bu milletin kendisini hesap edemediler. Bu milletin evlatlarının tankların altına yatabileceklerini akıl edemediler. Burayı bombaladıkları zaman 5 şehidimiz var.

Bir bayan kardeşimizin maalesef başı koparak oranın çatısında bulundu. Bunu yapanlar acaba hangi vicdan, hangi insani bir yapı kalkıp kendi halkına uçaktan bomba yağdırarak böyle bir vahşeti yapabilir. Ne yazık ki bu ülke darbeler tarihi içerisinde çok farklı bir darbeyi yaşadı. 238 şehit verdik, 2200’e yakın yaralılarımız var. Dün gece 12, 1, 1.5 gibi gazilerimizi arıyorum. Bir tanesi genç, Sabri, 34 yaşında. Yazılımcı, hava savunma sistemlerini çok seven bir gencimiz. Birinci tankın altına atlayıp, ikinci tankın da altına yatan ve inşallah kolunu kaybetmeyecek. Telefonda konuşurken sanki Sabri’ye hiçbir şey olmamış. Reisim 'sen iyi misin' diyor. Bu inanç bu azim oldukça bu millete darbeler hiçbir şey yapamayacaktır.

'CUMHURBAŞKANIM AMA DİKKATLİ OLUN'

Bir tane albayımla konuşuyorum, 7 mermi almış. Albayım bakıyorum hala bizi düşünüyor, 'Bu FETÖ’nün takımı buralarda hala eksik değildir aman Cumhurbaşkanım dikkatli olun' diyor. Biz tedbirleri alıyoruz Davut albayım, sen kendine iyi bak. Buradaki yeni binamızda yaptığımız hem açılış hem şehitleri anma gecemizde o havayı gördüğümüzde bu milletin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gördüm. Evvelallah bu millet yoluna kararlılıkla yürüyecektir.

MERKEL'E ANAYASA TEPKİSİ

Almanya’ya Sayın Şansölye’ye 4 bin dosya verdim, bunların hiç birisi bize dönmedi. Fakat Pazar günü Almanya’daki vatandaşlarımızın oluşturduğu STK’lar Köln’de bir miting düzenlediğinde video konferansla benim bağlanmamı hazmedemediler. Alman mahkemeleri çok hızlı çalışıyor maaşallah. Anında Anayasa Mahkemesi hayır kararı verdi. "Geciken adalet adalet değildir Sayın Şansölye" dediğimde "haklısınız" dedi ama burada Anayasa Mahkemesi hemen karar veriyor. Geçmişte terör örgütü PKK’nın lider kadrosunda olanları konuşturuyorsun video konferansla. Batı terörün yanında mı demokrasinin yanında mı? Batı teröre destek veriyor ve darbelerin yanında maalesef. Dost bildiklerimiz gidiyor terörün yanında, darbecilerin yanında yer alıyor. Fransa aynı, Belçika aynı. İşte iş adamamız Özdemir Sabancı. Katili belli mi, elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor mu? Açık sözlü olalım, doğru olalım ama yürekli olalım. Yürekli olmazsak dünyadaki ülkelerde çok daha can yanar. 

ABD'YE GÜLEN TEPKİSİ

ABD’de yaşayan o FETÖ denilen zat bu işin başında mıdır diyecek kadar dünyadan bir haber olanlar. Bu kadar kendilerine gönderdiğimiz belgeler var. Bizden bunca teröristleri istediniz. Bu teröristler için biz sizden belge istemedik. Eğer ABD bizden bu teröristi istiyorsa, bizim cezaevimizde yatıyorsa verelim gitsin dedik. Biz böyle birini istiyoruz siz saklamaya devam ediyorsunuz. En büyük mali kaynakları bu charter school’lardır. Bunları görmemek mümkün müdür? ABD’nin parlamentosunda parayla destekledikleri kişileri bildirdik kendilerine. Daha ne olacaktı.

"TİB'İ KAPATACAĞIZ"

Bu süreç Türkiye’nin devlet yapılanmasında bir revizyonuna fırsat hazırlamıştır. Mesela TİB’i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsini de hazırlıklarını yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB, BTK’ya kapatılmak suretiyle BTK gereken adımları kendisi atacak. 

Gündemimizdeki en önemli konulardan birisi savunma sanayimizdir. Yapar mıyız bunu, yaparız. İnsansız hava araçlarını üretiyoruz. İnşallah savaş uçaklarımızı, yolcu uçaklarımızı, füzelerimizi de üreteceğiz. Biz geçmişten aldığımız dersler ışığında geleceği inşa etmenin çabası içindeyiz. Bizde güzel bir söz vardır, önce refik sonra tarik deriz. Yani önce arkadaş, sonra yol arkadaşı. Bizler sizleri yol arkadaşı olarak görüyoruz. Sizlerden en önemli isteğim şu, malum konuların dışında bu dezenformasyonu sizlerle beraber aşacağız. Sizler uluslararası bir çok kuruluşun Türkiye’deki temsilcisisiniz. Eğer bu dezenformasyonu düzeltmede bize yardımcı olursanız daha mutlu oluruz.

BENİ ÖLDÜRMEYE GELENLER...

Marmaris’te beni öldürmeye gelenler 16 gün sonra yakalandı. Bunlar ideal anlamda en iyi yetişmiş SAT komandoları. Aralarında albayı var, yarbayı var. Sıradan asker değil. Bu millet bu insanların yetişmesine milyonlarca lira harcadı. Bunlar kendi ülkesinin cumhurbaşkanını yakalamak veya öldürmek için operasyon yapıyor. Eğer ben 15 dakika önce oradan ayrılmasam belki yakalayacaklardı. Bu kadar haince yapılan operasyonlar var. Uluslararası Af Örgütü Londra’da durarak tespit yapıyor. Zerre kadar  sizde ahlak varsa gelirsiniz burayı dolaşırsınız, TBMM’yi, gazilerimizi dolaşırsınız ondan sonra kim kime ne yapmış görürsünüz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!